Meglepőnek nevezte a tegnapi emelkedést Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője. A szakember a távirati irodának elmondta: az ázsiai tőzsdék masszív mínuszban zártak, az olaj ára csökkent, a dollár és a japán jen erősödött, tehát minden arra utalt, hogy a befektetőknek elmegy a kedve a kockázatvállalástól. Ennek megfelelően az európai tőzsdék, közöttük a BÉT is, veszteséggel nyitottak, napközben azonban megfordult a trend. A lengyelt kivéve az európai indexek is a BUX-hoz hasonló pluszban zártak.
Varjú Péter szerint a javuló hangulatot részben támogathatta a piac számára kedvező németországi választási eredmény, amellyel kényelmes politikai helyzetben lévő, a reformok mellett elkötelezett kormány jöhet létre. Az eredmény – nem meglepő módon – javította a német indexet, az azonban váratlan, hogy a derűlátás egész Európára átterjedt. Megjegyezte, hogy az amerikai indexek is érezhető pluszban jártak az európai záráskor, de ennek nem lehet köze a német választási eredményekhez.
A Mol 90 forinttal, 0,58 százalékkal, 15 700 forintra erősödött, kétmilliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 135 forinttal, 2,56 százalékkal, 5400 forintra nőtt, forgalmuk 14,4 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 12 forinttal, 1,5 százalékkal, 810 forintra emelkedett, forgalma 506 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 20 forinttal, 0,05 százalékkal, 38 480 forintra csökkent, a részvények forgalma 1,8 milliárd forintot ért el. Az Egis 141 millió forintos forgalom mellett
19 605 forintra erősödött.
Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatvágása volt a nap egyik legfontosabb eseménye. A jegybanki kamatdöntés megfelelt a piaci várakozásoknak. A megkérdezett kereskedők elképzelhetőnek tartják, hogy a kamatdöntésnek volt némi forinterősítő hatása, mivel a piac nagyobb vágástól tartott. Hangsúlyozták azonban, hogy a régiós devizák árfolyamát elsősorban nem a kamatprémium, hanem a nemzetközi befektetői bizalom alakulása irányítja. A befektetői bizalom romlása a kamatprémium mértékétől függetlenül gyengíti a térségbeli devizák árfolyamát.
A döntést követően a forint kissé erősödött: az eurót 270 forint körüli szinten jegyezték a bankközi kereskedelemben az MNB kamatdöntése előtt, majd 269 forint közelében nem sokkal az 50 bázispontos kamatvágás bejelentését követően. Lapzártánk idején az euróval 269,57 forinton kereskedtek, míg a svájci frank 178,63 forinton járt.
A németek többsége a nemzeti zászlót szeretné látni a közintézményeken
