Társat váltott a CDU

A polgári blokk átütő sikerét hozta a német parlamenti választás. Négy esztendőn keresztül kereszténydemokrata–liberális (CDU/CSU–FDP) koalíció fogja irányítani a köztársaságot, amelyben csak a CDU (33 százalékos, a négy évvel ezelőttinél két százalékponttal gyengébb eredménynyel) nevezheti magát néppártnak.

Stefan Lázár
2009. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magát hasonló kategóriába soroló szociáldemokraták (SPD) a világháború utáni időszak legfájóbb vereségét szenvedték el, a voksok rájuk esett 23 százaléka negatív rekordnak számít. A parlament ötpártrendszere az úgynevezett kis pártok javát szolgálta, a liberálisok, a Baloldal és a Zöldek egyaránt jobban szerepeltek, mint 2005-ben. Velük ellentétes úton jártak a szélsőjobboldaliak, a közösen indult NPD és DVU nem lépte át az ötszázalékos parlamenti küszöböt.
A pálmát azonban egyértelműen a szabad demokraták vitték el, akik csaknem 15 százalékos eredménnyel nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy megvalósult Angela Merkel, a régi-új kancellár vágya: az FDP-vel kötött koalícióval kivezetni az országot a gazdasági és pénzügyi válságból.
*
A Konrad Adenauer-házban szűnni nem akaró tapsvihar fogadta a kancellár asszonyt, akin nem látszott meg, hogy tizenhét órás repülőút és Pittsburghben hatórás intenzív tárgyalás állt a háta mögött. „Elégedett és boldog vagyok, mert elértük a célunkat és polgári kormányt alakíthatunk. A XXI. században is néppárt akarunk maradni, magam minden német kancellárja akarok lenni, hogy mindannyiunknak jobb sorsa legyen, éppen egy ilyen krízishelyzetben” – hangoztatta Angela Merkel, aki bevallotta, négy esztendővel ezelőtt megviselten állt a kamerák elé, most viszont annál boldogabban. A kereszténydemokraták örömébe azonban üröm is vegyült. A testvérpárt – a bajor CSU – a tartományon belül „csak” a szavaztok 41 százalékát szerezte meg és ezzel jóval elmaradt a maga elé kitűzött céltól; visszakerülni az évtizedeken keresztül megszokott abszolút többség közelébe.
A liberálisokat vezető Guido Westerwelle eljutott politikai karrierje csúcsára. Beigazolódott az a jóslat, amellyel Westerwelle lezárta pártja kampányidőszakát: „A CDU/CSU és az FDP sokkal nagyobb többséghez jut majd, mint azt egyesek elképzelik.” Az FDP-re eső szavazatok (14,7 százalék) után nem lehet őt és pártját egyszerűen „a CDU kengyeltartójának” nevezni. A szabad demokraták a gazdaság fellendítésének érdekében konkrét tervekkel rendelkeznek, és ülnek majd le a koalíciós szerződés kidolgozásához: adócsökkentés, a felmondási védettség átalakítása, a munkajogi szabályok lazítása. Minden valószínűség szerint Guido Westerwelle lesz az új koalíció kancellárhelyettese és külügyminisztere is.
A szocialisták 12,2 százalékos befutását számtalan hírmagyarázó Oskar Lafontaine számlájára írja, aki a Baloldalt elfogadhatóvá tette a nyugati tartományokban is. A „saarbrückeni Napoleon” ugyanakkor jókora kárörömmel tekinthet a parlamenti választás napjára, sikerült elérnie személyes célját és a mélypontra taszítani azt a pártot, amelynek egykor vezető alakja volt: az SPD-t. A 2005-ös választással összehasonlítva 11 százalékot vesztett szociáldemokratáknak majdnem a nulláról kell elindulniuk, hogy átalakítsák ideológiai és szervezeti felépítésüket. Frank-Walter Steinmeier, a nagyot bukott kancellárjelölt, mint az SPD parlamenti frakciójának vezetője akarja irányítani ezt a folyamatot. A Zöldek (10,5 százalék) azon szomorkodnak, nem sikerült megakadályozniuk a CDU/CSU–FDP-koalíció létrejöttét, és hogy a kis pártok versenyében csak az utolsó hely maradt.
A választás negatív jelensége: a szavazásra jogosultaknak mindössze 72 százaléka ment el voksolni, ez a szám is negatív rekord a köztársaság történetében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.