Borbándi Gyula 90. születésnapjára

2009. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vannak emberek, akik nem keseregnek a magyarság sorsán, inkább tesznek azért, hogy jobbra forduljon. A ma kilencvenesztendős Borbándi Gyula ilyen személyiség. Sosem volt kenyere a panaszkodás egy olyan korban, amikor pedig nagy a kereslet arra, hogy a nemzeti érzés kimerüljön a szétszóratásban élő, ezer sebtől szenvedő nemzet feletti könnyezésben. Nem turnézik, haknizik a magyarság fájdalmával, hanem valami elképesztő szorgalommal és alázattal dolgozik népéért. Szédítő az a lexikális tudás, amit a Széchenyi-díjas író felhalmozott és közreadott könyveiben a magyar irodalomról, történelemről, közéletről.
Görömbei András irodalomtörténész mondta róla, hogy „mindig példaszerű szemléleti biztonsággal szembesítette tárgyait a magyarországi szellemi állapottal. Mindig nyitott volt a párbeszédre, de sohasem engedett a maga – mindig világosan megfogalmazott – elveiből”. De hát nem ennek kellene lennie számunkra is a zsinórmértéknek? Az akadémikus azt is megjegyezte az 1949-től nyugatra kényszerített Borbándiról: „Küldetésként vállalt emigráns léte első pillanatától kezdve tudta, hogy nem elég a nemzetért hozott áldozat, a létrehozott értékeket tudatosítani, számon tartani, dokumentálni is kell, hogy ne hulljanak a semmibe.”
Borbándi minden művét ez a dokumentarista hitelesség, pontosság hatja át. A magyar népi mozgalom című, 1976-ban németül, 1983-ban magyarul megjelent kötete, a Nem éltünk hiába, az Új látóhatár négy évtizede című könyve, a Szabad Európa Rádió történetét megörökítő műve és a nyugati magyar emigráció és irodalom történetét feldolgozó munkái mind pótolhatatlan értékek. Ezekről a témákról Borbándi feldolgozásai nélkül senki hiteles tanulmányt nem tehet le az asztalra. Két világban című önéletírása szemlélteti talán legjobban, miért megkerülhetetlenek a Münchenben élő író eszszéi. Egy olyan korban tűzte maga elé célul a tárgyilagosságot, hitelességet, a nemzet iránti elkötelezettséget, amikor az újabb és újabb köntösben megjelenő diktatórikus hatalom éppen ezeket az alapértékeket akarja kimosni még az emberek emlékezetéből is.
Ő maga így vall Magyar politikai pályaképek 1938–1948 című kötetében, miért fontos emlékeznünk nevekre és életművekre: „A kommunista uralomra – mint más korábbi diktatórikus rendszerekre – egyébként is jellemző volt, hogy aki kiesett a közéletből, vagy különösen, akit az uralkodó hatalom kitagadott, netán szabadságától vagy életétől megfosztott, annak a nevét is törölni igyekezett a történelemből és az emberek emlékezetéből.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.