Türingiai vezéráldozat

Lemondott a türingiai tartományi választás során jelentős veszteséget szenvedett kereszténydemokraták (CDU) miniszterelnöke és tartományi pártelnöke, Dieter Althaus. Az ötvenegy éves politikus e lépéssel lehetőséget nyújtott egy nagykoalíciós kormány létrehozására azt követően, hogy a szociáldemokraták vele nem voltak hajlandók megbeszéléseket kezdeni.

Stefan Lázár
2009. 09. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Twitter-botrány Németországban. Tovább borzolja a kedélyeket Németországban a legutóbbi Twitter-botrány, amely az elmúlt hét végi voksolások után robbant ki. A Twitter internetes portál ugyanis már másfél órával az urnazárás előtt előrejelzéseket közölt a tartományi parlamenti választások eredményét illetően. Mindez a választási törvény alapján – a még határozatlan választók lehetséges befolyásolása címén – tilos. A törvény megszegése akár ötvenezer euró pénzbüntetéssel sújtható. A törvénysértő kiszivárogtatók után Szászországban, illetve a Saar-vidéken már meg is indult a nyomozás. Brigitte Zypries igazságügy-minszter rádiónyilatkozatában felvetette annak lehetőségét, hogy tiltsák be az exit poll érvényben lévő rendszerét, amely a szavazatukat leadó és a szavazóhelyiségeket elhagyó választók megkérdezésén alapul. (MTI)


(Köln)

A tíz esztendő óta abszolút többséggel kormányzó CDU a múlt vasárnap lezajlott szavazás során tizenkét százalékot vesztett és Althaust arra kényszerítette, hogy megfelelő szövetséges után nézzen. A párt berlini központja és az elnök Angela Merkel a csalódás ellenére is kitartott a 2003 júniusában megválasztott miniszterelnök mellett, a tartományi CDU elnöksége pedig megbízta a szükségessé vált, tapogatózó jellegű tárgyalások megindítására a szociáldemokratákkal.
Ugyanakkor azonban erősödtek azok a hangok, amelyek a tél során halálos áldozatot követelő síbalesetet szenvedett, majd négy hónapra minden tevékenységtől távol maradó politikus lemondását szorgalmazták, abból a meggyőződésből kiindulva, hogy a párt szükséges reformját új vezetővel lehet csak megindítani. Az ellentétes állásfoglalások ellenére Althaus lemondása meglepetésnek számít. A kampányidőszakban ismételten hangoztatta, túljutott súlyos agysérülésén és visszatér a tartományi politika színpadára. A most lezajlott választást követően azonban szemben találta magát a szociáldemokraták bejelentésével, hogy az ő vezetése mellett nem hajlandók koalícióra. A fekete-piros szövetség alternatívájaként a szocialista Baloldalhoz való közeledés lett volna a megoldás az SPD számára. Feltételezhető, hogy a baloldali blokk létrejöttének megakadályozása késztette Dieter Althaust arra, hogy lemondjon.
Bodo Ramelow, a szocialisták frontembere gúnyosan megjegyezte: „Szerintem egyszerűen ügyes fogás az egész. Az SPD-nek most aztán döntenie kell, hogy reformokat akar, vagy együttműködni egy levitézlett párttal.”
Althaus bejelentését követően azonnal megkezdődtek a találgatások az utód személyéről. A tartományi CDU a szociális minisztériumot vezető Christine Lieberknechtet favorizálja, aki már az NDK-ban szorgalmazta a keleti CDU átalakítását, majd az újraegyesítés után mint kultuszminiszter, az erfurti parlament elnöke és a kereszténydemokrata frakció vezetője szerzett megfelelő tapasztalatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.