Bár a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. idei bevételi tervei várhatóan szinte teljes mértékben teljesülnek, a szervezet év végéig jelentősen túllépi a költségkeretét – értesült lapunk. Információink szerint az MNV kiadásai 2009-ben elérik a 115 milliárd forintot, ami körülbelül 25 milliárd forinttal több az idénre tervezett összegnél. Az első fél évben már a keret mintegy háromnegyedét elköltötték. Ebben – s a kiadási határ túllépésében – jelentős szerepet játszott az, hogy a Pénzügyminisztérium közvetlen tulajdont szerzett 30 milliárd forint értékben az FHB-ban, hogy ezzel stabilizálja a bank helyzetét.
Ennél is érdekesebb, hogy a vagyonkezelő várhatóan csaknem kétszer annyi pénzt fordít majd 2009-ben a tanácsadói, jogi és értékbecslői díjakra, mint az előirányzott összeg. Úgy tudjuk, az erre szánt nyolcszázmillió forintos kasszából júniusig már a pénz nyolcvan százalékát elköltötte az MNV. Ez év végére a kiadások ennél a tételnél elérhetik a másfél milliárd forintot, ami elsődlegesen a Richter tőkepiaci tranzakció díjazásának köszönhető.
A bevételi oldalt tekintve sokkal jobban áll a vagyonkezelő. A rendelkezésünkre álló adatok szerint 2009 első felében majdnem hatvanmilliárd forint bevétele származott az MNV-nek, ami a tervezett összeg 52 százalékának felel meg. Ez főként a haszonbérleti díjakból származó bevételek és a termőföld értékesítéseknek köszönhető, hiszen mindkét bevételi forrás esetében a célkitűzés hetven százaléka teljesült. Ezenkívül a 2008-as eredmények alapján az állami tulajdonú társaságok által fizetett osztalékokból származó bevétel a várhatóan jóval meghaladja majd az eredetileg tervezettet. Év végéig ugyanis több mint 56 milliárd forint folyhat be ilyen címen, miközben 2009 elején csak 48 milliárd forinttal kalkuláltak.
Az ingatlanbevételeknél azonban már korántsem ilyen rózsás a helyzet, a válság ugyanis jelentősen visszafogta a hazai ingatlanpiacot. Ebben a kategóriában a várt bevételeknek még csak egyharmada érkezett be az MNV-hez, s év végéig mintegy kilencmilliárd forintos elmaradás sem kizárt. (Mint megtudtuk, a keresletcsökkenés miatt 2010-re halasztottak jó néhány nagy értékű ingatlan eladását.) A teljes bevétel előreláthatólag 115 milliárd forintot tesz majd ki, ami csupán egymilliárd forinttal marad el a céltól.
„Elfogadhatatlan" – Lamine Yamal bulija elfajult, feljelentették a Barcelona tehetségét
