Titkosszolgálati védőernyő

Saját biztonsága érdekében nem kívánta megnevezni a HVG informátora azt a három személyt – köztük állítólag két volt, az állambiztonsághoz kötődő nyugdíjast –, akik a H1N1 ellenszerét gyártó Omninvest Kft. mögött állnak. Földi László, a hírszerzés volt műveleti igazgatója szerint olyan nincs, hogy a titkosszolgálat nem tudja kideríteni, akár operatív eszközöket is alkalmazva, kik a cég igazi tulajdonosai.

Munkatársunktól
2009. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 15 milliárd forintot kapott a költségvetésből az elmúlt közel másfél évtizedben az Omninvest Kft., amely cég most a H1N1-vírus elleni vakcinát gyártja. A cég 1995-től kezdve készít állami megrendelésre oltóanyagot, ám azt – legalábbis ha a hivatalos tájékoztatásnak hinni lehet – senki sem tudja, kik a társaság tulajdonosai. A kérdéssel pedig már az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is foglalkozott zárt ülésein, a testület azonban hiába kérdezte Balajti Lászlót, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatóját is a témában, nem kaptak érdemi választ.
A Heti Világgazdaság tegnapi számában megpróbált utánamenni az Omninvest mögött meghúzódó tulajdonosoknak. A lap egyik, az egészségpiacon otthonosan mozgó informátora azt állítja, biztos tudomása van arról, hogy a cégben 98 százalékos befolyással bíró ciprusi offshore vállalkozás (ez a Sumpter Ltd.) mögött három magyar állampolgár, köztük két volt állambiztonsághoz kötődő nyugdíjas és egy volt egészségügyi vezető áll. Ők nem tagjai az Omninvest menedzsmentjének. A HVG informátora saját biztonsága érdekében nem kívánta megnevezni a tényleges tulajdonosokat.
Földi László, a hírszerzés volt műveleti igazgatója érdeklődésünkre elmondta, a titkosszolgálatok az összes megfelelő eszközzel rendelkeznek, hogy kiderítsék, kik állnak egy cég mögött. – Ha hivatalos úton ezt nem tudják megtenni, akkor akár operatív csatornákon is, de be kell szerezniük az információkat – nyilatkozta az Információs Hivatal (IH) volt ezredese, aki hangsúlyozta, ez az IH feladata. Földi úgy véli, elképzelhető, hogy a szolgálatok valamilyen oknál fogva nem akarják elvégezni a feladatot, de az is, hogy a megfelelő döntéshozók, a bizalmi kör már tisztában van a tényleges tulajdonosok kilétével. Ettől függetlenül a volt hírszerző közölte, „teljes impotencia” jellemzi az ügy nyilvánosság előtti kezelését.

*

Földi László szerint, az állami szervek részéről, ugyanis jelenleg az a látszat alakulhatott ki a nemzetvédelmi szervekről, hogy képtelenek ellátni feladatukat egy olyan vészhelyzetben, mint amilyen egy járvány.
A HVG egyébként közölte azt is, hogy az Omninvest többségi tulajdonrésze felett rendelkező Sumpter Ltd. befektetett a honvédséggel korábban együttműködő Medyag Immunbiológiai Diagnosztikai Termelő és Kutatásfejlesztő Kft.-be is (a cég felkészítette laboratóriumait, hogy katasztrófahelyzetekben is képessé váljon mikrobiológiai, immunológiai és egyéb vizsgálatok elvégzésére). Ez a kft. üzletelt az utolsó KISZ-elsőtitkárból milliárdos vállalkozóvá lett Nagy Imrével is. A Medyag Kft.-ben egyébként ügyvezető volt bizonyos Vajó Péter, akinek neje az Omninvest Kft.-ben töltött be hasonló posztot (ez utóbbi céget egyébkén Vajóék mellett Laczkó Tamás alapította 1991-ben).
A Heti Válasz mindezzel öszszefüggésben közölte, az Omninvest volt ügyvédje és felügyelőbizottsági tagja a Fidesz szétzilálásán fáradozott: az időközben elhunyt Kaizinger Zoltán a rendszerváltozás előtti években a Belügyminisztérium III/III-2-a. alosztályának beosztottja volt. Állítólag ő szervezte be a Fidesz-tag Szeszák Zsoltot arra, hogy Nagy Imre ’56-os miniszterelnök újratemetése kapcsán ellenezze a Hősök terei megmozdulást. Az újság szerint mindezek fényében nem tűnik légből kapottnak az az internetes fórumokon fellelhető információ sem, amely szerint Kaizinger politikai csoportosulások (az SZDSZ és a Fidesz) megfigyelésével foglalkozott a III/III-as főcsoportfőnökségnél.
Demeter Ervin a Fidesz nevében tegnap követelte, hogy az NBH derítse ki és hozza nyilvánosságra az Omninvest tulajdonosi szerkezetét. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tagja emlékeztetett arra, hogy a cég 2006-ban került nemzetbiztonsági ellenőrzés, védelem alá.
– Jelenleg ötven olyan cég van Magyarországon, amelyet az NBH nemzetbiztonsági védelem alá vett, ezek közül negyvenkilencnek mindenki tudhatja a tulajdonosi szerkezetét, egynek azonban nem, ez pedig az Omninvest Kft. – mondta Demeter Ervin. A képviselő egy újságírói véleményt hangoztatva arról beszélt, hogy ebben az ügyben „az országot irányító politikai elit és a velük összefonódott orvoselit semmiféle határt nem ismerő pofátlanságának minősített esetével” állunk szemben. Demeter hozzáfűzte, a magyar cégkivonatok szerint három társaság van, amelyben a ciprusi Sumpter Ltd. valamilyen formában tulajdonosként megjelenik, megjelent: az Omninvest mellett a Medyag Kft. és az Econet Kft. nevű gazdasági társaságok.
– Az Omninvesttel a Fidesz-kormány is kötött szerződéseket, amiket meg lehet tekinteni – közölte Székely Tamás egészségügyi miniszter. A tárca vezetője mutatott egy olyan szerződést is az újságíróknak, amelyet 1999-ben Gógl Árpád, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere írt alá a most az új vírus elleni vakcinákat is gyártó Omninvesttel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.