Egy fokozattal rontotta a magyarországi devizaalapú államadósság besorolását a japán befektetők által kiemelten figyelt, tokiói Rating and Investments (R&I). A hitelminősítő egyrészt a súlyos magyar gazdasági visszaséssel indokolta döntését, megjegyezve, hogy a kormány az államháztartási hiány megfékezése miatt megszorításokat vezetett be, ám ezek tartósan viszszavethetik a keresletet, s meggátolják a gazdaság fellendülését. A magas adóterhelés és a nyugdíjkiadások szintén gyengítik a gazdaságot – állítják az R&I elemzői, akik szerint radikális szerkezeti reformokra lenne szükség a gazdaság motorjainak beindításához. Hazánk új besorolása a lépés nyomán BBB pluszról BBB-re változott, vagyis – a Standard&Poor’s hitelminősítőhöz hasonlóan – a japán intézetnél is nagyon közel kerültünk a befektetésre nem ajánlott „bóvli” kategóriához.
A Fidesz szerint a leminősítéssel ismét bebizonyosodott, hogy az adók emelése és a megszorítások helyett a gazdasági növekedés beindítása jelenti a helyes utat. A párt úgy véli, a külföldi befektetők a döntéssel a 2010-es költségvetés tervezetéről is véleményt mondtak.
A Fitch hitelminősítőnél hazánk szintén a BBB kategóriában van, két fokozattal rosszabb helyen, mint Lengyelország és hárommal hátrébb, mint Szlovákia és Csehország. A Moody’s intézetnél ugyanekkora a lemaradásunk a versenytársainkhoz képest.

Te is más vagy, te sem vagy más?