Donald Trump
Kemény bírálatot kapott Zelenszkij

Árulkodó évgyűrűk. Az egyik kútban egymásba csapolt deszkákból álló bélést találtak, amelyet az agyagos föld és a magas talajvízszint meglehetősen jó állapotban konzervált. A kút fáinak kivágási időpontja pontosan megállapítható a dendrokronológia segítségével, amely az évgyűrűk vastagsága alapján határozza meg a növény korát. Az ilyen épségben megmaradt faszerkezet különösen ritkának számít. Belsejében kevés anyagot (korsótöredékeket, néhány állatcsontot és egy teknőspáncélt) leltek, ez arra utal, hogy rendszeresen tisztíthatták. A kutak alján lévő iszapréteg általában gazdag növényi maradványokat őriz meg az utókornak. Ezek elemzése még folyamatban van.
Az eddigi leletek a szarmata, az avar, az Árpád- és a késő középkorból származnak. Az idén megtalált három fakút feltárása nagy feladat elé állította a szakembereket – tudtuk meg Gallina Zsolt régésztől. A nagyméretű (4-5 méter átmérőjű) kutakra – amelyek faszerkezetét a talajvíz konzerválta – a mostani felszíntől számított 1,5–3 méteres mélységben bukkantak rá. Az ilyen mély kutak feltárását számos körülmény akadályozza: a több méter mélységben folyó munkát nehezíti a szivattyúzás ellenére percek alatt visszaáramló talajvíz, és fennáll a gödörfal beomlásának veszélye. „Csaknem két méterrel a talajvízszint alatt már nagyon nehéz a betörő vízzel és iszappal megbirkózni. Ezért, amíg lehet, a faszerkezeten belül végezzük a bontást, majd amikor ezt már nem tudjuk folytatni – dacára a szivattyúzásnak, vízmerésnek és a támfalaknak –, akkor adódik egy újabb lehetőség. Körbebontjuk a kutat gépi erővel, s így annak faszerkezete kiemelkedik, tehát ettől kezdve kívülről bontunk. Körülbelül 5,5 méteres mélységig haladunk majd” – avatott be a feltárás rejtelmeibe Gallina Zsolt. A késő középkori település vízellátását ezek a kutak szolgálták, feltárásukat a héten fejezik be. A fákat cukoroldatba helyezik, így megőrizhetik eredeti szerkezetüket.
A fabéléses kutak mellett kopolyakutakat is használtak, amelyek évszázadokon át működtek az Alföldön. Ezek lefelé szűkülő, mélyebb gödrök voltak, amelyekben felgyűlt a talajvíz. A területen nagy számban kerültek elő ilyen, az állatok itatására szolgáló helyek. Bronzkori és szarmata temetőre, valamint szkíta, gepida, Árpád-kori és késő középkori településre utaló leleteket már korábban is találtak a közelben folyó építkezésekkor. Most egy szarmata kori temető negyven sírját tárták fel. Temetkezésük jellegzetes eleme volt, hogy bizonyos sírokat árokkal vettek körbe, elhatárolva egymástól az élők és a holtak világát.
A lelőhelyet a Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága és megbízottja, az Ásatárs Kft. régészei – Gallina Zsolt, Hornok Péter, Somogyi Krisztina és Varga Sándor – tárják fel. „Említésre méltó, hogy a gazdag leletekkel szolgáló ásatást – nem nagyberuházásról lévén szó – nem a budapesti székhelyű Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat végzi, hanem a területileg illetékes megyei múzeum. A különleges technikát igénylő, magas szakmai színvonalú feltárás bizonyságul szolgál arra, hogy a megyei múzeumok örökségvédelmi tevékenysége is megfelelő minőségben zajlik” – tájékoztatta lapunkat Liska András régész.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.