Ketyeg a jegybank bombája

Mintegy 290 milliárd forintos veszteséget halmozhat fel 2011-ig a Magyar Nemzeti Bank a magas alapkamat és a nemzetközi szervezetektől felvett hitelek átváltása miatt. A hiány pótlása már a következő kormányra hárul. A ketyegő bombáról a kabinet hallgat, bár Gyenesei István miniszterelnöki megbízott tegnap elismerte, hogy már májusra százmilliárd forintra kúszhat fel a veszteség, így a MÁV és a BKV mellett a jegybank anyagi helyzetét is rendezni kell.

Szabó Anna
2009. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a nemzetközi hitelek visszafizetését, hanem a hitelfelvételből adódó több száz milliárd forintos kamatveszteséget is a következő kormányra hagyja a jelenlegi kabinet. Két év leforgása alatt mintegy 290 milliárd forint veszteséget halmoz fel a Magyar Nemzeti Bank (MNB), amit jövőre és 2011-ben már a következő kormánynak kell kifizetnie – tudta meg lapunk a jegybanktól. Összehasonlításképpen: az összeg több mint fele a hazai vállalatok egész éves társasági-adó-befizetésének. A hatalmas mínusz legfőbb oka az eddigi rossz gazdaságpolitika következtében drasztikusan megemelkedett országkockázat miatti magas alapkamat, illetve a tavaly novemberben jóváhagyott, húszmilliárd eurós nemzetközi hitelcsomag átváltási árfolyama. Óriási veszteséget okoz ugyanis a magyar állam számára, hogy tavaly ősz óta megötszöröződött és rekordszintet ért el a jegybank által kibocsátott, kéthetes futamidejű kötvényekben tartott pénzek összege.
A kötvények után a jegybank köteles a mindenkori alapkamat szerinti hozamot fizetni a kereskedelmi bankoknak, s a kötvényekben tartott pénzek összege szeptemberben már meghaladta a 3500 milliárd forintot.
*
Eközben a nemzeti bank devizatartalékai után jóval kevesebb kamatbevétel várható, mivel az euró- és a dollárbetétek hozama is nagyon alacsony. A két kamat közötti különbségből adódó veszteség ketyegő bombát jelent a jövő évi és a 2011-es büdzsének is, mert a jegybanktörvény értelmében az MNB hiányát az államnak kell megtérítenie. A központi bank előrejelzése szerint a jövő évi veszteség 170, a 2011-es pedig 120 milliárd forintra rúg. A veszélyre a Költségvetési Tanács is figyelmeztetett, véleményük szerint a kötvények után fizetett kamatteher miatt jövőre legalább 130 milliárd forintot érhet el a jegybank vesztesége. Az óriási kisiklást mutatja, hogy a jegybank tavaly 5,5 milliárd, 2007-ben pedig 16 milliárd forintos mínusszal zárt.
– Az államnak a Nemzetközi Valutaalaptól, az Európai Uniótól felvett nagy összegű devizahitelei a jegybanki devizatartalék növekedéséhez vezettek, ami a forint- és devizahozamok között meglévő kamatkülönbözet mellett szükségszerűen hozzájárult az MNB eredményének romlásához – indokolta a veszteséget a jegybank kommunikációs osztálya. Lapunknak adott válaszukban hangsúlyozták: a nemzetközi hitelekre támaszkodó finanszírozás a költségvetés kamatkiadásait ugyanakkor közel hasonló mértékben mérsékli, mivel a valutaalap kölcsönének kamata még mindig olcsóbb, mintha a piacról venne fel hazánk hiteleket. A magyar államkötvények kamata ugyanis messze a legmagasabb a visegrádi országok között, jelenleg hét-nyolc százalékon áll, de a válság begyűrűzésekor 13-14 százalékot is fizetni kellett az állampapírjaink után. A jegybanki veszteségre vonatkozó előrejelzést jelentős kockázatok övezik, a Költségvetési Tanács ezért is jósolt más számokat – figyelmeztet az MNB. A legnagyobb veszélyt a deviza- és forinthozamok, valamint a forintárfolyam alakulása jelenti.
– Nagy valószínűséggel a MÁV és a BKV mellett a Magyar Nemzeti Bankot is konszolidálni kell – jelentette ki tegnap a köztelevízió reggeli műsorában Gyenesei István, a Bajnai-kabinet sportügyekért felelős miniszterelnöki megbízottja, aki szerint „azokkal a folyamatokkal van gond, amelyek a nemzeti bankon keresztül zajlanak”, de a problémával senki sem foglalkozik. A kijelentését a műsorban indokolni nem tudó Gyenesei lapunknak hangsúlyozta: már jövő májusra elérheti a 80-100 milliárd forintot a jegybank vesztesége, mivel a nemzetközi hitelintézetektől felvett kölcsön felhasználása során többlet állami teher keletkezik.
– A jegybanki törvény értelmében az MNB veszteségét a költségvetésnek kell állnia, az esetleges többlet viszont a jegybanknál maradhat – fogalmazott lapunknak Varga István. A Magyar Adófizetők Országos Szövetségének alelnöke szerint a kereskedelmi bankok hitelezés helyett inkább a jegybankban tartják pénzüket, amelyért az alapkamat szintjét megközelítő hozamot kapnak. Mivel az utóbbi egy évben tíz százalék felett járt az alapkamat, a 3500 milliárd forintnyi betét utáni kamatteher hatalmasra duzzadt. Ezzel szemben a jegybank saját devizatartalékai után csak nagyon alacsony hozamot kap, így az egyenlegben óriási mínusz keletkezik. Az MNB tegnap közölt adatsora szerint szeptemberben már több mint harmincmilliárd eurót tett ki a jegybank nemzetközi tartaléka, ami csaknem 13 milliárd eurónyi növekedést jelent a nemzetközi hitelkeret tavaly novemberi jóváhagyása óta.

Nekik jó simor. Az amerikai székhelyű Global Finance Magazine szaklap értékelése alapján Európában Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank vezetője, Zdenek Tuma cseh jegybankelnök és Simor András a jegybankárok sorrendje az elmúlt két év összesítése alapján. A New York-i székhelyű, havi megjelenésű pénzügyi magazin 1994 óta rendszeresen, hatfokozatú skálán értékeli a világ legfontosabb jegybankelnökeinek teljesítményét. A befektetők szemszögét közvetítő szaklap kiemeli, hogy a Magyar Nemzeti Bank a krízis idején rendkívül gyorsan cselekedett, s az MNB közreműködésével összeállított nemzetközi mentőcsomag hozzájárult az ország gyors gazdasági felépüléséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.