Emmanuel Macron
Emmanuel Macron: Európa soha nem hagyja magára Ukrajnát

Még nincs mit visszavonni. – Még nincs is olyan költségvetési tervezet a parlament elé benyújtva, amelyet vissza lehetne vonni – reagált Nyakó István, az MSZP szóvivője a Fidesz elnökének felszólítására. A politikus hozzátette azt is, hogy a Fidesznek továbbra sincs válságkezelő programja, és a válságkezelő kormány helyett Orbán Viktor se tudna mást tenni. A Fidesz elnöke által emlegetett, a Gyurcsány–Bajnai-korszakot leíró öt szóra a képviselő ezt mondta: Orbán négyéves királyságát pedig azok a szavak jellemzik, hogy „Kaya Ibrahim és Josip Tot, Tokaj szőlővesszei, az Orbán-bányák titkai, listázás és megosztás, szociális érzéketlenség, amely most a krízisalap kapcsán újra napvilágra került, és Magyarország nemzetközi tekintélyének súlyos aláásása”.
Utolsó költségvetését nyújtotta be az MSZP, amely az utolsó évadjára készül, ez a körülmény megkönnyebbülést is hozhatna, de hat hónap alatt még rengeteg kárt lehet okozni – kezdte beszédét Orbán Viktor a Fidesz évadnyitó országos gyűlésén tegnap, a fővárosi Millenárison. Az ellenzéki párt elnöke szerint a Fidesz feladata most az, hogy figyelmüket az önkormányzatok védelmére összpontosítsák. A 2010-es büdzsétervezet ugyanis azt hordozza magában, hogy ellehetetlenül a helyhatóságok működése. – Ha átmegy a parlamenten a költségvetés, akkor leáll az egészségügyi rendszer, nem látják el a betegeket, összeomlanak az önkormányzatok, bezárnak az iskolák – fogalmazott a volt miniszterelnök, hangsúlyozva, a kormány az időseket, a tartósan betegeket és a családokat veszélyezteti. Orbán Viktor úgy vélte, hogy idáig is az önkormányzatok voltak azok, amelyeket meg tudták védeni valamilyen szinten az embereket a kabinet katasztrofális politikájától, a tervezett 120 milliárd forintos elvonással azonban tartós válság, igazi gazdasági vészhelyzet alakulhat ki az országban.
– Garantáltan életveszélyes a jövő évi költségvetés – mondta a Fidesz elnöke, aki szerint az igazi kormányfő még mindig Gyurcsány Ferenc, csak pillanatnyilag a dublőre ül a székében Bajnai Gordon személyében. A politikus kifejtette, amikor olyan nyilatkozatokat hallunk az MSZP-től, hogy „túl vagyunk a nehezén”, „stabilizálták a helyzetet”, „jövőre a növekedés éve következhet”, akkor sokan azt gondolhatják, a szocialisták „képtelenek igazat mondani”. Orbán szerint a Gyurcsány–Bajnai-korszak a választások után is veszélyt jelent az országra, rosszat tettek és tesznek az országgal éppen ezért éppen ideje, hogy abbahagyják a kormányzást. Ennek jegyében felszólította a kormányt, hogy azonnal vonják vissza a költségvetést.
Orbán Viktor szerint ugyanis a pénteken benyújtott jövő évi költségvetés hazug és felelőtlen iromány, amely az elmúlt húsz év legveszélyesebb büdzsétervezete, mert nemcsak a következő egy évre, hanem a gyermekek jövőjére is veszélyt jelent. A Fidesz elnöke úgy fogalmazott, a benyújtott költségvetés olyan, mint „egy BKV-költségvetés” nagyban, és ugyanoda is vezet. Hangsúlyozta, Magyarországon az elmúlt hét évben ugyanaz folyt országos mértékben, mint amire most fény derült a BKV-nál. Közölte, a Gyurcsány–Bajnai-korszak lényegét öt szó tökéletesen összefoglalja: „Őszöd, Zuschlag, offshore, végkielégítések, megszorítások.”
A politikus szerint az elmúlt hét évben a XX. századi Magyarország alapvető életélménye újra a mindennapok részévé vált, az attól való félelem, hogy minden értéket, amit teremtettünk magunk körül, elvehetik tőlünk, leszámítva a tudásunkat. Ebbe az életérzésbe – amint az a volt kormányfő szavaiból kiderült – már a 80-as évek generációi sem tudtak beletörődni, és feladatuk most is az, hogy megküzdjenek az elmúlt hét év hozadékával, a megszűnt munkahelyekkel, a tönkrement vállalkozásokkal, a bezárt postákkal és a felszedett sínekkel.
Kósa Lajos, Debrecen polgármestere szerint jövő októberig át kell állítani az ország rendszerét, hogy ismét növekedési pályára lehessen állni. A Fidesz alelnöke komoly problémának írta le, hogy a most benyújtott büdzséterv következményeit már a jövőre hivatalba lépő kormánynak kell vállalnia. Ő is beszélt arról, hogy az önkormányzatok működésére alapvető veszélyt jelentenek a kabinet elképzelései. A politikus szerint pedig az önkormányzati szektor az egyetlen, ahol „kifejezetten jól” gazdálkodnak. Közölte: az elmúlt időszakban is növelni tudták a vagyonállományt a szektorban, szemben a központi költségvetéssel, ahol minden szinten romlottak a mutatók. A polgármester úgy vélte, hogy még a Bajnai-kormány jó irányba tartó elképzelései is rossz véget érnek hozzá nem értésük, ügyetlenségük miatt. – A nemzetbe, demokráciába vetett hitet élik fel kilátástalan politikájukkal – mondta Kósa Lajos, aki kifogásolta azt is, hogy semmilyen politikai felelősséget nem vállal a kormány.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője (Orbán Viktor reményei szerint Budapest leendő főpolgármestere) a Budapesten tapasztalt gondokról beszélt a hallgatóságnak. Szerinte a 16 éve együttműködő MSZP–SZDSZ-koalíció 2006 óta a demokrácia alapszabályaira fittyet hányva politikai és más érdekeik szerint gyakorolják a hatalmat. Ennek eredményeként mára gyakorlatilag csődhelyzetbe jutott a főváros: szétesett a tömegközlekedési rendszer, a metróberuházás végét már senki sem látja, és a közbiztonság is romokban, hiszen a békés polgároknak bűnbandák lincselésétől kell tartaniuk. – A rendezetlenség normává vált – foglalta össze röviden a válságjelek üzenetét Tarlós István, hangsúlyozva, az MSZP-nek nincsen arca és jövőképe. A politikus közölte, pártja célja a stabilitás megteremtése Budapest pénzügyi működésében és a közszolgáltatások biztosításában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.