Legkevesebb száztízen meghaltak, miután szökőár pusztított kedden a Csendes-óceán délnyugati részén. A Szamoai Független Államban legalább hetvenheten, Amerikai Szamoán több mint huszonöten, Tonga szigetén pedig minimum hatan vesztették életüket – jelentette a BBC. A nagy erejű tenger alatti földrengéstől keletkezett három (más források szerint másfél) méteres óriáshullám egész falvakat rombolt le, több ezren maradtak hajlék nélkül. Szabó Miklós, Magyarország tiszteletbeli konzulja az új-zélandi Aucklandből az MTI-nek elmondta: nem tud arról, hogy magyar állampolgárnak baja esett volna a természeti csapásban.
Tegnap nagy erejű földrengés rázta meg az indonéziai Szumátra sziget partjait. Erősségét 7,6-osnak mérte az indonéz geofizikai és meteorológiai intézet. Szumátrán legalább 75-en vesztették életüket és ezrek rekedtek a romok alatt. A csendes-óceáni cunami-előrejelző központ szökőárriadót rendelt el Indonéziára, Malajziára, Indiára és Thaiföldre. Az indonéz intézet szerint viszont az országban nem volt cunamiriadó. A földmozgást a szumátrai partoktól több száz kilométerre lévő Jakartában, sőt a szomszédos Malajziában és Szingapúrban is érezni lehetett. Volt, ahol épületek dőltek romba.
Időközben a Fülöp-szigetek és Vietnam után Kambodzsa középső részén is végigsöpört a Ketsana tájfun. A szélvihar a hivatalos adatok szerint a három országban összesen 295 halálos áldozatot követelt. Kambodzsa Kampong Thom tartományában, a fővárostól északra csapott le a Ketsana helyi idő szerint kedden este. Az országban tizenegy ember vesztette életét az ítéletidőben, és további huszonkilencen megsérültek. Vietnamban negyvenegyre nőtt a halálos áldozatok száma a korábbi harminckettőről, de az adat tovább nőhet, mert tíz embert eltűntként tartanak nyilván – közölték katasztrófavédelmi tisztségviselők. A Ketsana Laoszban is pusztított, de az ország hatóságai egyelőre nem tudnak arról, hogy bárki odaveszett volna.
Otthon Start: Már ősztől jön a jelentős könnyítés a lakásvásárlóknak
