tenisz
„Egy afrikai gyereknek keményebb az élete” – a testvére durván beszólt Zverevnek

Moszkva gyorsítana. Lassúnak tartja a válságkezelést, s általában több konkrétumot, előrelépést vár a G20-aktól, hangsúlyozta Dmitrij Medvegyev még a csúcstalálkozó előtt a Valdaj Klubban tömörült szakértőkkel találkozva. Az orosz elnök nem rejtette véka alá, hogy nem tartja túlságosan sikeresnek az eddigi munkát. Külön kiemelte, hogy gyorsítani kell az új pénzügyi-gazdasági intézmények létrehozását. Mint fogalmazott, immár valódi átalakulásra van szükség, nem csupán a reformok imitálására. Nem lehet tovább halogatni az új modell kialakítását, enélkül ugyanis két-három év múlva a válság újabb, a mostaninál is nagyobb hullámával kell megbirkóznunk. Az államfő aláhúzta, hogy a G8-ak nagyon sok problémát meg tudtak oldani, de ez a keret a válságkezelésre már alkalmatlan. Így a jövő az új szervezeté, a G20-aké. A globális világ hasonló megoldásokat követel, így egyáltalán nem közömbös, miként alakul az egyes országok gazdasága. Figyelni kell a belpolitikai fejleményekre is, anélkül, hogy beavatkoznánk mások belügyeibe. Az orosz elnök emlékeztetett arra, hogy a gazdasági válság rácáfolt arra a divatos tézisre, mely szerint a globális korban minimalizálódik a nemzetállamok szerepe. „Vajon a nagy multinacionális cégek vállaltak felelősséget milliók sorsáért? Nem. A kormányok hozták meg a válságellenes intézkedéseket!” – mondta. (S. G.)
A G8 – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, Kanada, Japán, Németország és Oroszország – történelmi szerepét, a világgazdasági kérdések megvitatását és befolyásolását a G20 veszi majd át, vagyis nagyobb szerephez jut a nyolcak mellett Dél-Afrika, Brazília, Kína, India, Mexikó, Argentína, Ausztrália, Indonézia, Szaúd-Arábia, Dél-Korea és Törökország, illetve az Európai Unió. A G8 továbbra is tart majd tanácskozásokat például nemzetbiztonsági kérdésekben, de a gazdasági teendők összehangolása a világ népességének jóval nagyobb arányát képviselő csoportra hárul, derült ki tegnap az egyesült államokbeli Pittsburghben rendezett G20-csúcstalálkozón. A változást állítólag Barack Obama amerikai elnök kezdeményezte.
A változások kihatnak arra is, hogy a Nemzetközi Valutaalapban (IMF) a súlyukhoz képest kisebb befolyással rendelkező országok öt százalékkal nagyobb szavazati jogot kapnak a többségi szavazati joggal rendelkező fejlett államoktól. Az európai országok állítólag ódzkodtak attól, hogy lemondjanak befolyásuk egy részéről. Az EU soros elnökségét betöltő Svédország miniszterelnöke, Fredrik Reinfeldt közölte, ezáltal olyan országok kapnak nagyobb döntéshozatali jogkört, amelyek az európaiaknál kevésbé járulnak hozzá a nemzetközi pénzügyi szervezet forrásaihoz. Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter ugyanakkor azt mondta, országa támogatja Kína törekvését nagyobb szavazati jogok megszerzésére az IMF-ben és a Világbankban.
A tegnap véget ért kétnapos tanácskozáson elsősorban arról egyeztettek a résztvevők, hogy miként lehetne megakadályozni egy gazdasági válság újbóli kirobbanását. Geithner elmondta, hogy bátorító jeleket lát a gazdasági fellendülésre, de a súlyos recesszióból való kilábaláshoz még vannak tennivalók, s amerikai részről egyelőre ellenzik a gazdaságösztönző stratégiák idő előtti leállítását. A G20-csoport záróközlemény-tervezete is azt tartalmazza, hogy még korai leállítani az államilag irányított gazdaságélénkítést. A G20-ak megállapodtak abban is, hogy előírásokkal kívánják elejét venni a pénzügyi ágazat esetleges túlkapásainak, együttműködnek továbbá a bankok saját tőkéjére és a bónuszkifizetésekre vonatkozó előírások kidolgozásában. A G20-csúcson szóba kerültek a klímaváltozás kérdései is. A svéd miniszterelnök szerint az ez ügyben folyó tárgyalások nem jó irányban és lassan haladnak.
A rendőrség eközben Pittsburghben könnyfakasztó gránátok bevetésével oszlatott fel egy nem engedélyezett tüntetést, amelyen egy szemtanú szerint gumilövedékeket is használtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.