A tavalyi évben Moldova az előzőekhez képest talán többször szerepelt a hírekben, ahogy a média a hatalmat őrző kommunisták és a Nyugat-barát pártkoalíció közötti politikai küzdelem epizódjairól tudósított. Az áprilisi választások után csalással vádolt kommunistákat egy újabb szavazás után a koalíciós pártok váltották a hatalomban – meglehetősen csekély többséggel, ami rányomja bélyegét a Kelet és Nyugat között nehezen döntő ország közállapotaira.
Bár ez a politikai dráma határainkhoz közel játszódik már majd két évtizede, legtöbbünk igen keveset tud a soknemzetiségű országról. Pedig a valamikori Etelköz egy részén fekvő állam, amelynek legkorábbi területe a mai Moldován kívül volt, Magyarországból szakadt ki. (Neve hagyományos, helyes magyarsággal Moldva – lásd keretes megjegyzésemet!) A XIV. század közepe táján a magyar hatalom keleti szélét a Szeret folyó jelentette. Miután 1345-ben Lackfi András jelentős győzelmet aratott a tatárok fölött, nem volt többé akadálya új magyar tartomány szervezésének a Kárpátoktól keletre. Bár a lakosság jelentős hányada magyar volt, igazgatását Nagy Lajos egy máramarosi román alattvalójára, Dragosra bízta. Őt űzte el a vele rivalizáló, szintén máramarosi román vajda, Bogdan. Körülbelül 1360-ra tehető támadása egyben lázadást is jelentett, és mert sikerrel járt, a Bogdan által meghódított vidék önálló állammá vált. Ez azonban nem jelentett függetlenséget. Bogdan és utódainak Moldvája még sokáig a magyar királyok, sőt olykor az erdélyi fejedelmek hűbérbirtokának számított akkor is, ha ez nem volt mindig folytonos, és a moldvaiak részéről később hol a lengyel, hol a török felsőbbségnek gyakran a magyaréval egyidejű – olykor csak elméleti – elismerésével váltakozott. Az új állam gyorsan terjeszkedett a XIV. század folyamán. A meggyöngült keleti szomszéd, a tatár Arany Horda nem tanúsított erős ellenállást nyugati végeinek Moldva általi birtokbavételével szemben. A Dnyeszterig és a Fekete-tengerig nyúló kiterjedését a század vége felé érte el Moldva.
Hagyományosnak tekinthető területe déli részét a XIV–XV. század fordulóján még vitatta Havaselve, az önállóságát szintén a magyar államból – Basarab vezetésével – 1330-ban kiszakadva elért másik román ország. Ezen a szálon, a havaselvei uralkodóház nevéből keletkezett a szóban forgó táj Besszarábia (románul Basarabia) neve. Később földrajzilag kiterjedt a jelentése, áttolódott a Duna, a Prut, a Dnyeszter és a tenger közötti egész területre. 1484-ben Moldva tengeri kijárata török kézre jutott. A későbbiekben ki is szélesedett a török birtok Moldva rovására, és a XVI. század elejétől az egész fejedelemség – rövidebb időszakoktól eltekintve a XIX. század második feléig – török függőségnek számított.
A XVI. századi Moldvában még jelentős szerepe volt az ottani, egy – nem föltétlenül megbízható – korabeli adat szerint a lakosság harmadát kitevő magyar kisebbségnek. A csángóként ismert, a XIII–XIV. században odaköltözött magyarok tömegei a Kárpátok keleti lankáin és a Szeret mentén éltek, ott, ahol utódaik tízezrei ma is megtalálhatók. De magyar szórványok – valószínűleg a XV. században odamenekült husziták leszármazottai – a mai független Moldova egykori területére is kerültek.
Az ország kiterjedése több mint két évszázadig nem változott számottevően, de hűbérura, a Török Birodalom hanyatlásával maga is jelentős veszteségeket szenvedett. 1775-ben a Habsburgok kényszerítették ki Bukovina átengedését, majd egy orosz–török háború végével, 1812-ben Besszarábia lett Oroszországé. Bár a krími háború nyomán, 1856-ban Moldva újra megkapta ennek legalább délnyugati szögletét, visszatérése a Pruttól keletre már csak azért is átmenetinek bizonyult, mert 1859-ben megszűnt a moldvai állam: Havaselvével egyesülve új, 1862-től Románia néven ismert alakulatban oldódott föl. Ez az új állam azután 1878-ban, egy újabb orosz–török háborút követően – bár a győztes oldalán harcolt, és véget tudott vetni török függésének – el is vesztette e területet. (Veszteségéért Dobrudzsával kárpótolták.)
Ettől kezdve egész Besszarábia ismét szilárdan orosz kézen volt. Változást az első világháború, illetve az 1917-es oroszországi bolsevik államcsíny hozott. A beköszöntő zavaros időszakot használták ki a besszarábiai románok, amikor 1917 decemberében kimondták a terület önállóságát, akkor még Oroszországgal föderációban. A következő hónapban román csapatok szállták meg az újjászületett Moldvát, így került sor nem sokáig tartó teljes függetlenségének kinyilvánítására is. Mintegy két és fél hónap után ez az új Moldva – autonómiája megtartásával – egyesült Romániával. A bekebelezést a központi hatalmak is szentesítették a tőlük a világháborúban – akkor úgy látszott – vereséget szenvedett Romániával kötött bukaresti békében. Öszszeomlásuk után Románia váratlanul a győztesek között találta magát, s ekkor, 1918 decemberében sietve fölszámolta Moldva autonómiáját. Nem fogadta el azonban ezt a helyzetet az Oroszország jogutódaként föllépő Szovjetunió. Hogy nyomatékot adjon követelésének, 1924-ben saját területén, Románia felől nézve „Transnistria”, azaz Dnyeszterentúl egy darabján létrehozta, ha csak Ukrajna részeként is, a Moldvai Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaságot (ASZSZK) egy csak kisebb részben románlakta vidéken. A szovjet igény érvényesítését az 1939-es Molotov–Ribbentrop-paktum tette lehetővé: miután a Szovjetunió a paktum értelmében 1940 júniusában kikényszerítette Besszarábia átadását, augusztusban annak nagyobb részén – és a Moldvai ASZSZK hozzáolvasztott mintegy felén – új, most már saját jogán is szovjet tagállamot hívott életre. Ez 1941-ben ismét a Németországgal szövetségben a Szovjetuniót megtámadó Románia része lett, de 1944 augusztusában, Románia átállását követően az 1940-ben kialakított állapot állt helyre.
A Szovjetunió szétesésével, 1991. augusztus 27-én ez a tagköztársaság is kinyilvánította függetlenségét. A helyzetet azonban bonyolították egyrészt Moldova nemzetiségeinek önállósulási törekvései, másrészt az, hogy a román nyelvű többség a Romániával való egyesülés lehetőségével foglalkozott. Ez a kilátás még inkább elidegenítette a nemzetiségeket. Mind a Dnyeszteren túli vidéken élő oroszok és ukránok, mind az ország déli részén élő török nyelvű, de keresztény gagauzok önálló államot alakítottak. Függetlenségüket senki sem ismerte el. A gagauzokkal a kormánynak sikerült úgy megegyeznie, hogy Gagauzia autonóm területté vált, garanciával, hogy elszakadhat, ha a Moldovai Köztársaság egyesülne Romániával.
A függetlenségét Transznyisztria (Dnyeszterentúl) néven kikiáltott, szláv többségű, az egyharmadnyi ottani románságot elnyomó alakulat azonban ragaszkodik önállóságához. Törekvéseit a területén állomásozó szovjet (azaz orosz) 14. hadsereg is segítette a Moldova függetlenségének kikiáltása előtti és 1992-ben újra föllángoló harcok során. Fegyverszünetet július 21-én kötöttek. Bár a tárgyalásokon az autonómia, majd a szövetségi állami jelleg szerepelt az ajánlatok között, és az orosz csapatok kivonása jórészt megtörtént, Transznyisztriában jelenleg is állomásoznak orosz katonák: „békefenntartóként” vigyázzák a szakadár vidék tényleges önállóságát. Jelenlétük hasznosnak bizonyulhat Oroszország számára, ha Moldova EU- és NATO-tagságot keresne, aminek jelei erősek, és amit Románia kétségtelenül szorgalmaz.
A szerző Londonban élő történész, kartográfus, neves kiadók számára készít történelmi térképeket. A mellékelt térkép is saját munkája.

Fizetős parkolás a szupermarketeknél: jogos intézkedés vagy bosszantó változás?