Bár a gázszolgáltatók – kötelezettségüknél fogva – tegnap közzétették honlapjaikon, mennyibe is kerül a fűtőanyag az egyetemes szolgáltatásban október 1-jétől, mégsem lehet tudni a pontos árakat. A társaságok ugyanis csupán a Magyar Energia Hivatal (MEH) által közölt határozatokat másolták be saját internetes oldalukra, amelyekből igen nehéz kitalálni, mennyit kell fizetni jövő hónaptól egy köbméter gázért. A MEH táblázataiban a fűtőanyag tarifáit nem köbméterben, hanem megajoule-ban adták meg. Igaz, utóbbi mértékegységet 34-gyel beszorozva megkapjuk a köbméterenkénti árat. Csakhogy a számlákon szereplő végösszeget nem egyedül a gázár és a fogyasztás szorzata teszi ki, hanem erre rakódnak még rá a rendszerhasználati díjak, s a 25 százalékos áfa is.
A fűtőanyag ára egyébként önmagában pár százalékot emelkedett, a teljes fizetendő összeg mégis azért csökkenhet októbertől átlagosan 11-13 százalékkal, mert az úgynevezett „importkorrekciós tényező” az eddigi 17,5 forintról 3,1 forintra csökken. Ezen az elemen keresztül fizetik vissza a fogyasztók a nagykereskedő E.ON Földgáz Trade felé az elmúlt évben felhalmozott több tízmilliárd forintos adósságot.
Ami kiderül a MEH által közölt adatokból, az az, hogy a hivatal valamennyi egyetemes ellátó esetében elfogadta az általuk kért árcsökkenés mértékét – ellentétben az előző negyedévben meghatározott díjszabással. Ezen kívül látszik még az is, hogy a fűtőanyag-ár alapján a legtöbbet a Tigáz ügyfeleinek kell fizetni. Őket követik az E.ON és az Égáz-Dégáz fogyasztói, míg a legkedvezőbb tarifával a Főgáz szolgál. Érdekes módon ezúttal viszont csak azok érzik majd az árcsökkenést a számláikon, akik nem jogosultak gázár-kompenzációra. A támogatás mértéke ugyanis a földgáztarifával arányosan csökken, tehát azoknak a felhasználóknak, akik állami segítséget kapnak, gyakorlatilag nem változik a fűtőanyag ára.
Olcsóbb távhő Debrecenben. November helyett már októberben olcsóbb lehet a távfűtés Debrecenben egy jogi megoldásnak köszönhetően – jelentette be Kósa Lajos polgámester. A távirati iroda beszámolója szerint a városvezető hozzátette, az egyéni gázfűtést használókkal szemben így javult a távhőt használók pozíciója. Kósa hangsúlyozta, a városvezetés a jövőben sem kívánja megkönnyíteni az egyéni fűtésre való átállást, jogszabályi lehetőségük nyílik arra, hogy aki leválik a távfűtésről, arra egyfajta légszennyezési díjat vessenek ki, ám ennek részleteit még ki kell dolgozni. A hőenergia ára egyébként októbertől 14,5 fél százalékkal csökken, ami azt jelenti, hogy egy átlagos, 54 négyzetméteres debreceni lakás esetében az eddigi évi mintegy 240 ezer forintos fűtésköltség helyett csak 200-210 ezer forintot kell majd fizetni a jövőben.
Már úton vannak a zivatarok, jön a hidegfront + videó
