A bankok úgy tűnik, nem elégedettek a hitelközvetítők munkájával. A Hitel és Lízing Centrum értesülései szerint két nagy bank, a Raiffeisen és az OTP is bejelentette: október elseje után nem fogad be több személyikölcsön-igénylést közvetítői partnereitől. A pénzintézetek az ingatlanfedezet nélküli személyi kölcsönök portfólióromlására hivatkoznak. Ám a bankok közölték: a fiókjaikban továbbra is elérhetők lesznek a személyi hitelek.
A hitelközvetítők tevékenységét már évek óta bírálja a pénzügyi szakma, sőt már a felügyelet is többször vizsgálódott az ügyben. A hitelközvetítői tevékenység kritikusai egyrészt az ügynökök szakmai felkészültségét nem tartják elég jónak, másrészt arra figyelmeztetnek, hogy mivel a közvetítők jutalékot kapnak, az az érdekük, hogy minél gyakrabban folyamodjanak kölcsönért az ügyfeleik. Ráadásul a jutalék mértéke is befolyásolhatja az ügynököket abban, hogy mely hiteleket ajánlják az ügyfelüknek.
Ennek ellenére Barabás Gyula, a közvetítői tevékenység visszásságaira, már évek óta figyelmeztető Magyar Hitelszövetség elnöke elmondta: a fedezet nélküli személyi kölcsönöknél két és félszer nagyobb romlást lehet látni, mint más hiteltípusoknál, ám hiba lenne a portfólió romlását az ügynök nyakába varrni. – A bank munkatársai bírálják el a kérelmeket, ráadásul ugyanazon a papírok alapján, amelyek alapján a közvetítők is dolgoznak – közölte Barabás Gyula. Az elnök szerint a személyi kölcsönök szigorodása azt eredményezheti, hogy az emberek inkább barátaiktól, családtagjaiktól próbálnak majd meg kölcsönkérni. Az uzsorások előretörését Barabás Gyula nem tartja valószínűnek.
Fitos Szilárd, a C&I Hiteltanácsadó ügyvezetője elmondta: több oka is lehet annak, hogy a bankok nem fogadnak be több fedezet nélküli személyi hitelt a közvetítőktől. Az egyik ok az lehet, hogy az ügynökök a vártnál rosszabb minőségű hiteleket visznek be a bankhoz, de az is lehet, hogy a pénzintézetek mindenképp vissza szeretnék szorítani a személyi kölcsönök folyósítását, s úgy gondolják, hogy a beérkező kérelmek számát a közvetítők kihagyásával érik el. Jelenleg a hitelkihelyezések 60-65 százaléka származik az ügynököktől.
Az ügyvezető szerint a fedezet nélküli személyi kölcsönök a bankok számára az egyik legkockázatosabb típusba tartoznak, ez abból is látszik, hogy jelentősen megnőtt a késve vagy egyáltalán nem fizető ügyfelek aránya e szegmensben. Fitos Szilárd szerint már egy éve érezhető a személyi kölcsönök szigorodása, és a közeljövőben még további nehezítésekre is számíthatunk. Ráadásul nagyon valószínű, hogy a két nagy bank lépését a többi pénzintézet is követi. Fitos szerint a bankok ezen lépése nem feltétlen hajtja az embereket az uzsorások vagy a felelőtlenül hitelező cégek karjaiba, inkább józanabb gondolkodásra sarkallja őket, s visszaszorítja a túlzott fogyasztást.
Újra itt a kamattámogatás. Mától újra igényelhető államilag támogatott forintalapú lakáshitel. A hitelek kamata és kezelési költsége még együtt sem éri el a tíz százalékot, így a devizakölcsönökkel is felveheti a versenyt. Ám nagyon kevesen vehetik igénybe. A gyermektelenek és az egy gyereket nevelők csupán 35 éves korukig jogosultak rá, míg a többgyerekesek 45 éves korukig. A hitelt csak új lakás vásárlására vagy használt ingatlan felújítására lehet igénybe venni, használt lakás vásárlására nem.
Otthon Start: Már ősztől jön a jelentős könnyítés a lakásvásárlóknak
