Holnap kezdődik a büdzsé vitája

Hírösszefoglaló
2009. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mától ötnapos ülést tart az Országgyűlés: elkezdődik a 2010-es költségvetés és az azt megalapozó törvények vitája.
Holnap kezdődik és csütörtökön zárul le a 2010-es költségvetés általános vitája.
A jövő évi költségvetési javaslat az államháztartásban 15693,9 milliárd forint bevételi és 16754,3 milliárd forint kiadási főösszeg mellett 1060,3 milliárd forint hiányt tartalmaz, pénzforgalmi szemléletben ez a GDP 4,0, eredményszemléletben pedig 3,8 százaléka. Az átlagos éves infláció jövőre 4,1 százalék lehet.
A költségvetés tervezetéből kiderül, hogy jövőre a legfontosabb kiadáscsökkentő lépések között a közösségi közlekedés 40 milliárd, az önkormányzatok támogatása bruttó 120, nettó 85 milliárd, míg a fejezetek támogatása 140 milliárd forint megtakarítással szerepel. Ezenkívül a lakossági energia támogatására 55 milliárddal szánnak kevesebbet, mint az idei terv, míg a lakástámogatásra 48 milliárd forinttal, a nyugdíjakra pedig 80 milliárddal fordítanának kevesebbet jövőre. Így az ideihez képest az öszszes kiadáscsökkentés 448 milliárd forint.
A büdzsé kapcsán kiélezett vita várható a szocialisták és az ellenzéki pártok között. Varga Mihály, a Fidesz alelnöke társaival együtt többször hangoztatta, hogy a költségvetés nem teremti meg a lehetőségét annak, hogy az ország gazdasága tartós, stabil növekedési pályára kerüljön, nem segíti az új munkahelyek létrejöttét, nem ösztönzi a beruházásokat, nem javítja a lakosság életkörülményeit. Értékelése szerint a csomag alkalmatlan arra, hogy a parlament érdemi vitát folytasson le róla. Hangsúlyozta, hogy minden eszközt felhasználnak azért, hogy ez a költségvetés ne szülessen meg, s bíznak abban, a parlamenti vita során meg tudják győzni a kormánypárti képviselőket, hogy ez egy rossz költségvetés. A Fidesz-alelnök közlése szerint ha mégis meglesz a költségvetés november 30-i elfogadásához a parlamenti többség, akkor mérlegelni fogják, milyen eszközöket alkalmazzanak, az egyik szóba jöhető eszköz pedig az Alkotmánybíróság (AB) megkeresése lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.