Tabudöntő német elemzés Izraelről

Stefan Lázár
2009. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikai puskaporos hordónak bizonyult a francia–német politológus, Alfred Grosser nemrégiben Auschwitztól Jeruzsálembe címmel megjelent kötete. Tisztában volt ezzel maga a szerző is, hiszen még a nyilvános bemutató előtt bevallotta, számít a kritikákra és a vitákra, mint ahogy arra is, hogy komoly nyomás nehezedik majd a kiadóra és a könyvről írni szándékozó szerkesztőségekre.
A kétszáznyolc oldalas mű abból a központi tézisből kiindulva foglalkozik a közel-keleti helyzettel, hogy minden ember köteles tiszteletben tartani a másikat. Ezt a szabályt pedig senki sem sérti meg olyan következetesen, mint az izraeliek a palesztinokkal szemben – véli Grosser, és egyben teret szentel annak a „német mazochizmusnak, amely alárendeli magát a múltba vetett pillantásnak”.
A Franciaország egyik legelismertebb politológusának számító szerző maga is zsidó származású, családja a nemzeti szocialisták elől 1933-ban Frankfurtból emigrált. Izrael egyik legkövetkezetesebb kritikusának számít, ellenfelei rendszeresen antiszemitizmussal vádolják. Mindezek ellenére a jó nevű Rowohlt kiadó nem riadt vissza attól, hogy megjelentesse a köztársaságban tabutémaként kezelt, Izraelt kritizáló művet. Ilyen és hasonló jellegű munkák – különösen, ha német szerző tollából származnak – nem számíthatnak pozitív fogadtatásra, a szerző viszont éppen azt állítja előtérbe, hogy a Nyugat alapértékeit igyekszik védelmezni. Grosser úgy véli, hogy Izrael a Nyugathoz tartozik ugyan, de a palesztinokkal szemben megsérti az öreg kontinens által képviselt értékeket, éppen úgy, mint azt az Egyesült Államok tette Guantánamóban. E bűn miatt az egész világ szenved, mondta a szerző.
Ha a németek összeszedik bátorságukat és felemelik hangjukat Izrael politikája ellen, azonnal elhangzik az antiszemitizmus vádja. „A legádázabbul a német zsidók központi tanácsa reagál” – hangoztatja Grosser, és utal a Der Spiegel hírmagazin szalagcímére a II. világháború kirobbanásának évfordulója alkalmából: „Amikor egy nép lerohanta a világot”. Alfred Grosser szerint ez ismételten a kollektív bűn tézisének, a németek rossz lelkiismeretének a felhánytorgatása.
„Németországot annyira megfélemlítették, hogy az államfő és a kancellár a knesszet előtt csak a Hamász terrorizmusáról beszél, és nem a Gázai övezetben az izraeli páncélosok lerombolta házakról, a jól megszervezett bombatámadásokról, a bezárt és nyomorba taszított palesztin lakosságról. A mások szenvedésének elismerése a minden embernek kijáró méltóságnak megfelelően. Ez a könyvem alaptézise” – nyilatkozta Alfred Grosser, aki egyben arról sem feledkezik meg, hogy mind Francia-, mind Németországban diszkriminálják az ott élő muzulmánokat is. „Ez ellen a zsidó szervezetek is tiltakozhatnának!” – jegyzi meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.