Hasonló, különböző

Nottingham és Manchester: két város, két kupameccs, sok hasonlóság s alapvető különbségek. Míg a korábban rettegett Forest kikapott, addig a napjaink egyik legerősebb futballcsapatának tartott United nyert.

Jakubász Tamás
2009. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átlagos hétköznap Nottinghamben. Kora délután a belvárosban nincs jelentősebb forgalom, az egyetemi negyed pubjaiban sem tolonganak, miként a nagyobbik helyi futballcsapat stadionja körül sem tapasztalhat az arra járó különösebb felhajtást. Pedig lett volna ok az izgalomra, hiszen este a másodosztályú Nottingham Forest az első vonalhoz tartozó Blackburn Roversszel csapott össze, a Ligakupa 3. fordulójában. A város utcái este hét után élénkülnek meg. A villamosmegállótól nagyjából negyedórát kell gyalogolni a City Groundig, a Forest pályájáig, amely közvetlenül a Trent nevű folyó partján fekszik. A sportlétesítménnyel szemközt egy kisebb kikötő van, ám a meccs előtt egyetlen hajót sem látni a túlparton.
A legnagyobb meglepetés a kezdő sípszó elhangzásakor ér. Nagyjából a lelátó fele teljesen üres, az oda szóló jegyeket meg sem hirdették. A Ligakupa ezek szerint nem csak idehaza, de Angliában sem hozza igazán tűzbe a drukkereket. Persze gyorsan hozzá kell tenni, hogy a visszafogott érdeklődés, a nottinghami fél ház 12 ezer nézőt jelent, nem pedig a honi viszonyokban megszokott pár százat. A csapatok egyébiránt pontosan azt nyújtották, amit előzetesen várni lehetett. A vendég Blackburn jórészt a tartalékcsapatával állt ki, így olyan játékosok is pályára léptek, akikről még a nemzetközi labdarúgást alaposabban ismerők sem hallottak túl sokat. A hazaiak edzője a legerősebb összeállítást nevezte. A Nottingham hatalmas tempóban kezdte a meccset, az első fél órában három helyzetet kialakítva.
Ám már ekkor látszott: a foci közhellyé silányuló aranyszabályai ezen a mérkőzésen is érvényesülni fognak. Az első – a kihagyott helyzetek megbosszulják magukat kezdetű – rögtön a 37. percben. A Blackburn ugyanis az első kaput eltaláló lövéséből vezetést szerzett. A hazaiak válaszul kapufát rúgtak, majd a 80. perc táján tizenegyeshez jutottak. Ekkor jött a második aranyszabály: az a csapat, amely büntetőt ront, szoros meccsen egyszerűen nem nyerhet. A Nottingham pedig kihagyta a tizenegyest, aminek megítélése hatalmas üdvrivalgást, elrontása mély bánatot váltott ki a nézőkből. A közhely a 90. percben megdőlhetett volna: egy szöglet után a Nottingham cserecsatárja üresen fejelt kapura, ám előtte álló csapattársa, ahelyett, hogy gólt rúgott volna, a lelátóra lőtte a labdát. Így végül – érdemtelenül – a Blackburn jutott tovább. A Forestet nem csak emiatt sajnálhatjuk. A csapatot a hetvenes évek végén, s a nyolcvanas elején rettegte egész Európa. Ekkortájt több bajnokságot, kupát és két BEK-et nyert a nottinghami alakulat. Ma jóformán azt sem tudják, hogy létezik. Pont az a helyzet, mint a magyar labdarúgásnál.
Másnap, a Manchester felé tartó vonaton átfutottam az egyik bulvárlap sportrovatát. A lapban a Blackburn szélsőjét, El Hadji Dioufot ért inzultusról is cikkeztek. Történt ugyanis, hogy a csapat hét végi, Everton elleni bajnokiján a liverpooli kékek szurkolói banánnal dobálták meg az afrikai labdarúgót. A botrányos eset mellett a Manchester United–Wolverhampton Ligakupa-meccsről is ejtettek szót, kifejtve, hogy az MU minden bizonynyal a fiataljait és az eddig mellőzött játékosait veti majd be. A lap nem tévedett, az Old Traffordon megrendezett meccsen számos húsz év alatti focista jutott szóhoz.
Nottinghammel ellentétben a stadion környéki kocsmákban már délelőtt gyülekeztek a fanatikusok, így estére kifejezett tumultus alakult ki a létesítményt övező utcákban. Telt ház itt sem volt, bár a 76 ezer jegyből azért mégiscsak gazdára talált 51 ezer. Különösebb meglepetést ez a találkozó nem tartogatott: a kissé tartalékos MU az első perctől a kapuja elé szorította a legerősebb csapatával fellépő ellenfelét. Fél óra elteltével azonban egy komoly védelmi hiba után a manchesteri Fabio csak úgy tudta megállítani a Wolves kapura teljesen egyedül törő csatárát, hogy ráugrott. Az eset után a fiatal brazilt természetesen kiállították, ennek ellenére a United úgy nyert 1-0-ra, hogy különösebben meg sem erőltette magát. A meccs végén szolid taps és kollektív megelégedés. Nem túlzok, ha azt mondom, a manchesteri metró felújítása miatti dugók és késések nagyobb izgalomba hozták a vörös ördögök fanatikusait, mint a kupameccs.
Bár egészen másként végződött a két találkozó, a szurkolók mintha ugyanúgy vélekedtek volna saját csapatuk teljesítményéről. Nottinghamben azt várták a drukkerek, hogy a manapság nem túl acélos Forest tíz körömmel küzdjön. Ezzel nem is volt baj, ám többre most nem futotta. Manchesterben sima, izgalommentes győzelemnek szerettek volna tapsolni, s ezt meg is kapták a fanatikusok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.