Vége a GDP uralmának?

Nem kell fetisizálni a bruttó hazai terméket (GDP), és mindent ettől az egy mutatótól függővé tenni – figyelmeztetett a pénzügyi válság első évfordulóján Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász egy friss elemzésében, ahol leszögezi: egyedül a GDP nem megfelelő mérőszám arra, hogy egy ország gazdasági teljesítményét és társadalmi előrehaladását kifejezze.

2009. 09. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A GDP korlátja, hogy nem mutatja meg az átlag mögött rejlő szociális egyenlőtlenségeket, és nem lehet belőle következtetni a lakosság valódi helyzetére – véli Joseph Stiglitz, a Világbank volt vezető közgazdásza, aki szerint le kell számolni azokkal a dogmákkal, amelyek azt hirdetik, hogy a GDP önmagában mindent kifejez. A szakember szerint ez a mérőszám önmagában ugyan nem téves, de helytelenül használják, amikor a gazdasági jólét eszközeként jelölik meg. A professzort Nicolas Sarkozy francia elnök másfél évvel ezelőtt kérte fel arra, hogy több tudóssal együtt vizsgálja meg: a gazdasági és a társadalmi teljesítmény mérőszámai mennyire tükrözik az életszínvonal valódi alakulását. A bizottság munkájának tegnap közölt összefoglalójában Stiglitz hangsúlyozza: a GDP gyenge mérőszám a jólét meghatározására, többek között azért, mert az állam költekezéseit is beleveszi a mutatóba, nem vizsgálva azok hatékonyságát. A közgazdász szerint az index megbízhatatlanságára utal, hogy tartalmazza a lakosság azon kiadásait is, amelyeket hitelből fedezett.
– A GDP-ről nem gondolják azt a közgazdászok, hogy mindent lefedne, viszont egyelőre ezt tekinthetjük a legkevésbé rossz mutatónak – nyilatkozta lapunknak Csaba László akadémikus. A Közép-európai Egyetem professzora szerint a kelet-ázsiai pénzügyi válság után kezdték el használni az úgynevezett emberi előrehaladási indexet (HDI), amely 14 mutatót tartalmaz, és sokkal árnyaltabb képet ad egy gazdaság helyzetéről, mint a GDP. A HDI olyan adatokat is figyelembe vesz egy-egy országgal kapcsolatban, mint a várható élettartam, az ivóvízhez jutás lehetősége, az iskoláztatási körülmények és a szén-dioxid-kibocsátás. A HDI-t egyébként már a Világbank is feltünteti éves jelentéseiben. – Ennyi, egymással össze nem vethető mutatóból ugyan nehéz egyetlen összefoglaló számot adni, azt azonban látni, hogy hosszabb távon együtt mozognak a GDP-vel, annak alakulását követve – magyarázta Csaba László. A közgazdász kiemelte: az ENSZ néhány évvel ezelőtt már egy kétszáz mutatót tartalmazó számrendszert is bevezetett, amely többek között olyan szubjektív mutatókat tartalmaz, mint a lakosság elégedettségi szintje. – A GDP leegyszerűsítő jellegét megvilágító párhuzam, hogy elvileg mérhető, hány órát dolgozik egy miniszterelnök, az azonban nehezen számszerűsíthető, mennyire hatékonyan – mondta a professzor, aki szerint a mutató „együgyű, sok mindent elfed, de egyelőre nem ismerünk ennél jobb összefoglaló adatot”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.