Kell egy független terület

A Csányi János által életre hívott Színház- és Filmintézet célja, hogy a színházi és filmes háttérszakmák oktatását egyetlen központi intézményben fogja össze. A Károli-egyetem többségi tulajdonával létrehozott intézmény színház-, rendezvény-, film-, hangtechnika, képzőművészet és szakírás területeken hirdette meg képzéseit, amelyekre szeptember végéig lehet jelentkezni.

Makrai Sonja
2009. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többek között szcenikus, hangmester, ügyelő, segédoperatőr, mozgókép-forgalmazó, felvételvezető, színház- és filmművészeti szakíró osztályokat is hirdet a hiánypótlónak tekinthető Színház- és Filmintézet (SZFI), amelyet Csányi János, a Bárka Színház alapító igazgatója hozott létre.
A két terület háttérszakmáinak képzése Csányi szerint évtizedek óta megoldatlan hazánkban. A Színház- és Filmművészeti Egyetem csupán ötödét fedi le a két ágazat nagyságrendben száz ilyen típusú szakmájának. A Színház- és Filmintézetben a legkorszerűbb szakmai ismereteket tanulhatják októbertől a jelentkezők. Átfogó, az adott szakterületre egyszerre kiterjedő alapokkal indítják el az oktatást a fővárosban.
– Célunk, hogy felöleljük a belföldi és a határon túli a magyar lakta területeket, ahol szintén nincsenek megoldva a két legnagyobb művészeti szakma háttérképzései. Örülök, hogy sokan jelentkeztek vidékről, és máris van néhány határon túli jelentkezőnk is – mondja az igazgató.
Az intézet nonprofit szervezetként jött létre. Az átlagnál némileg alacsonyabb tandíjakkal, és kisebb osztálylétszámokkal indíthatja el a képzéseit. A képzésvezetők között van többek között Bereményi Géza író, filmrendező, aki a forgatókönyv- és drámaírás osztályt vezeti, Miskolczi Péter és Hutlassa Tamás producerek, akik a gyártás- és felvételvezetést oktatják, Kiss Péter és Cs. Nagy Endre, akik az ügyelőosztályt viszik, Ormos Ferenc, a Mafilm fóti műtermének igazgatója, aki a filmtechnika műhelytitkait ismerteti meg a diákokkal vagy a neves fiatal operatőr, Nagy András, aki a segédoperatőr szakot tanítja majd.
– Nem hiszek a profitorientált oktatásban, mert a profitszemlélet ellentmond a szakmai minőségnek. A nyereségre törekvő oktatási rendszerek az oktatói díjakon spórolnak, ami a minőség rovására mehet, vagy szűkítik az óraszámokat és a gyakorlatra egyáltalán nem figyelnek oda. A profitcél a gazdaság hajtóereje, a társadalmi és közösségi célok – köztük a minőségi tudás megszerzése – tekintetében a profitcél kifejezetten romboló. Nálunk a szakma mesterei tanítanak úgy, hogy igyekeztünk viszonylag alacsony tandíjat kialakítani. A tapasztalatunk még így is az, hogy a családok egyre kevésbé bírják el a növekvő terheket. Több hallgatónk, akik júliusban jelentkeztek, szeptemberben már azt jelezték, hogy nem tudják befizetni a tandíjat – avat be a részletekbe az igazgató. Az iskola ezért a tehetséges, de nehéz helyzetben lévő diákok számára ösztöndíjalapot hozott létre, amit félévenként néhány tanuló nyerhet el.
Az iskola társasági háttereként a Károli Gáspár Református Egyetem szolgál, ami Csányi János személyes törekvése volt.
– Tény, hogy tudatosan tettem meg ezt a lépést. Bonyolultan tagolt érdekkörök mozgatják ezeket a szakmákat. A filmes szakma például szinte egyszemélyes érdekek, cégek, projektek mentén esik szét, és a politika is megosztja mindkét ágazatot. A megmerevedett érdekkörökön kívül eső, független területen akartam létrehozni az SZFI-t, hogy minél szélesebb körben tudjunk szakmai kapcsolatokat kiépíteni. Másrészt a magyarországi művészetoktatásból több mint fél évszázada hiányzik a keresztény kulturális tradíció. Persze az intézetnek kizárólag szakmai céljai vannak, ám nem mindegy, milyen szellemiség áll egy oktatási intézmény hátterében – vélekedik az igazgató.
A gyakorlati oktatásba jelentős kulturális intézmények kapcsolódtak be, a Művészetek Palotája, a Madách Színház, a Magyar Állami Operaház, a Korda Filmstúdió, a Megafilm Stúdió, az Eurofilm Stúdió, a Magyar Produceri Szövetség, a Magyar Forgatókönyvírók Egyesülete vagy a Palace Cinema mozihálózat. A képzések nem indulnak minden évben, így a felvevőpiac is el fogja bírni az utánpótlást. Az iskola elvégezésével pedig Europass-bizonyítványt is kapnak a diákok, ezáltal az Európai Unió egész területén esélyük lehet az elhelyezkedésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.