Erős kezdés, erős folytatás

Férfi kézilabda-válogatottunk ma az olimpiai és vb-címvédő franciák ellen kezdi meg szereplését Bécsújhelyen, az ausztriai Európa-bajnokságon. Ennél nehezebb vetélytárs már nem jöhet, de nagyobb gond, hogy sokkal könnyebb se. Holnap mindjárt a pekingi bronzérmes spanyolok következnek, pénteken pedig a kezdőhetesnyi Bundesliga-légióst felvonultató csehek, akik a selejtező sorozatban 32-29-re a franciákat is elpáholták. Biztosak csak akkor lehetnénk a középdöntőbe kerülésben, ha a négy csapatból négy jutna tovább. De ilyen világversenyt sajnos még nem rendeztek.

Ballai Attila
2010. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csoportbeosztás. A csoport (Graz): Horvátország, Oroszország, Norvégia, Ukrajna. B csoport (Linz): Dánia, Izland, Ausztria, Szerbia. C csoport (Innsbruck): Németország, Svédország, Lengyelország, Szlovénia. D csoport (Bécsújhely): Magyarország, Franciaország, Spanyolország, Csehország.
Középdöntő, I. csoport (Bécs): A csoport 1. helyezettje, B1, A2, B2, A3, B3. II. csoport (Innsbruck): C1, D1, C2, D2, C3, D3.
A magyarok csoportellenfelei. Kedd, 20.15: Franciaország. Szerda, 20.15: Spanyolország. Péntek, 20.15: Csehország.


Az 1994 óta íródó Eb-história egyébként sem magyar sikertörténet. Fiaink hetedik hellyel nyitottak, tizedikkel (1996), majd hatodikkal (1998) folytatták, a 2000-es és a 2002-es kontinensviadalra ki se jutottak, 2004-ben kilencedikek, 2006-ban tizenharmadikok (megállapított helyezés, hiszen a csoportban rekedtek), 2008-ban nyolcadikok lettek. E nem túl veretes eredménysornak alapvetően két oka van: az egyik, hogy az Eb a köztudatban csupán a harmadik számú világtorna – sőt, némely klubvezető számára talán negyedik, a BL után –, másrészt erősségét tekintve a legerősebb. A földkerekség krémje ugyanis Európában kézilabdázik, és mivel a többi földrésznek ezúttal értelemszerűen nem kell különféle „díszkvótákat” fenntartani, egészen libabőröztető a névsor.
Így aztán mondhatjuk, hogy a miénk a halálcsoport, de a velünk egy középdöntő ágra került C kvartett a két hagyományos nagyhatalommal, a németekkel és a generációváltást átvészelt svédekkel, a legutóbbi két vb-n egyaránt dobogós lengyelekkel és a szlovénekkel nem az? Ez persze nem vigasz, hiszen e négy gárdából hárommal jövő héten szembekerülnek a mieink, ha eljutnak Innsbruckba.
Amire azért nincs garancia. Amikor nekiszegeztük Csoknyai István szövetségi kapitánynak a kérdést, egyetért-e azzal, hogy válogatottunk egyetlen csoportmérkőzésén sem tekinthető kifejezetten esélyesnek, kertelés nélkül felelte: természetesen egyet, a papírforma alapján a csehekkel vívunk majd ki-ki meccset. Ebből következően – kérdeztük ezután – előfordulhat-e, hogy válogatottunk mindvégig becsülettel küzd, a játékosokra rossz szavunk sem lehet, mégis már péntek éjjel megindulnak hazafelé, három vereséggel? „Azért nem erre készülünk – szögezte le Csoknyai. – Ez a sportág a kézilabda, és itt nincs olyan ellenfél, amellyel szemben eleve lehetetlen volna pontot szerezni, úgyhogy minden mérkőzésnek ezzel az igénnyel vágunk neki. Ezért ha most kérdezik tőlem, melyik összecsapás a legfontosabb, azt felelem, a francia, mert az lesz az első. Még úgy is, hogy nyilvánvalóan ott a legkevesebb a keresnivalónk.”
A spanyolok elleni, holnapi derbinek különleges ízt adhatna Nagy László immár hét hónapos „hintapolitikája”, Csoknyai szerint azonban együttese nem azért akar majd nyerni, hogy dacból bizonyítson a Barcelona jobbátlövőjének. Akinek hiánya persze jelentősen befolyásolja válogatottunk védő és támadó teljesítményét is, hiszen a tavalyi, horvátországi vb-n a blokkok, a gólpasszok és a gólok tekintetében is kulcsfigurává nőtt, minden korábbinál jelentősebb szerepet vállalt a hatodik hely elérésében. Ez a pozíció jelenleg mindent egybevetve már-már az álom kategóriája, bár a szövetség elnöksége szerint nem elérhetetlen, prémium például az első hat helyezésért jár, 15, 12, 10, 7, 5, és 4 millió forint értékben.
A szervezők nem véletlenül telepítették a magyar határ közelébe, Bécsújhelyre a D csoportot, így a mieink az első körben félig-meddig hazai pályán játszhatnak. Annál is inkább, mert a múlt heti Interwetten Kupán belakhatták az ötezer férőhelyes Arena Novát, amelyet az 1995-ös női vb-re építettek, és a Magyarország–Koreai Köztársaság finálé helyszíne volt. A másfél évtizeddel ezelőtti 25-20-as vereségért akkor lógott az orrunk, de a ma kezdődő Eb január 31-i döntőjében nem csak azért valószínűtlen hasonló szereposztás, mert a távol-keletieknek nincs keresnivalójuk a mi kontinensviadalunkon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.