Sorsfordító lehet az EMFESZ-ügy végkimenetelére a Fővárosi Bíróság tegnapi döntése, amely a gázcég korábbi tulajdonosának, a Mabofinak adott igazat a Magyar Energia Hivatallal (MEH) szemben. A Mabofi azért perelte a MEH-et, mert szerintük az nem jogszerűen járt el az EMFESZ tulajdonosváltásának jóváhagyásakor.
Mint ismert, a hazai gázpiac körülbelül ötödét lefedő társaság tavaly április végén úgy került egy dollárért a svájci bejegyzésű RosGas birtokába, hogy arról a Mabofi nem tudott. Góczi István, az EMFESZ ügyvezetője egy 2004-ben keletkezett felhatalmazás alapján adta el a céget. A bíróság szerint azonban a MEH a bejegyzéskor hibázott, mivel Góczi a dokumentációhoz nem csatolta az említett felhatalmazást, a hivatal mégis áldását adta az ügyletre. Ezenkívül a bíróság azért is elmarasztalta a MEH-et, mert az úgy hagyta jóvá a RosGas tulajdonszerzését, hogy közben gyakorlatilag semmilyen információja nem volt arról, pontosan kik is állnak mögötte. Igaz, a hivatal 45 napos határidőt adott az EMFESZ-nek, hogy felfedje az új tulajdonos kilétét, s mint Matos Zoltán, az energiahivatal elnöke korábban lapunknak nyilatkozta: a szolgáltató ezt határidőn belül meg is tette.
Az EMFESZ a döntés után közölte, tiszteletben tartja az elsőfokú határozatot, ám megjegyezték, hogy a bíróság által kifogásolt feltételeket pótolhatónak tartják. Hozzátették, a társaság az ítélet kézhezvételét követően dönt a fellebbezésről. Mint a közleményben szerepel, „az elsőfokú ítélet nem jogerős, és semmilyen módon nem befolyásolja az EMFESZ Kft. napi működését”.
Ez eddig az első olyan per az EMFESZ-ügyben, amely a Mabofi javára látszik eldőlni. Legutóbb a svájci Zug kanton bírósága a magyarországi gázcégnek adott igazat, s többek között megállapította, hogy a cég eladásakor Góczi István nem járt el rosszhiszeműen. Ráadásul, mint indokolták, az ügyvezető a gázszállítási problémák kiküszöbölésével a magyar lakosságon kívül az akkori tulajdonos, vagyis a Mabofi érdekeit is védte. A svájci bírák emellett érvényesnek találták Góczi István felhatalmazását.
Közben folyik a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vizsgálata is, mivel az ügyvezetővel szemben fennáll a jelentős értékre elkövetett sikkasztás megalapozott gyanúja. Emiatt az NNI lefoglalta a RosGas EMFESZ-ben meglévő százszázalékos tulajdonrészét. Vagyis a svájci bejegyzésű cég nem válhat meg a gázszolgáltatótól, ugyanakkor a RosGas minden további nélkül tulajdonost válthat.

Kiderült, mi lehetett Tseber Rolanddal Ukrajna valódi célja