A boncolás adatai szerint súlyos beteg volt az a brit lány, aki néhány órával azután, hogy hétfőn beoltották a gyakran méhnyakrákot okozó humán papillomavírus (HPV) elleni vakcinával, rosszul lett, és kórházba szállítása után meghalt – adta hírül tegnap a BBC.
A 14 éves Natalie Morton Coventry városának Blue Coat nevű iskolájában kapta a védőoltást a serdülő lányok egészségvédő programjában. A Nemzeti Egészségvédő Szolgálat (NHS) tegnap azt közölte, még nem állapították meg a kislány tragikus halálának pontos okát, de az eddigi vizsgálati eredmények alapján teljesen valószínűtlen, hogy abban közrejátszott a Cervarix nevű vakcina. A méhnyakrák megelőzését célzó programot ezért nem állítják le. Gillian Merron egészségügyi miniszter továbbra is arra buzdítja a tizenéves lányokat, hogy éljenek a lehetőséggel, amely jelentősen csökkenti a méhnyakrák kialakulásának kockázatát. Mindazonáltal azt a Cervarix-szállítmányt, amelyből a Natalie Mortonnak beadott oltóanyag származik, a gyártó GlaxoSmithKline cég visszahívta, és óvatosságból újrateszteli. A szigetországban egy éve oltják HPV ellen a 12-13 éves lányokat Cervarixszal. A programban részt vevő, megközelítőleg egymillió fiatal közül eddig 4657-nél jeleztek kellemetlen mellékhatásokat.
A HPV több mint száz típusa közül – a jelenlegi ismeretek szerint – 13 idővel rákot okozhat. A Cervarix, amelyet Európában két éve használnak, két olyan törzs ellen nyújt védelmet, amely a méhnyakrák-megbetegedések hetven százalékáért felelős. A 61 millió lakosú Nagy-Britanniában évente átlagosan háromezer nőről derül ki, hogy méhnyakrákban szenved, közülük minden harmadikkal végez a kór.
Fülöp Tamás, a Szent Imre Kórház nőgyógyásza szerint nincs öszszefüggés a HPV elleni injekció és a hirtelen halál közt, ugyanis a nem oltottak körében is azonos számban fordul elő ilyen reakció. A szakember a méhnyakrák megelőzésére az oltáson kívül azt javasolja, hogy gyermekeinket előrelátó, megfontolt szexuális életre neveljük. Ne váltogassák partnereiket, s megfelelően védekezzenek.
Itthon a társadalombiztosítás nem támogatja az oltást, de egyes városok – például Hódmezővásárhely és Százhalombatta – önkormányzata ingyen biztosította a vakcinát. Romániában az állam állja a költségeket, mégis komoly társadalmi ellenállás alakult ki az ilyen jellegű védelemmel szemben. Sokan nem engedik beoltatni gyermeküket, mivel nem tudják, milyen mellékhatása lehet az injekciónak.
A Nemzeti Rákregiszter adatai szerint a méhnyakrákban megbetegedett és kezelt nők száma hazánkban évente mintegy 1600, s mintegy ötszázan vesztik emiatt életüket. A tapasztalatok arra utalnak, hogy a halálos kimenetelű esetek többsége a hátrányos helyzetű, alacsonyabb iskolázottságú, szűrővizsgálaton még nem járt nők körében fordul elő.
Felrobbant egy benzinkút Rómában, sokan megsérültek + videó
