Kihelyezett afrikai front Szudánban

Rangja, múltja és súlya miatt is a négy európai visszavágó áll a világbajnoki pótselejtezők fókuszában, ám nem kérdéses, a legélesebb meccset ma Egyiptom és Algéria labdarúgó-válogatottja vívja Szudánban. Több javítási lehetőség már nincs, így mind a hat találkozó élet-halál kérdése, reméljük, az izzó indulatok dacára Afrikában is csak átvitt értelemben.

2009. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyiptom és Algéria közötti csata európai mércével már nehezen elképzelhető feszültséget gerjeszt. Egyúttal azt a sematikus képet is árnyalja, amely az arab világot egységesnek láttatja. Ismert, hogy az afrikai selejtezősorozat utolsó fordulójában Egyiptomnak hazai pályán két góllal kellett győznie ahhoz, hogy kicsikarja a ráadás lehetőségét. S láss csodát, Emad Moteab a hosszabbítás ötödik percében fejelte be a 2-0-s sikert jelentő találatot. Ám a mai meccs előzményeinek az ismertetését még korábban kell kezdenünk. Az algériai küldöttség csütörtökön érkezett meg a szombati mérkőzés helyszínére, s hűvös fogadtatásban volt része Kairóban. A csapat buszát a helyi fanatikusok megdobálták, három játékos is könnyebb sérülést szenvedett. A vendégek tiltakoztak a nemzetközi szövetségnél, amire az egyiptomiak arcátlanul azzal álltak elő, az algériaiak rendezték meg az esetet… A FIFA igyekezett csillapítani a botrányt, csupán arra kötelezte Egyiptomot, hogy szigorítsa a biztonsági intézkedéseket az algériai csapat védelmében.
A vendégek már bánhatják, hogy csak a vereség után vették fel a kesztyűt. Ennek jegyében nyilatkozott hétfőn az egyik játékosuk, Kaled Lemusia: – A futballistáink egy része sápadtan, a másik pedig bénultan lépett pályára Kairóban. Mi is emberek vagyunk, családjaink vannak, és félelmeink, örömeink, mint mindenkinek, s a FIFA hagyta, hogy ilyen állapotban pályára lépjünk. Ha inkább Egyiptomot szeretnék látni a világbajnokságon, tisztességesebb lenne, ha kimondanák. Sérülten kellett játszanunk. Az én fejbőrömet például három öltéssel varrták össze, de senki sem kérdezte, hogy ez zavar-e a játékban. Mit gondolnak, mi történt volna, ha az egyiptomiakat éri támadás Algériában? Hazamentek volna, s kérték volna a játék nélküli győzelem megállapítását. S meg is kapták volna.
Kemény szavak. Ám még semmi sincs veszve. S a mai mérkőzés előtt az algériaiak a lélektani hadviselés minden létező fegyverét bevetették. A szombati összecsapások után zavargások támadtak Kairóban, amelyekben tizenkét hazai és húsz vendégszurkoló sérült meg. Algériában valóságos hisztéria tört ki: a sajtó „mészárlásról”, négy halottról és több száz sebesültről írt. S ez nem minden. Egymást érték a bojkottfelhívások az egyiptomi termékekre és tévésorozatokra, az ott dolgozó egyiptomiakat pedig bántalmazták.
Emiatt a mai találkozón, a szudáni Omdurmanban majdnem valóban az a helyzet áll elő, amikor minden szurkolóra jut egy biztonsági ember. A két csapatot kilenc-kilencezer vendégdrukker buzdíthatja – a stadion befogadóképessége negyvenegyezer fő –, s tizenötezer rendőr ügyel a rendre. A munkájuk aligha ér véget a hármas sípszóval.
Európában és Amerikában a vetélkedés a sport keretei között maradt. A legnehezebb helyzetből a hazai pályán 1-0-s vereséget szenvedett írek várják a visszavágót, mégis ők a legtüzesebbek, huszonötezer szurkolójuk kísérte el a csapatot Párizsba. Giovanni Trapattoni, a rutinos olasz mester pedig gondoskodik arról, hogy egy percre se apadjon a lelkesedés: „Nyomás alatt kell tartanunk a franciákat, s gólt kell rúgnunk, kihasználva, hogy meggyengült a védelmük.” Kétségtelen, Abidal hiányozni fog, s csakúgy mint szombaton, Clichy, Ribéry, Toulalan, illetve Diaby ezúttal sem játszhat, de a franciáknak a második csapatuk is roppant erős.
A legnagyobb meglepetésre a bosnyákok készülnek. Portugáliában úgy kaptak ki 1-0-ra, hogy rúgtak, illetve fejeltek három kapufát, ráadásul három labdarúgójuk – Spahic, Rahimic és Muratovic – nem játszhat a mai visszavágón. Horvát szövetségi kapitányuk, Miroslav Blazevic – aki 1998-ban Horvátországot világbajnoki bronzéremre vezette – a gondokból is erőt igyekszik meríteni: „Ennél több balszerencse már nem érhet bennünket. Készen áll a tervem, amivel meglephetjük a portugálokat.”
A görögök többsége csalódásként élte meg a hazai 0-0-s döntetlent Ukrajnával, ám német kapitányuk, Otto Rehhagel gyakorlatiasan értékelt: „Ha egy csapat nem érez magában elég erőt a győzelemre, akkor arra kell játszania, hogy ne kapjon gólt.” A görögök a selejtezősorozat gólkirályában, az eddig tíz találatot szerzett Gekaszban bíznak a legjobban, de a túloldalon is akad egy elismert csatár, Sevcsenko.
Az oroszok az első mérkőzést szinte végig uralták, csak magukat okolhatják a 2-0-s vezetéskor a hajrában bekapott gólért. Ám a szlovénok a pótselejtezők specialistái, a 2000-es Eb-ért Ukrajnát, a 2002-es vb-ért pedig Romániát verték egyaránt összesítésben 3-2-re, s ez az eredmény még most is kialakulhat.
Vb-pótselejtezők. Európa: Ukrajna–Görögország (az első meccsen 0-0), Bosznia-Hercegovina–Portugália (0-1), Szlovénia– Oroszország (1-2), Franciaország– Írország (1-0); Amerika: Uruguay–Costa Rica (1-0); Afrika: Egyiptom–Algéria.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.