Amennyiben a Fidesz megnyeri a magyarországi választásokat, arra kell figyelnünk, miként próbál érvényt szerezni az olyan durva kijelentéseknek, hogy Magyarország önmagával határos. Ha ez folytatódik, úgy gondolom, hogy a szlovák–magyar kapcsolatok meghatározó témája lehet a szlovákiai választási kampánynak – nyilatkozta a szlovák kormányfő a SITA független hírügynökségnek.
A szlovák kormányfő elmondta, abban érdekelt, hogy jó kapcsolatban legyen az új magyar kormánynyal és miniszterelnökkel. Megismételte korábban is hangoztatott véleményét, hogy „bármikor, bárhol és bármiről” hajlandó tárgyalni magyar partnerével, mert örülne, „ha sikerülne tisztázni néhány dolgot, ami másoknak kicsiségnek tűnhet, de nekünk fontos, szimbólumértékű kérdés”. Robert Fico ilyennek tartja, hogy Révkomáromban megfelelő helyet találjanak a Cirill és Metód szoborcsoportnak. „Amennyiben a város kiemelt helyén állhat Szent István szobra, amely a magyar államiság jelképe, akkor megfelelő helyet kell találni Cirillnek és Metódnak, munkásságukra ugyanis a szlovák alkotmányban is hivatkozunk” – állapította meg Fico, s kijelentette, „amennyiben ezt sikerül megoldanunk, örömmel hívom meg magyar partneremet egy közös koszorúzásra mindkét emlékműhöz”.
Amíg Robert Fico csak jelzi, hogy előkerülhet a „magyarkártya” a szlovákiai választási kampányban, koalíciós partnere, Ján Slota már elő is vette a „csomagot”. A Szlovák Nemzeti Párt elnöke sajtótájékoztatón mutatta be pártja legújabb kezdeményezését, a büntető törvénykönyv módosító javaslatát, amely a „Szlovákia elleni ármánykodás” nevet viseli. A nemzetiek javaslata szerint mindazok elkövetnék az „ármánykodás bűntettét”, akik megkérdőjeleznék Trianont, tagadnák a Benes-dekrétumokat, esetleg más országok szervezeteivel, személyiségeivel szövetkezve kérdőjeleznék meg Szlovákia szuverenitását. Az „ármánykodásért” háromtól öt évig terjedő börtönbüntetés róható ki, de aki „szervezett formában” sértené a nemzetiek által elképzelt Btk.-t, az tízéves börtönbüntetésre számíthat. Slota szerint ez lenne kiróható például a Magyar Koalíció Pártja képviselőire, akik „biztosan nemcsak borozgatni járnak a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumára”.
A szlovák–magyar kapcsolatokat feszélyező szlovákiai államnyelvtörvény ügyében tájékozódik a strasbourgi székhelyű Európa Tanács független jogi szakértőkből álló testülete, amelynek küldöttsége tegnap Pozsonyba utazott. A küldöttség elsőként a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának képviselőivel folytatott megbeszélést, majd a kulturális miniszterrel.
Szlovákia EU-tagságának felfüggesztését kezdeményezte tegnap az Európai Parlament ülésén Szegedi Csanád Jobbik-képviselő. Felszólalásában rasszistának minősítette a szlovák nyelvtörvényt.

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek