Egymásra mutogatnak

Noha kiderült, hogy egyelőre nem árverezik el a békéscsabai földeket, kérdéses, miért kellett bírósági szakaszig eljutni az ügyben. Az agrártárca szerint ennek így kellett lennie, Hanó Miklós, Békéscsaba alpolgármestere viszont állítja: amennyiben nem fordult volna a bírósághoz, a felelős minisztériumok végigvitték volna az ingatlanok privatizációját.

Dénes Zoltán
2009. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gráf József agrárminiszter törvényi kötelezettségének megfelelően járt el, amikor aláírta azon határozatokat, amelyek nyomán a kárpótlási jegyekkel rendelkezők számára árverésre hirdettek meg több nagyváros határában lévő termőterületet – közölte lapunkkal Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) sajtófőnöke. Mint mondta, ezen esetekben a miniszternek nincs mérlegelési joga, aláírásával csak jóváhagyja a Központi Igazságügyi Hivatal (KIH) határozatait. Hozzátette: a mindenki által elavultnak tekintett kárpótlási törvényt a hivatalok kénytelenek betartani, de mindent megtesznek azért, hogy ezen árverések ne valósuljanak meg.
A KIH megkeresésünkre ezt nem támasztotta alá, sőt nem reagált. Hanó Miklós, Békéscsaba gazdasági alpolgármestere viszont valótlanságnak nevezte a szóvivő állításait. Tájékoztatása szerint az érintett hivatalok már tavaly megpróbálkoztak egy árveréssel, s amennyiben nem fordult volna bírósághoz, már akkor elkeltek volna a földek. Tavaly a bíróság kimondta, hogy az önkormányzat megszerezheti az ingatlanokat, amennyiben egy árverés érvénytelenül lezajlott. Erre – folytatta Hanó Miklós – idén ismét meghirdették a szóban forgó területek árverezését. Ezért újra bírósághoz fordult, ám ezúttal segítséget kért az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának tagjaitól, akik kivétel nélkül szintén felháborítónak találták az esetet, s az árverezés leállítását követelték. Szerdán az árverezést felfüggesztették, ám csak a bírósági eljárás lezárultáig. Békéscsaba környékén 547 hektár állami tartalékföld található, amiből 112 hektárt érintett volna az október 12-ére tervezett árverés. Hanó Miklós szerint mivel a gazdáknál már nincs kárpótlási jegy, az olcsón meghirdetett földeken akár több százszoros nyereséget is kereshettek volna a spekulációs céllal jegyet gyűjtögetők. Amennyiben a kérdés nem kapott volna nyilvánosságot – tette hozzá –, úgy az Igazságügyi Minisztérium és az agártárca fű alatt értékesíti a földeket a „vastagnyakú, GPS-sel rohangáló terepjárósoknak”. Véleménye szerint, a földeladás megkadályozása az egész város sikere, mivel e területek a fejlesztési tervben is szerepelnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.