Harminc százalékra maximalizálja a bevándorló diákok osztályon belüli arányát a jövő tanévtől az olasz kormány. A várható változásokról Mariastella Gelmini beszélt még a tanévkezdet első napján. Az olasz oktatási miniszter szerint a lépésre elsősorban azért van égetően szükség, mert bizonyos régióban a bevándorló diákok aránya lassan eléri a 100 százalékot, amely gyors ütemű gettósodáshoz vezethet. „Ez pedig úgy hiszem, mindenki számára egyértelmű, hogy nem segíti elő ezen diákok integrációját” – közölte Gelmini. Az oktatási miniszter azt is elmondta, az új szabályozással megelőzhető lesz az is, hogy túlzott feszültség, erőszakos események történjenek a bevándorlók és a helyi lakosság között azokban a régiókban, ahol túl magas a külföldi hallgatók száma.
Az ANSA olasz hírügynökség által készített gyorsfelmérés eredményeként a megkérdezett általános iskolai szülők többsége támogatja az oktatási tárca terveit. „Tizenhat szülő közül 14-en jónak tartják az új elképzelést” – állítja az olasz hírügynökség egy olyan római iskolában végzett közvélemény-kutatásában, ahol az idén beiratkozott diákok 82 százaléka bevándorlók gyermeke. Az ellenzéki baloldal heves tiltakozása ellenére – hogy szerintük a szaktárca elképzelései súlyosan sértik a szabad iskolaválasztást és az emberi méltóságot – a szülők úgy vélik, az új szabályozás elősegítené az olasz nyelv jobb elsajátítását. A megkérdezettek többsége ugyanis arra panaszkodik, hogy a bevándorló diákok – akik közül sokan még alapszinten sem beszélik az olaszt – osztályon belüli magas aránya miatt a gyerekek számára egyre nehezebb a helyes olasz nyelv, az írás és az olvasás elsajátítása. Ráadásul az efféle nehézségek következtében a diákok osztályon belüli kommunikációja sem mindig kielégítő, ami súlyos konfliktusokhoz, állandó feszültségekhez vezethet.
Az Európai Unió tagállamai közül az illegális bevándorlás által leginkább sújtott Olaszországban az elmúlt években rohamosan nőtt a délről, elsősorban az észak-afrikai, a közel-keleti és a közép-ázsiai térségből, illetve Romániából és Albániából érkező külföldiek száma. A tavaly mintegy 70 ezer regisztrált illegális határsértő általában külvárosi nyomornegyedekben kényszerül élni, a fiatalok pedig még a legalapvetőbb nyelvi kommunikációt sem tudják elsajátítani. Az oktatási minisztérium adatai szerint ráadásul a mintegy 8 millió olasz iskolás gyerek közül 502 ezer külföldi diák tanul olaszországi iskolákban, ami az összlétszám 6,2 százalékának felel meg. 2005 óta pedig 18,2 százalékkal emelkedett a külföldiek száma az iskolások között.
Nem talált legyőzőre a magyar önvezető kisautó ezen a rangos versenyen
