Rendteremtés Bulgáriában

Nagy lendülettel kezdte meg tevékenységét a júliusban hatalomra került, Bojko Boriszov vezette jobbközép kormány Bulgáriában. A kabinet elszámoltatja a korábbi, szocialista vezetést, korrupcióellenes lépéseket tesz, s közben csökkenti az állami kiadásokat.

Pataky István
2009. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevés kelet-európai kormány tud egyszerre odahaza és Brüsszelben is népszerű lenni. Bojko Boriszov kisebbségi kabinetjének egyelőre sikerül. A Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párttól a bolgárok elsősorban azt várják, hogy egyértelműen szakít az előző hatalom idején meghonosodott korrupcióval, kivizsgálja a gyanús körülmények között kötött állami szerződéseket, de ezzel párhuzamosan igyekezzen helyreállítani az ország gazdasági stabilitását is. A néppárti GERB feltétel nélküli külső támogatást kap az Ataka nevű nacionalista, elsősorban törökellenes retorikájáról ismert parlament párttól.
Kedden megtörtént az első ügyészségi vádemelés egy exminiszter ügyében. Az agrártárca volt szocialista vezetője hatalommal való visszaélés miatt került az igazságszolgáltatás fókuszába. A vád szerint Valeri Cvetanov olyan földcsereügyleteket engedélyezett, amelyek jelentős kárt okoztak az államnak. Boriszovék döntése értelmében októbertől különleges egységek fogják vizsgálni a nagyszabású korrupciós ügyeket. A feladattal megbízott egységekbe a belügyi tárca, az ügyészség és a biztonsági szolgálat delegál képviselőket. A különleges bizottságok létrehozása válasz arra, hogy az Európai Bizottság legutóbbi, júliusi jelentésében bírálta Bulgáriát a széles körben elterjedt korrupció miatt – idézte az MTI a belügyminisztert. A Szega című bolgár napilap ügyészségi forrásokra hivatkozva arról írt, hogy további nyolc egykori miniszter kerülhet a vádlottak padjára. Alekszej Petrov, a nemzetbiztonsági hivatal volt munkatársa azt nyilatkozta: olyan korrupciós feketelistát adott át a miniszterelnöknek, amelyen az utóbbi húsz év során magas beosztásokban tevékenykedő tisztségviselők szerepelnek. Boriszov nem cáfolta ilyen dokumentum létezését.
Bulgária számára közben jó hírek érkeznek Brüsszelből. Az Európai Bizottság hozzáférhetővé tesz Szófiának 19 millió eurónyi uniós mezőgazdasági támogatást, amelyet tavaly zárolt a korrupcióellenes intézkedések hiánya miatt. A The Wall Street Journal arról számolt be, hogy a nyugati közgazdászok dicsérettel illetik az új bolgár kormányt az állami kiadások csökkentése érdekében hozott határozott döntései miatt. Simeon Djankov pénzügyminiszter befagyasztotta a köztisztviselők fizetését, valamint a nyugdíjakat, s elhalasztotta a korábban – elsősorban energetikai területen – tervbe vett kormányzati befektetéseket. Ezáltal 15 százalékkal csökkentek az állami kiadások, egy hónap alatt pedig 81 százalékos államháztartási hiánycsökkenéssel büszkélkedhetett a kabinet. Djankov lépéseit a lakosság is támogatta, a pénzügyminiszter az egyik legnépszerűbb tagja a Boriszov-kabinetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.