Tiltakozó kórházak

Számos egészségügyi intézményre tűznek ma zöld zászlót, s a dolgozók közül is sokan viselnek majd zöld szalagot. A szakma így próbálja meg rávenni a kormányt, hogy többszöri pénzkivonás után pótoljon vissza 25,5 milliárd forintot a rendszerbe. Vannak kórházak, ahol kiselejtezett zöld lepedőt húznak majd seprűnyélre, hogy ezzel is jelezzék súlyos pénzügyi gondjaikat.

Munkatársainktól
2009. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egység a döntő. Ha a szakma képes egységes maradni, akkor célt érhet és kikényszerítheti a kormánytól a pénzvisszapótlást – fogalmazott Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának munkatársa, aki szerint vannak ugyan olyanok az ágazat képviselői között, akik nagyobb nyomás esetén hajlamosak beadni a derekukat, de ha rájuk nem hárul komolyabb szerep és felelősség a tárgyalások alatt, akkor talán nem bontják meg az egységet. Sinkó Eszter úgy látja: Székely Tamás egészségügyi miniszter rossz helyre pozicionálta magát ebben a párharcban. Miközben a szakma érdekeit kellene képviselnie a kormány előtt, addig ő inkább problémáikat tompítja, álláspontjukat kérdőjelezi meg, s a kialakult helyzetért őket teszi felelőssé. Megemlítette: továbbra sincs olyan válságterve az egészségügy irányítóinak, amellyel útmutatást adnának arra, hogy az ágazat hogyan kezelje a pénzügyi megszorításokat. (MN)


Ma megkezdődik az egészségügyi szakmai szervezetek által meghirdetett figyelemfelkeltő akciósorozat, miután kedden nem jutottak megállapodásra és Egészségügyi Minisztérium és az ágazat képviselői.
Antal Magdolna, a Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház igazgatója a „zöld zászlós” tervekkel maximálisan egyetért, szerinte ezzel fejezik ki az egészségügy segélykiáltását. Dolgozóik önkéntes alapon zöld kokárdát viselnek majd. – Első körben kitűzzük a zöld zászlót, majd ha a kormány így sem tesz vissza 25,5 milliárd forintot a rendszerbe, akkor éhségsztrájkba kezdünk – szögezte le Eszenyi Géza, az ózdi kórház igazgatója.
A Bács-Kiskun megyei önkormányzat kórházában tegnap már megkezdték a zöld zászlók és szalagok varratását – tudtuk meg az intézmény sajtóreferensétől. Horváth Attiláné elmondta: bár önkéntes alapon tűzhetik ki a demonstráció jelképét a dolgozók, úgy tudja, korházukban mind a nővérek, mind az orvosok egyöntetűen csatlakoznak az országos akcióhoz. Az érdi szakorvosi rendelő szintén támogatja a demonstrációt, ám Kőszegi Gábor főigazgató azt mondta, egyelőre nem tudják, miből készítik el a zöld zászlókat. Slezák Judit, a komáromi Selye János Kórház orvos-igazgatója arról számolt be lapunknak: természetesnek tartják a részvételt, ugyanis sosem volt még nagyobb szükség arra, hogy az egészségügyi szolgáltatók megmutassák egységüket. Mint mondta, azért is üdvözlik a csendes demonstrációt, mert az nem veszélyezteti a betegek ellátását, ellentétben a sztrájkkal. – Mindenben a Magyar Kórházszövetség ajánlása szerint fogunk eljárni – szögezte le Vermes Tamás, a mosonmagyaróvári Karolina kórház igazgatója. Hozzátette: ennek megfelelően kiteszik a zöld zászlót az épületre, és feltűzik a szalagokat is.
A Semmelweis Egyetemen is megkezdődött tegnap a mai akció előkészítése. Jákó Kinga orvos-igazgató elmondta: a reggeli klinikai értekezleten kihirdetik, hogy az intézmény csatlakozik a kezdeményezéshez, majd minden klinikára kitűzik a zöld zászlót. A kertben pedig egy közös lobogót is felhúznak, az eseményen a rektor mellett számos professzor is jelen lesz.
– Nincs pontos felmérés arról, hogy hány intézmény csatlakozott az akcióhoz – mondta lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: tájékoztatták tagjaikat a keddi minisztériumi tárgyalás eredménytelenségéről, és felhívták a figyelmet arra, hogy ma milyen figyelemfelkeltő akció indul. Varga Ferenc emlékeztetett arra, hogy a részvétel önkéntes, az intézmények és a dolgozók maguk dönthetnek a zöld zászló és a szalag kitételéről. Elmondta: vannak intézmények, amelyek leselejtezett zöld lepedőt tűznek majd zászlórúdra vagy seprűnyélre, ezzel is jelezve kilátástalan pénzügyi helyzetüket. – A szakrendelők részvételéről sincs összesítés – tájékoztatta lapunkat Varga Imre, a Medicina 2000 szakmai szervezet vezetője, aki arra számít, hogy nagyon sok intézmény csatlakozik majd az akcióhoz. Hangsúlyozta: a betegeket rövid tájékoztatókon értesítik majd.
Ha a „zöld zászlós nyomásgyakorlás” nem vezet eredményre, akkor további, egyre radikálisabb lépések várhatók. Végső esetben éhségsztrájkot kezdhetnek a tiltakozók, s korlátozzák a betegellátást is.

Fidesz: Oszkó irányítja az egészségügyet. A Fidesz azt kéri Székely Tamás egészségügyi minisztertől, hogy vegye át az egészségügy irányítását Oszkó Péter pénzügyminisztertől. – Az ágazatnak szüksége van többletforrásra, a kórházi szakmai vezetők által kért 25,5 milliárd csak a minimum – szögezte le Mikola István. A Fidesz szakpolitikusa megoldásként azt javasolta: a számítástechnikai eszközök beszerzésére szánt 41 milliárd forintot fordítsák az egészségügyre, szüntessék meg az Egészségbiztosítási Felügyeletet, vagy egyszerűen ne ragaszkodjanak a 3,8 százalékos költségvetési hiányhoz. (M. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.