A katalizátor emléke

Ma este 7 órakor a biatorbágyi faluházban bemutatják Gulyás János dokumentumfilmjét, a Katalizátorok – a Katalizátor Iroda történetét. A film vetítésével a nemrégiben elhunyt Modor Ádám történészre, újságíró-riporterre emlékeznek, akit október 15-én, hosszú szenvedés után magához szólított a Teremtő.

Laczik Erika
2009. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Modor Ádám 1984-ben kapcsolódott be a szamizdatként megjelenő Beszélő készítésébe. A Katalizátor Iroda egyik vezetője volt 1986–1995 között. A nyolcvanas évek elején összeállt négy fiatal, akik elutasították a kádári szocializmust, az orosz megszállást, Lengyelországba jártak tüntetni a Szolidaritás mellett, röpcédulát szórtak a fővárosban, hitük szerint tevékenykedtek a demokratikus átalakulás reményében. Katalizátor Iroda néven önálló szamizdatkiadót hoztak létre 1982-ben (alapítók: Gehér József, Kurdi Zoltán, Rózsa Gábor, valamint e sorok írója). Ehhez a csoporthoz kapcsolódott Modor Ádám és Balassa János 1986-ban. Gulyás János filmrendező a Katalizátor Iroda legendás történetét mutatja be dokumentumfilmjében, amelyben megszólalnak az egykori Katalizátor Iroda-tagok. Meghívott vendégek: Gulyás János, a film rendezője, a Katalizátor Iroda alapítói, valamint tagjai, a film szereplői.
Modor Ádám több Gulyás János-dokumentumfilm elkészítéséhez nyújtott szakmai segítséget. Csaknem hat évig dolgoztak a szamizdatos éveken, hogy méltó emléket állítsanak az ellenzéki mozgalomban részt vevő közkatonáknak.
Közös munkájuk eredménye az Inconnu csoport bemutatása, de nevükhöz fűződik a Pákh Tiborról készített portréfilm, valamint a Demokrata alapítójáról, Nagy Jenőről készített film is.
Modor Ádám magára nézve is zsinórmértéknek tekintette azt, amit Márton Áronról írt: „Mindig van alternatíva a diktatúrák elnyomó gépezetével szemben. Boldog az a nemzet, amelyik ilyen szilárd jellemű, keresztény felfogású spirituális vezetőt mondhat magáénak.” Az igazságot kereste kutatásai során, mert a pártállami diktatúra besúgóinak, az árulóknak, a hazugoknak képtelen volt megbocsátani a tönkretett életekért. Tudományos kutatásainak eredményeit többek között a Magyar Fórumban és a Magyar Nemzetben publikálta. 2001-től 2004 márciusáig a Magyar Nemzet állandó munkatársa volt. Kutatásainak eredményeit A titok meg a nyitja című könyvében publikálta, a Célkeresztben Krassó című kötetben Krassó Györgynek állított emléket. 2006-ban ő kapta meg elsőként a Krassó-emlékplakettet a Jobbik Magyarország Mozgalomtól és az Inconnu csoporttól. Ellenségből ellenzék című munkájában a Fidesz történetét állította össze 1988-tól 1994-ig. Utolsó hónapjaiban a Fidesz-könyv második kötetén dolgozott, amelyet már nem tudott befejezni.
Modor Ádám utolsó előadása 2009. június 16-án hangzott el egy Nagy Imréék húsz évvel ezelőtti újratemetésére emlékező konferencián Utak a ravatalhoz címmel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.