Több mint nyolcszázan haltak meg – legalább 270-en rákban – azok közül a munkások közül, akik részt vettek a New York-i Világkereskedelmi Központ (WTC) elleni 2001-es terrortámadás után a mentési műveletekben – idézte a New York Post című napilapot a távirati iroda. New York állam egészségügyi minisztériuma olyan elhunyt hatósági alkalmazottakról és önkéntesekről közölt statisztikát, akik a lerombolt ikertornyok mérgező anyagokkal telített helyén, a Ground Zerónál vagy a Fresh Kills szeméttelepen dolgoztak, ahol szétterítették a felhőkarcolók romjait.
A statisztika szerint a rákos áldozatok közül a legtöbben, nyolcvanan gyomor-, vastagbél- és májrákban, továbbá emésztőszervi rákban haltak meg. Tüdő- és torokrák okozta 69 ember halálát, 37 személy esetében a halálos betegség a vérsejteket támadta meg, például leukémiát okozott. Egy tanulmány szerint a katasztrófa helyszínére érkezett mentőmunkásoknál a szokásosnál sokkal fiatalabb korban jelentkeznek vérrákos megbetegedések. Ezenkívül 33-an az egykori mentők közül öngyilkosok lettek. Michael Arcari volt New York-i rendőr szerint ez nem meglepő. Sokan összeroppantak a rájuk nehezedő egészségügyi, pénzügyi és érzelmi nehézségek jelentette stressz hatására – fejtette ki a szakértő. A 2001. szeptember 11-i repülőgép-eltérítéses támadások után ötvenezer tűzoltó, rendőr, nővér, egyéb alkalmazott és önkéntes vett részt a mentési-tisztítási munkákban.
A tragédia óta több mint 75 kollektív per indult New York városa ellen. A csaknem 8 és fél ezer, a mentési műveletekben részt vevő felperes mindegyike valamilyen légzési betegségtől szenved, s egészségük megromlását egyértelműen a 9/11 utáni eseményekkel hozzák összefüggésbe. Azzal vádolják a városi vezetőket, hogy annak idején nem tették meg a szükséges lépéseket – például nem tették kötelezővé a védőmaszk viselését – a mentésben részt vevők egészségének megóvásáért.
Robert C. Castel: Ha zsidókról van szó, akkor mindent lehet
