Egyre nőnek a cégtemetők

Ki gondolta volna, hogy a fővárosi volt Csepel Művek területén található egyik címre 879 vállalkozást jegyeztek be? Pedig egy magánvállalkozás kimutatása szerint ez így történt. Az adott házszám ezzel toronymagasan vezeti a hazai céggyűjtő címek listáját.

Jakubász Tamás
2009. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sorra napvilágot látnak a hazai cégviszonyok lesújtó állapotáról szóló hírek. Csak az elmúlt néhány nap szakmai közléseiből az derült ki, hogy folyamatosan emelkedik a bedőlő magyar vállalkozások száma és a honi társaságok felét megbízhatatlannak minősítik az ezzel foglalkozó intézetek. Mindehhez tegnap újabb adalékkal szolgált a Feketelista.hu internetes oldal. A tizenegy állami nyilvántartás adatait egyesítő honlap kimutatása szerint a hivatalos regiszterekben a hétszázezer hazai társaságnak a kétharmadáról, vagyis félmillió cégről szerepel negatív információ. Ám ennél is meghökkentőbb, hogy vannak az országban olyan lakcímek, ahol – legalábbis papíron – több száz vállalkozást tartanak nyilván. A Feketelista.hu százas összeállítást közölt arról: mely városok mely címére jegyezték be a legtöbb céget.
A főváros XXI. kerületében, a Gyepsor utca 1. szám alatt például 879 társaságnak van a székhelye. A cím – amely az egykori Csepel Művek területén található – ezzel az adattal a lista vezetője. A második helyezett házszám a XV. kerületi Nyírpalota utcában található; itt állítólag 859 vállalkozás lelhető fel. Ám nem csak a fővárosban vannak céggyűjtő címek. A százas lista ötödik helyén egy kisvárdai házszám szerepel. Ide – a Litki utcába – 550 vállalkozás jelentkezett be. A száz legnagyobb céghalmozó lakcím közül 84-et Budapesten kell keresni, négyet Nyíregyházán, hármat Szegeden, kettőt Kisvárdán, egyet-egyet pedig Tatabányán és Debrecenben. Emellett kisebb települések neve is szerepel az összesítésben, ám kérdés, hogy ez a tény mennyiben öregbíti a falvak, városok hírnevét. Budaörsön, Záhonyban szintén akad egy-egy, száznál több cégnek otthon adó cím, miként Iregszemcse, Tiszabezdéd és Döge is szerepel a kimutatásban. A táblázatot böngészve kirajzolódik: a legtöbb vállalkozásgyűjtő lakcím fővárosi, ám az is érdekes, hogy a tizenhat vidéki házszám közül kilenc a Tiszántúlon található.
– Adatsorunk hű képet tükröz a magyar közállapotokról – jelentette ki lapunknak a Feketelista.hu főszerkesztője. Iklódi András kifejtette: bizonyos címek esetében – más információkat is figyelembe véve – joggal fogalmazódhat meg a gyanú: az oda bejegyzett cégek tömegesen működtek szabálysértően. Az adatok – a főszerkesztő szerint – felvethetik, hogy a hatóságok, különösen az adóhivatal, nem áll a kérdésben a helyzet magaslatán. Iklódi továbbá megjegyezte: a lista összeállításánál kizárólag nyilvános állami információkat használtak fel, így az összesítést akár a hivatalos szervek is elkészíthették volna.
A céggyűjtő címeken egyébként több esetben ügyvédi irodák vagy irodaházak találhatók. Seenger Pál cégjogász ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy a cégszaporító házszámok gyakorta nem jogsértő módon működő vállalkozásokat rejtenek. Miként az ügyvéd kifejtette: a cégjogi szabályok korábbi módosítása nyomán már nem szükséges, hogy a vállalkozás székhelye a tevékenységének központjában legyen. Így a jogszerűen ténykedő vállalkozás saját székhelyét ügyvédi irodához, vagy más céghez is bejelentheti. Persze amögött, hogy egy-egy címre több száz vállalkozást jegyeztek be, nem feltétlenül e jogi lehetőség húzódik meg. – Idehaza ez a jelenség már régóta tapasztalható – közölte Seenger Pál. A szakjogász megítélése szerint a módszert egyesek azért alkalmazzák, mert lehetőséget ad adócsalásra és pénzmosásra. Az ügyvéd egy példát említett: a közterheket megfizetni nem akaró személy létrehoz nyolc-tíz vállalkozást, és azokat ugyanarra a címre jegyzi be. Ezután a cégek között különféle tranzakciókat végez, költségeket számol fel, pénzeket tüntet el. Az átláthatatlan, szövevényes ügyleteket végül igen nehéz kibogozni. A számos cégen keresztül zajló pénzmozgatás így akár arra is szolgálhat, hogy elfedjék az összegek eredetét, vagy elkerüljék az adófizetést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.