Az orrtörés nem sérülés

A rögbi, különösen annak hétfős változata alig ismert Magyarországon, sőt tulajdonképpen a földkerekség nagyobb részén is. Valamelyest mégis itt lenne az ideje, hogy legalább az alapfogalmait tisztázzuk, hiszen a sportág felkerült a 2016-os nyári olimpiai játékok műsorára.

Mező Gábor
2010. 01. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1823-ban történt az angliai Rugby városában, hogy egy futballmeccs során az egyik játékos felkapta a labdát, és besétált vele a kapuba. Valahogy így született meg a rögbi, de csak sok évvel később vált külön a labdarúgástól. Az angolszász országokban hamar népszerűségre tett szert, jellemzően a diákság, az egyetemek sportja lett. 1900-ra már az olimpiai programba is bekerült – 1924-ig ott is maradt –, és egy tavalyi döntés következtében 2016-ban újra láthatjuk az ötkarikás játékokon. Az 1980-as évekig csak amatőrök űzhették, és ma sem jellemzők a nagy fizetések. Többféle változata létezik, attól függően, hányan alkotnak egy csapatot, illetve engedélyezett-e a valódi testi kontaktus. A legnépszerűbb a tizenötös rögbi, de a leglátványosabbnak az olimpiai mandátumot nyert hétfős változatát tartják, éppen a gyorsasága miatt. A tizenötössel szemben, ahol kétszer negyven perc a játékidő, itt egy meccs kétszer hét percig tart. S a versenyek torna formájában kerülnek megrendezésre.
A rögbiben alapszabály, hogy a labdát csak hátra lehet passzolni, előre vinni és rúgni lehet. Szerelni – földre vitellel – csak a labdát birtoklót lehet, a szabálytalanságok után tolongás vagy büntetőrúgás következik. A lesszabályok igen bonyolultak, ezért kiemelten fontos a bírók szerepe, akikhez csak a csapatkapitány szólhat. Reklamálás vagy szimulálás szinte kizárt.
– Óriási jelentőségű a csapatmunka, a legfontosabb a bajtársiasság és a családias szemlélet. Mindig van egy harmadik félidő, amikor a mérkőzések után az ellenfelek megvendégelik egymást és a bírót, és megbeszélnek mindent – mondja Bőhm Balázs, a Magyar Rögbiszövetség főtitkára, aki cáfolja, hogy a rögbi durva sport lenne: – Egy angol felmérés szerint kevésbe sérülésveszélyes sport a futballnál, igaz, mi az orr- vagy ujjtöréseket nem tekintjük igazi sérülésnek.
A rögbi magas szinten észak (Anglia, Írország, Wales, Skócia, Franciaország és Olaszország) és dél (Új-Zéland, Ausztrália és Dél-Afrika) vetélkedése. A legpatinásabb sorozat a Hat Nemzet Tornája – a kiemeltek Európa-bajnoksága –, napjaink talán legjobb, de mindenképp legismertebb csapata pedig az új-zélandi válogatott, amely sajátságos és félelmetes maori tánccal melegít a mérkőzésekre. A világbajnokságokat a labdarúgáshoz hasonlóan négyévente rendezik, a kijutásra a magyar csapat egyelőre esélytelen. Hazánkban nagyjából kétezer igazolt játékost tartanak számon, férfi válogatottunk a 60–70. hely között áll a világranglistán. Az aktuális és reális cél a 38. Csehország befogása, ami klubszinten már sikerült. Bőhm Balázs elmondta, hogy kiemelten foglalkoznak a hetes rögbivel – hiszen ez lett olimpiai szám –, és az olimpiai felvételnek köszönhetően 30-40 százalékkal több gyerek jelentkezik játszani. Több egyetemen – Szegeden, Pécsen és a Testnevelési Egyetemen is képeznek rögbiedzőket, rengeteg iskolának van saját csapata. Öt város, Esztergom, Százhalombatta, Kecskemét, Gyöngyös és Székesfehérvár rendelkezik stabil kapus rögbipályával, az elmúlt bajnokságot a Battai Bulldogok nyerte, de előtte az Esztergom sorozatban tízszer győzött. Az NB I-ben tíz, az NB II-ben kilenc csapat szerepel.
– Zömében amatőr játékosaink vannak, de akadnak félprofik is, az edzők tekintetében pedig nem panaszkodhatunk. Romániából sok szakvezetőt importálunk – mondja Bőhm Balázs, amiatt azonban fáj a feje, hogy a fővárosi helyzet meglehetősen elkeserítő a sportágban.
Ennek ellenére a rögbi töretlenül fejlődik Magyarországon, és már régen nem csak néhány fanatikus időtöltése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.