Előre hozott

Vannak már pici, jó jelek. (Lamperth Mónika a Népszavának, 2009. szeptember 25.)

2009. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét és fél év baloldali, balliberális kormányzás után a fenti mondat soványka kampányüzenetnek tetszik. Mindenesetre megerősíti azt az érzésünket, hogy az eddigi legfurcsább választási hadjárat előtt állunk. Sohasem kezelte eddig már hónapokkal a hivatalos kampány kezdete előtt kész tényként a közvélemény – kimondva-kimondatlanul benne a politikai élet minden szereplője – a soron következő parlamenti választások végeredményét. Ma pedig nemcsak azt véli tudni mindenki, hogy bukik a kormány, hanem azt is, ki lép a helyébe. Az nem világos, hogy a közvélekedés, az általános várakozás inkább elaltatja majd a polgári, jobboldali tábort, amelyet így akár újabb kellemetlen meglepetés is érhet tavasszal, netán önbeteljesítő jóslatként az utolsó akadályokat is eltakarítja a Fidesz diadalútja elől. Az biztos, hogy kampánytechnikai, mozgósítási szempontból sem a reálisan a veszteségminimalizálást célzó, sem az eleve megnyertnek tekintett küzdelem megvívása nem egyszerű feladat. Persze a szocialisták alighanem irigylik a Fideszt a problémáiért.
Furcsa ez a kampány, hiszen a kötelező gyakorlatok bemutatásán – az MSZP védi és feldicséri, az ellenzék megsemmisítő kritikával illeti a mögöttünk hagyott két ciklus kormányzását – túl már a választások utáni viták előre hozását figyelheti a publikum. Mintha egy időgép röpítene bennünket úgy jövő májusig: Orbán Viktor és pártja többi vezetője a leendő kormány feladatairól, a rá szakadó roppant örökség terhéről beszél, míg a szocialista párt minderre már ellenzéki szereplőként kontráz. Hajlok arra, hogy nem a ki tudja, milyen megfontolásból óhajtott, az országnak legfeljebb két-három hónap nyereséget jelentő előre hozott választás szándékából, hanem e szerepcsere mielőbbi teljessé tétele érdekében sietnek a szocialisták a jövő évi költségvetés elfogadásával. Hogy aztán megpróbálják végképp lerázni magukról a napi kormányzás béklyóját. A bukott miniszterelnök bevonása kampányukba – amelyről lapunk szombaton közölt információkat – azért is látszik logikusnak, mert Gyurcsány Ferenc itt végre valóban azzal foglalkozhat, amihez van érzéke: a jobboldal elleni feketekampány vezénylésével, akár a politikai közösséget szétszakító, jó esetben a szavak szintjén megmaradó polgárháború kirobbantását is vállalva.
Néha úgy érzem, az MSZP-sek szinte a tenyerüket dörzsölik: úgy elrontották a kormányzást, hogy abba az utód belerokkan. Árulkodó módon nem is tagadják, hogy szívük szerint kényszerpályára állítanák a következő kormányt – „a Fidesz sem tehet mást” –, s a választások előtti hetekre borítékolható, menetrend szerinti több száz milliárdos osztogatás is leginkább ezt a célt szolgálja. Majd, mint 1990 után, ellenzékből össztüzet zúdítanak az örökségükkel küzdő kormányra, fegyverük a „szakértelem” és a szociális demagógia (ezzel most azért akadhatnak gondok, hiszen ennek az MSZP-nek nincs proliszaga). Amit most látunk a Fidesz-program hiányolásától az ellenzéki önkormányzatok megtámadásáig, csak hangolás a jövő tavasszal kezdődő nagy előadáshoz.
A jobboldali közönség által a Fidesz hitelességi próbájának tekintett számonkérés azért is szükséges, nehogy ez a mutatvány még egyszer sikerülhessen az utódpárti baloldalnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.