Amikor új dinoszauruszfaj felfedezéséről hallunk, már meg sem lepődünk azon, hogy milyen hatalmasra nőttek ezek az őshüllők. A Tyrannosaurus rexről (amelynek latin neve királyi zsarnokgyíkot jelent) szinte mindenki hallott, ha máshonnan nem, hát a Jurassic Park című kalandfilmből. A paleontológusok szerint egyike volt a valaha élt legnagyobb szárazföldi ragadozóknak. A rajongói körében csak T-rexnek nevezett dinoszaurusz ismertségének köszönheti egy újonnan felfedezett faj is a hírnevét, amelynek különlegessége, hogy nem is olyan nagy, írja a National Geographic magazin. A Raptorex kriegsteininek elnevezett dinoszaurusz majdnem teljes csontváza valahonnan Kínából származik. A pontos lelőhely nem ismert, minthogy nem hivatalos paleontológusok, hanem fosztogatók ásták ki a földből, és csempészték az Egyesült Államokba. Ott egy aukción vásárolta meg Henry Kriegstein gyűjtő, aki ezután a kutatóknak adományozta a leletet. A maradványokat most az észak-kínai Hohhot (Kukuhotó) városba, valószínű származási helyükre szállítják, ahol a helyi múzeumban állítják ki őket.
125 millió
évvel ezelőtt, a földtörténeti krétakorban élhetett a Raptorex kriegsteini, mintegy 40 millió évvel korábban, mint a jól ismert Tyrannosaurus rex, nyilatkozta a National Geographicnak Paul Sereno, a chicagói egyetem paleontológusa, az új fajt leíró kutatócsoport vezetője. A Raptorex így valószínűleg a Tyrannosaurus őse volt.
3
méter hosszú volt mindössze a Raptorex, valóságos törpe a 13 méteres Tyrannosaurushoz képest. A leletek alapján készített habitusrajzok szerint az új faj a T-rex térdéig is alig ért volna, bár kétséges, hogy létrejött valaha a találkozás a negyvenmillió éves korkülönbség miatt.
70
kilogrammot nyomhatott a Raptorex, így a súlya alig egy százaléka lehetett a Tyrannosaurus hattonnás testtömegének. Ha nem tekintjük a méretbeli különbségeket, a most felfedezett faj szinte pontos mása híres leszármazottjának. Ugyanúgy a két hátsó lábán járt, miközben mellső lábai visszafejlődtek. Ez meglepte a kutatókat, akik korábban úgy gondolták, hogy a csökevényes mellső lábak csak évtízmilliókkal később alakultak ki.
121–125 millió
éves lehet a kínai lelőhelye után Yixian- (Jihszien)-formációnak elnevezett leletegyüttes, amelynek jellemző fajait megtalálták a Raptorex csontjait is őrző kőzetben. Ez az információ segítette az őslénykutatókat a maradványok korának és feltételezhető származási helyének megállapításában is.
5-6
éves lehetett a Raptorex jelenleg ismert egyetlen példánya, amikor elpusztult. A maradványok elemzéséből a kutatók megállapították, hogy az állat épp csak elérte a felnőttkort, a növekedési életszakasz végén járhatott. Izmos hátsó lábain gyorsan üldözhette a prédának kiszemelt kisebb dinoszauruszokat és más állatokat. Fürgeségét növelte, hogy súlya nagyjából egy emberével egyezett meg.
„Egy afrikai gyereknek keményebb az élete” – a testvére durván beszólt Zverevnek
