Aki gyermeket nevel, adófizetőt nevel, tehát hozzájárul Magyarország életképességének megőrzéséhez – jelentette ki a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) elnöke. Szabó Endre leszögezte: ezzel szemben a mai rendszer azt üzeni, hogy aki gyermeket nevel, fizessen többet. Az elvonásokkal bünteti a gyermeket nevelőket, tehát gyengíti a gazdaságot, csökkenti az életszínvonalat és veszélyezteti a jövőt. Szabó úgy fogalmazott: meg kell akadályozni, hogy a gyermeknevelés az anyagi lecsúszást jelentse a családok többsége számára.
A NOE tegnapi sajtótájékoztatóján rámutatott olyan kimondott alapelvekre, amelyek megdőlni látszanak. Az elnökségi tagok azt hangsúlyozták: a méltányosság elvének figyelembevétele azt jelenti, hogy csak a szabadon elkölthető jövedelemből lehet elvonni. Éppen ezért nehezményezték, hogy az eltartott hozzátartozók létminimumához szükséges jövedelmet az eltartók adóalapjába akarja bevonni a kormány. Hangsúlyozták, hogy ez nem az eltartó saját jövedelme, így adóalapjában nincs helye ennek az összegnek.
Szja: méltányosabb rendszert
A jövedelemadónak az lenne a feladata, hogy mérsékelje a társadalmilag indokolatlan, méltánytalan jövedelemkülönbségeket, a közteherviselést méltányosabbá tegye, és terelje is a jövedelmek elköltését – szögezte le a NOE. A szervezet szerint azonban az állam ezzel szemben akár létminimum alatti gyermekes családoktól is többet von el, és nagyobb közterhek viselésére kényszeríti őket, mint az ugyanekkora jövedelmű gyermekteleneket. Felhívták a figyelmet arra, hogy amennyiben a jövedelemadó-rendszer egykulcsos lenne és hiányozna belőle a családi, egészségügyi, oktatási jellegű adókedvezmény, semmi nem különböztetné meg a szociálisan érzéketlen áfától. Úgy vélik, hogy a jól kialakított több adósáv csökkenti a méltánytalan jövedelemkülönbségeket.
Megkülönböztetett
termékadóra van szükség
A NOE szerint kedvezményes adókulcs alá elsősorban azokat a termékeket és szolgáltatásokat indokolt besorolni, amelyek társadalompolitikai szempontból előnyösek. Ezért bevezetnék a többletadót az egészségkárosító termékekre, amelyet aztán az egészségbiztosításra és -megőrzésre, a betegségmegelőzésre, valamint a függőségek kezelésére fordíthatnának. A forgalmi adóztatást érintően azt javasolták: legalább a méltányolható lakásépítési és -felújítási körben az adó-visszatérítés rendszerét helyes lenne újraéleszteni, amely elősegíthetné a vállalkozói jövedelmek kifehérítését is. A vagyoni jellegű adóztatásban az egy főre, mindenekelőtt a méltányolható okból eltartottak, illetve használók adómentességét látják indokoltnak. Adómentesítenék az egészségi okból, vagy kettőnél több kisgyermek nevelése miatt szükséges gépjármű-befogadóképességet is.
El kell törölni a kollektív
illetékfizetést
A nagycsaládosokat tömörítő szervezet azt tanácsolta, hogy mentesüljön az illetékfizetés alól a kiskorú gyermek és eltartója, a nagykorú diák, valamint a várandós, gyermekgondozással, -ápolással lekötött személy abban az esetben, ha a családja méltányolható lakásigényénél nem nagyobb ingatlanról van szó. Megkönnyítenék a gyermekvállalás egyik legfőbb feltételét jelentő lakáshoz jutást is. A járulékokról elmondták: indokoltan eltartottaktól ne követeljenek többletjárulékot, hiszen az eltartásukra szolgáló összegből az eltartójuk már megfizette a szolidaritási elv érvényesítésére kivetett százalékos járulékot.
Túladóztatás
Mihamarabb könnyíteni kell azok terhein, akiket az elosztási rendszer bármiféle módosításakor először a legnagyobb mértékben túladóztattak. – Kiemelt szerepet kell kapnia a gyermeknevelés feltételrendszere javításának, hiszen a társadalom jövője szempontjából alapvető kérdés a születésszámok normális szintjének elérése, a felnövekvő gyermekek képessé tétele a rájuk váró, nagyságrendekkel nagyobb terhek viselésére – véli a NOE. Rámutattak: a gyermekes családok megadóztatása a humán tőke gyors ütemű leromlásához, beszűküléséhez, társadalmi konfliktusokhoz, labilitáshoz vezet és kizár bármiféle tartós gazdasági fellendülést.

Újabb élő adásban üzent a magyaroknak Kapu Tibor – videó