Dusanbe, a világ közepe

Kalandtúrázók számára Tádzsikisztán talán a legideálisabb úti cél: lenyűgöző tájak, kristálytiszta folyók és vendégszerető emberek várják az ide érkezőket. Tömegturizmusnak nyoma sincs, mégis könnyen találkozhatunk olyan hegyi pásztorokkal, akik tudják, merre van Budapest.

György Zsombor
2009. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hangosan bömböl hajnali négykor Celine Dion a dusanbei taxi hátsó hangszóróiból. Sejtelmem sincs, sofőrünk miért gondolja, hogy hétórányi repülőút után pont erre vágyunk. A tádzsik főváros központja szerencsére alig tíz perc a reptértől. A taxis még a lelkünkre köti, hogy ha bármire szükségünk van, csak őt hívjuk, majd átadjuk neki a kialkudott hét dollárt, s érzékeny búcsút veszünk. Már pirkad, mi pedig az operaház előtti téren körbenézve kissé meglepetten adunk igazat az útirajzoknak, hogy Dusanbe bizony a világ közepe. A leginkább a pesti Andrássy úthoz hasonlítható központi sugárúton, a Rudakin utcaseprők kisebb hada szorgoskodik, majd egyre nagyobb számban tréningruhás futók tűnnek fel – itt korán kezdődik a nap. A szállásunkat reggel hatig nem foglalhatjuk el – nem mintha tele lenne a szálloda, csak éppen ezt írja elő a szabályzat. Hiába, rend a lelke mindennek. A szovjet időknek különben nincs túl sok nyoma a városban, ezalól talán csak szálláshelyünk kivétel, de a maga nemében ez is mulatságos. Az impozáns épület minden emeletén egy-egy középkorú asszony üldögél, más dolguk nincs is, mint hogy figyeljenek, oda nem illő személyek ne lépjenek be a szállodába, illetve minden reggel figyelmeztessék a vendéget, hogy az aznapi számlát rendezni kell. Merthogy sem előre, sem utólag a számlát rendezni egy összegben nem lehet. Ők fárszi és orosz nyelven szólnak hozzánk, mi először angolul, majd magyarul válaszolgatunk, teljesen mindegy, úgysem értjük egymást, de a jó szándék megvan.
A nyolcszázezres Dusanbe remek hely, ez az érzés csak erősödik bennünk, miután három óra alvást követően nyakunkba vesszük a várost. Szökőkutak, járólapokkal kirakott utcák, patinás villaépületek, kávézók, éttermek sora, luxusautók mindenhol – pedig nem a Riviérán járunk, hanem a legszegényebb posztszovjet köztársaság, Tádzsikisztán fővárosában. Még ha a belvárosi fényűzés csak kirakata is az egész országnak, jó látni, hogy a vendéglátóhelyek többségét helyiek látogatják, s ők tudnak élni. Estefelé minden hely megtelik, frissen sütik a siskebabot, a halat, s bár – kint jártunkkor – ramadán van, a fehér blúzos pincérnők egymás után hordják az asztalokhoz a csapolt söröket és a vodkásüvegeket. Az árak igazán elviselhetők, egy korsó sör százhúsz forintnyi szomaniba – ez a helyi fizetőeszköz – kerül, egy nyárshús négyszáz forintba, városon belül a taxi is elvisz körülbelül ugyanennyiért szinte bárhova. Állítólag az operába is érdemes eljárni, jók az előadások, igazgatót a milánói Scalából hoztak.
Egy Tádzsikisztánban dolgozó magyar fiatalember segítségével ismerkedünk meg sofőrünkkel, aki egy nagyon szép állapotú, fehér Volgával fuvaroz minket. Egy rövid afganisztáni kitérőt követően a Dusanbétól mintegy száz kilométerre fekvő Nurekbe visz utunk, itt található Közép-Ázsia legnagyobb vízerőműve. Az út csodálatos, kísérőnk először a Vaks folyóból duzzasztott víztározó fölött haladó útról mutatja meg a panorámát. Lenyűgöző. A mesterséges tó mintegy hetven kilométer hosszú, vize kristálytiszta, körben hatalmas hegyek, a réteken birkák legelésznek, mint egy mesében. Az erőmű bejáratát őrző rendőr lefizetése után az üzem területére is bejutunk, sőt az egyenruhás alkalmi idegenvezetőként mellénk is szegődik. Mint magyarázza, a folyón háromszáz méter magas zuhatagot hoztak létre, így nyerik az energiát. A gát egyik oldalán tehát a hatalmas tó, a másikon, lent pedig a folyó.
Nurek város kevésbé impozáns, mint Dusanbe, de itt is rend van és tisztaság. A település közepén hatalmas Lenin-szobor emlékeztet a múltra. Az örök életű vezető „jelenlétét” volt idejük megszokniuk a helyieknek, nem zavarja őket, de nem is hiányozna senkinek.
A fővárosból északnak indulva a Varzob folyó völgye jelent kiváló kirándulási lehetőséget. A parton látványos nyaralók sorakoznak, kísérőnk szerint többségük a drogmaffia birtokában van – elvégre az Afganisztánból származó heroin nyolcvan százaléka Tádzsikisztánon keresztül jut be Oroszországba és Európa többi államába. Alighanem a számtalan luxusterepjáró és limuzin eredetét is ebben kell keresni, a tisztes szegénységben élő lakosság legfeljebb álmodozhat ilyenekről. Az útról alig harminc kilométer megtétele után már négyezer méter feletti hegycsúcsok láthatók, a vidék is ragyog a tisztaságtól, a folyó pedig annyira tiszta, hogy mi is megkóstoljuk a vizét. Az igazán nagy csúcsok a keleti országrészben találhatók, tádzsik területen emelkedik ki az egykor Kommunizmusnak, ma, az államalapító nyomán Szomoninak nevezett csúcs is, ami 7495 méterével a Szovjetunió legmagasabb pontja volt. A villanegyedből kiérve pásztorokkal találkozunk, méghozzá igaziakkal, itt nincs skanzen. Nyáron a hegyi legelőkön tartják az állatokat, onnan terelik be őket őszszel, vagy amikor piacot tartanak a közelben. A birkák tucatszám követik a vezérállatot, amely egy kecske. Hiába, ők már csak ilyenek, mennek, amerre vezetik őket. Vevők is érkeznek, akik néhány állatot kiválasztatnak, a többi megy egy Kamaz teherautó platójára, aztán irány a piac. – Honnan jött? – kérdezi az egyik pásztor. – Magyarországról – felelem, s rögvest jön a válasz: – Haraso, Budapest! – Mindez egy tádzsik hegyi pásztortól.
Egy hét Tádzsikisztánban szinte elrepül, ha nagyobb túrákat szeretnénk tenni, érdemes hosszabb időre érkezni a hegyek és folyók országába. Rend van, tisztaság és biztonság, érdemes leszámolni az előítélettel, ami az állam nevének hallatán az eszünkbe juthat. S ha szerencsénk van, a nureki víztározóban még aranyhalat is foghatunk.

Mankó. Tádzsikisztánba a legegyszerűbben a török légitársaság járatával juthatunk el, isztambuli átszállással. Szállást foglalni – ha tudunk oroszul – lehet előre telefonon, de általában ennek hiánya sem okoz gondot. A belvárosi Hotel Vaksban egy 2-3 ágyas szoba öt-hatezer forint, minden más a hazai árak körülbelül harmada. Vízumot Bécsben lehet beszerezni, de elég, ha értéklevélként válaszborítékkal kijuttatjuk útlevelünket, igénylőlapunkat és a 30 eurós díjat, postafordultával néhány napon belül viszszaküldik a papírokat a szükséges bejegyzéssel együtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.