Nyilvánosak az állami fizetések

Nem siették el az állami és önkormányzati cégek, hogy nyilvánosságra hozzák vezetőik juttatásait. Lapzártáig több nagyvállalatról nem derültek ki adatok, a határidő tegnap éjfélkor járt le. Az eddig közölt számok szerint a fővárosi 4-es metró projekt- és a Magyar Fejlesztési Bank vezetője keres a legjobban.

Munkatársainktól
2009. 09. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elszámoltatják a BKV-s tanácsadókat. Szinte megtáltosodott a BKV Zrt. felügyelőbizottsága a közlekedési céget, a főváros vezetését súlyos válságba sodró botránysorozat nyári kirobbanása után: a végkielégítési vizsgálatok mellett súlyos döntéseket hoztak számos tanácsadási ügyben is. – A nyomozó hatóságok által – ellenzéki feljelentésekre – már elindított büntetőeljárásokhoz kapcsolódva kiegészítettük Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes munkatársának, Horváth Évának a BRFK-nál gyűjtött aktáit – mondta el Vitézy Dávid, a testület Fidesz által delegált tagja. Hozzátette: a városházán kommunikációs főtanácsadóként dolgozó Horváthnak BKV-s állásában reggel héttől délután háromig kellett volna dolgoznia, ami nem történt meg. A Hagyó felügyelete, illetve Antal Attila vezérigazgató idején a GPS Capital nevű céggel „kormányzati lobbitevékenységre” kötött szerződés ügyében Kocsis István vezérigazgatót felkérik a büntetőfeljelentés megtételére. A válságkommunikációval megbízott Kornusz Kft.-nél ugyanakkor további bűncselekmények gyanúja vetődött fel. Górcső alá veszik annak a „vasútgyilkosként” ismertté vált Takács Lászlónak a szerződését is, akit a MÁV-tól is eltanácsoltak egy botrányos levél miatt. A „szakértő” ma is stratégiai tanácsokat ad a BKV-nak havi 300 ezer forintért, de azokat még senki sem látta. (MN)


A közzétett adatok alapján az állami cégeknél a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója, Erős János vezeti a sort, aki alapbérként havi bruttó 3,66 milliót tehet zsebre, helyettesei 2–3,5 milliót kapnak, az ügyvezető igazgatók fizetése pedig 1,3–3 millió között mozog. Őt követi Heinczinger István, a MÁV Zrt. vezérigazgatója 3,42 milliós havi fizetéssel, ami érdekes módon több, mint Andrási Miklós elnök-vezérigazgató 2,5 milliós bére. A két vezérigazgató-helyettes 2,5–2,7 millió forint javadalmazásban részesül. A Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt. vezérigazgatója havonta mintegy 1,3 millió forint megbízási díjat kap, a vezérigazgató-helyettesek alapbére 1,9 millió. A Magyar Villamos Műveknél Mártha Imre vezérigazgató 2,76 millióval gazdagodik havonta, négy helyettese 1,7 és 2,1 millió forint közötti összeget kap. Székely Gábor, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója havi csaknem 2,2 milliót, három helyettese pedig fejenként 1,95 milliót vihet haza. Nagy Attila, az Állami Autópálya Kezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója csaknem 3 millió forintot keres havonta, a vezérigazgató-helyettesek havi fizetése pedig 1,4 millió forint.
A Diákhitel Központ vezérigazgatója, Csillag Tamás havi alapbére 1,94 millióra rúg, a Kopint Datorg vezérigazgatója, Oláh István György valamivel több mint 2 milliót keres havonta. A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő első embere, Reményik Kálmán csaknem 2,8 millió forintos alapbérrel rendelkezik, két helyettese havi 1,9 és 1,5 milliót kap. Hasonló nagyságrendű, 2,75 milliós alapbérrel rendelkezik a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ vezérigazgatója, Ormosy Gábor. Nem keresnek rosszul a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. (1,964 millió), és a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. (1,411 millió) vezérigazgatói. Az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója
1, 515 milliós alapbért kap. Abszolút csúcstartó Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke – ha az intézményt állami cégként kezeljük –, neki havonta több mint 8 millió érkezik a számlájára. Összességében a vezérigazgatók általában az alapbér 75-80 százalékát kaphatják meg prémiumként. A felügyelőbizottsági és igazgatótanácsi tagok, elnökök esetében 90 és 500 ezer forint között változik a havi tiszteletdíj mértéke.
A döntően fővárosi tulajdonú szolgáltató cégek vezetőinek alapfizetése havi bruttó 930 ezertől 8,19 millió forintig terjed. Ez utóbbi önkormányzati vonalon a csúcstartó, amit Klados Gusztáv, a fővárosi 4-es metró projektigazgatója kap. A prémiumok sem egységesek; van, aki éves bérének 150 százalékát is hazaviheti. A többségi önkormányzati tulajdonú cégek felső vezetői átlagosan havi bruttó 500–900 ezer forintot keresnek, de van példa 1,4 milliós bérre is – lapunk összeállítása és az MTI információi alapján. Úgy tűnik, a miskolci cégvezetők jól járnak. A Miskolc Holding Zrt. igazgatója, Halmai Gyula kapja, akinek havi alapfizetése igazgatósági elnöki megbízási díjával együtt 1 449 000 forint. Ehhez jöhet prémiumként az alapbér 80 százaléka. A város közlekedési cégének vezérigazgatója havi bruttó 840 ezret keres, prémiuma az éves alapbér 100 százaléka. A miskolci hőszolgáltató kft. első emberének 924 ezer jár. A Kaposvári Városgazdálkodási Zrt. vezérigazgatójának havi bruttó alapbére 969 100 forint, végkielégítésként 12 havi átlagkereset illeti meg. A Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási Zrt. vezérigazgatója havi 890 400 forint bruttó fizetést kap, prémiumként éves alapbérének 90 százaléka fizethető ki neki. A Pécsi Vízmű Zrt. vezérigazgatója havi bruttó 1,2 milliót keres, prémiuma az éves bér legfeljebb 65 százaléka. A Pannon Volán Zrt. vezérigazgatójának alapbére havi bruttó 905 ezer forint, teljesítménybérének felső határa az alapbér 80 százaléka. A Mecsek Erdészeti Zrt. vezérigazgatójának alapbére havi bruttó 904 ezer forint, a prémium az alapbér 80 százaléka. A Veszprémi Közüzemi Szolgáltató Zrt. vezérigazgatójának alapbére 930 ezer forint, a prémiuma 150 százalék.
A Fidesz „elképesztő pofátlanságnak” tartja, hogy miközben az állami cégvezetők milliós fizetésekkel a zsebükben „élnek, mint Marci Hevesen”, addig a kormány a benyújtott költségvetéssel az utolsó tíz- és húszezer forintjaikat sajtolja ki az emberektől – reagált Szijjártó Péter (Fidesz). Szollár Domokos kormányszóvivő azt mondta, a kabinet „árgus szemmel figyeli”, de egyesével nem ellenőrzi, hogy nyilvánosságra hozzák-e kedd éjfélig minden vezető tisztségviselő pénzbeli juttatásait.

Képmutatás. A szakszervezeti vezetők támogatják az állami cégvezetői bérek nyilvánosságát, sőt konkrét intézkedéseket várnak a kormánytól, hogy ennek segítségével rávilágíthassanak a „szemérmetlen” juttatási gyakorlatra – nyilatkozták az MTI-nek az érdekvédők. Lapunk napokkal ezelőtt viszont hiába kérdezte tőlük, milyen juttatást kapnak. (A nyilvánosságra került adatok alapján összességében milliós bért vesznek fel havonta a szakszervezeti felső vezetők.) Egyedül Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke mondta meg konkrétan, mennyi a fizetése. (B. Á.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.