Nem baj, hogy Gönczöl Katalin rasszista?

A liberális holdudvar ezúttal nem akar boszorkányüldözést folytatni, holott lapunk tegnapi összeállításából kiderült: Gönczöl Katalin kriminalisztikai szakszóként használta a cigánybűnözés és a cigány bűnözők kategóriáját. Előszeretettel közelített a bűnözéshez etnikai szempont szerint, míg ma az ezzel ellenkező álláspontot képviseli.

Joó István
2010. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kínos, kínos – mondta Tamás Gáspár Miklós filozófus a Gönczöl-idézetekről hallva, de elzárkózott azok érdemi kommentálásától. Arra hivatkozott, hogy nem olvasta cikkünket. Hasonlóan hárította el érdeklődésünket Halmai Gábor alkotmányjogász, egyetemi tanár is. Felvezetésünkre, akkor sem gondolja-e meg magát, ha elküldjük a cikket e-mailen, Halmai pillanatnyi csend után azt válaszolta: „Azt hiszem, akkor sem kívánok rá reagálni.” Horváth Aladár roma polgárjogi „harcos”, aki etnikai konfliktusok, illetve cigány elkövetőkkel szembeni hatósági intézkedés esetén rendszerint a helyszínen terem és rasszizmust kiált, most csak annyit mondott munkatársunknak: a kérdéskörben inkább tanulmányt kíván írni. Gönczöl Katalint (képünkön) tehát ő sem szólította fel bocsánatkérésre, illetve távozásra a közéletből.
Donáth László MSZP-s honatya, evangélikus lelkész azt fejtette ki: nem tud véleményével közvetlenül kapcsolódni olyan íráshoz, amely 20-30 évvel ezelőtti kriminalisztikai közleményeket tekint forrásnak. Donáth számára úgymond nem Gönczöl, hanem a nyelvi megközelítés a lényeg: „Ma a cigánybűnözés kifejezésének nincs olyan jelentésárnyalata, amely nem lekicsinylő és megalázó. Ahogyan tiltakozom az ellen is, hogy Burgenlandban olyan feliratokat olvashatunk, hogy Magyar, ne lopj!” A cigánybűnözés szó emlegetése Donáth szerint egy demokratikussá lett társadalomban, amely az emberi, az információs és adatvédelmi jogokat feltétlenül tiszteletben akarja tartani, nem megengedhető. Különösen akkor – toldotta meg –, ha az ilyen kifejezések a társadalomszintű gyűlöletkeltésre alkalmasak, és semmit nem oldanak meg a társadalmi konfliktusokból.
A cigány származású Hága Antónia volt SZDSZ-es képviselő viszont úgy véli: ha Gönczöl ezt a fogalmat szakmai értelemben alkalmazta, akkor nem talál benne kivetni-, elítélnivalót. Azzal érvelt, hogy ha manapság mondjuk út menti prostitúcióval kapcsolatos ügyben nyomoz a rendőrség, akkor nagy valószínűséggel cigány környezetre célszerű leszűkíteni a nyomozást. Hozzátette azonban, ha egy rendőrkapitány felelősségáthárítás okán emlegetne cigánybűnözést, akkor az már aggályos emberi jogi szempontból. Póczik Szilveszter kriminológus előrebocsátotta: Gönczöl jelentős és markáns személyisége a kriminológiának. De szerinte okkal vetődik fel a kérdés: „Akik a cigánybűnözés szót minden kritika nélkül használták, miért fordulhatnak egyik napról a másikra az ellenkező irányba, méghozzá anélkül, hogy megteremtették volna az átkötést?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.