Védőoltás után meghalt egy lány

Súlyos beteg volt az a 14 éves angol lány, aki meghalt néhány órával azután, hogy megkapta a méhnyakrák megelőzésére szolgáló védőoltást. Az orvos szakértők szerint valószínűtlen, hogy a Cervarix vakcina közrejátszhatott a halálában. Az oltóanyag gyártója azonban újrateszteli a gyanúra okot adó szállítmányt.

MN-összeállítás
2009. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A boncolás adatai szerint súlyos beteg volt az a brit lány, aki néhány órával azután, hogy hétfőn beoltották a gyakran méhnyakrákot okozó humán papillomavírus (HPV) elleni vakcinával, rosszul lett, és kórházba szállítása után meghalt – adta hírül tegnap a BBC.
A 14 éves Natalie Morton Coventry városának Blue Coat nevű iskolájában kapta a védőoltást a serdülő lányok egészségvédő programjában. A Nemzeti Egészségvédő Szolgálat (NHS) tegnap azt közölte, még nem állapították meg a kislány tragikus halálának pontos okát, de az eddigi vizsgálati eredmények alapján teljesen valószínűtlen, hogy abban közrejátszott a Cervarix nevű vakcina. A méhnyakrák megelőzését célzó programot ezért nem állítják le. Gillian Merron egészségügyi miniszter továbbra is arra buzdítja a tizenéves lányokat, hogy éljenek a lehetőséggel, amely jelentősen csökkenti a méhnyakrák kialakulásának kockázatát. Mindazonáltal azt a Cervarix-szállítmányt, amelyből a Natalie Mortonnak beadott oltóanyag származik, a gyártó GlaxoSmithKline cég visszahívta, és óvatosságból újrateszteli. A szigetországban egy éve oltják HPV ellen a 12-13 éves lányokat Cervarixszal. A programban részt vevő, megközelítőleg egymillió fiatal közül eddig 4657-nél jeleztek kellemetlen mellékhatásokat.
A HPV több mint száz típusa közül – a jelenlegi ismeretek szerint – 13 idővel rákot okozhat. A Cervarix, amelyet Európában két éve használnak, két olyan törzs ellen nyújt védelmet, amely a méhnyakrák-megbetegedések hetven százalékáért felelős. A 61 millió lakosú Nagy-Britanniában évente átlagosan háromezer nőről derül ki, hogy méhnyakrákban szenved, közülük minden harmadikkal végez a kór.
Fülöp Tamás, a Szent Imre Kórház nőgyógyásza szerint nincs öszszefüggés a HPV elleni injekció és a hirtelen halál közt, ugyanis a nem oltottak körében is azonos számban fordul elő ilyen reakció. A szakember a méhnyakrák megelőzésére az oltáson kívül azt javasolja, hogy gyermekeinket előrelátó, megfontolt szexuális életre neveljük. Ne váltogassák partnereiket, s megfelelően védekezzenek.
Itthon a társadalombiztosítás nem támogatja az oltást, de egyes városok – például Hódmezővásárhely és Százhalombatta – önkormányzata ingyen biztosította a vakcinát. Romániában az állam állja a költségeket, mégis komoly társadalmi ellenállás alakult ki az ilyen jellegű védelemmel szemben. Sokan nem engedik beoltatni gyermeküket, mivel nem tudják, milyen mellékhatása lehet az injekciónak.
A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint a méhnyakrákban megbetegedett és kezelt nők száma hazánkban évente mintegy 1600, s mintegy ötszázan vesztik emiatt életüket. A tapasztalatok arra utalnak, hogy a halálos kimenetelű esetek többsége a hátrányos helyzetű, alacsonyabb iskolázottságú, szűrővizsgálaton még nem járt nők körében fordul elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.