Titkos tárgyalásokat folytatnak a legnagyobb kőolajexportáló és -fogyasztó országok arról, hogy a jövőben nem dollárban számolnák el az olajkereskedelmet – írta közel-keleti és kínai forrásokra hivatkozva a tegnapi The Independent. A hírre jelentősen gyengült a dollár a korai londoni kereskedésben, s ennek hatására drágult az olaj.
A brit napilap értesülései szerint a legnagyobb közel-keleti termelők, valamint Kína, Oroszország, Japán és Franciaország pénzügyi vezetői arról egyeztetnek, hogy a dollárt egy valutakosárral váltanák fel a nyersolaj-kereskedelem elszámolásában. E kosár a japán jent, a kínai jüant, az eurót és az aranyat, valamint az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) arab exportőreinek – Szaúd-Arábia, Abu Dzabi, Kuvait, Katar – még csak tervezett közös pénznemét tartalmazná. Az átállás a következő kilenc évben megtörténne – írta a The Independent. A lap által idézett kínai banki források szerint a folyamat során az átmeneti fizetőeszköz akár az arany is lehet. E tervek magyarázhatják az arany hirtelen drágulását az utóbbi időben.
Tegnap a nyersolaj is drágult a londoni kereskedésben. Ennek előzményeként az Independent-cikk hatására a dollár jelentősen gyengült, bár később valamelyest visszaerősödött, miután több nagy közel-keleti termelő ország egybehangzóan cáfolta a lap értesülését.

TB-tábornok és a milliós zsírleszívás – kicsoda valójában Ruszin-Szendi Romulusz, a Tisza ukrán kapcsolattartója?