Nemcsak az anya, az apa füvezése is árt a magzatnak

Gyakoribbak a pszichotikus tünetek, alvászavarok és gyengébb kognitív képességek azoknál a gyerekeknél, akiknek az édesanyja marihuánát fogyasztott várandóssága alatt – írta a Drogkutató Intézet. Mint hangsúlyozták, a várandós anyákon kívül az apák felelőssége sem megkerülhető, nekik is türtőztetniük kell magukat, mivel a rendszeres füvezés szorongásos viselkedést, memóriazavart és fokozott stresszreakciókat okozhat.

Forrás: Drogkutató Intézet2025. 05. 24. 21:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több várandós nő fordul a marihuánához hányinger, fájdalom, stressz vagy alvászavar enyhítésére – hívta fel a figyelmet a Drogkutató Intézet (DKI). Mint figyelmeztettek, a legfrissebb kutatások riasztó képet festenek: a várandósság alatti cannabis-használat nemcsak a magzat, hanem az anya egészségét is komolyan veszélyezteti.  Egy 2024 júliusában publikált, több mint 250 ezer várandósságot vizsgáló amerikai tanulmány szerint a cannabist használó kismamáknál 17 százalékkal nőtt a magas vérnyomás, nyolc százalékkal pedig a preeklampszia kockázata. Emellett 19 százalékkal gyakoribb volt a méhlepény idő előtti leválása, ami az egyik vezető oka az anyai és magzati halálozásnak. A kutatók szerint a THC – a cannabis pszichoaktív összetevője – megzavarhatja a méhlepény fejlődését és működését, ami súlyos következményekkel járhat.

A marihuána különösen káros a kismamákra (Fotó: AFP)

 

Veszélyben a magzat

A cannabis-használat a magzatnak is komoly kockázatot jelent. Egy 2023-as metaelemzés szerint a marihuánának kitett újszülöttek kétszer nagyobb eséllyel születtek alacsony súllyal, illetve két és félszer nagyobb valószínűséggel kerültek intenzív osztályra. A korai kitettség a későbbi években figyelemzavarhoz, hiperaktivitáshoz és tanulási nehézségekhez vezethet.

Egy 2020-as kanadai tanulmány megállapította, hogy a várandósság alatti cannabis-használat másfélszeresére növeli az autizmus kialakulásának kockázatát a gyermekeknél. 

Egy másik kutatás szerint az ilyen gyermekeknél gyakoribbak a pszichotikus tünetek, alvászavarok és gyengébb kognitív képességek. 

A DKI kiemelte: a marihuánáról sokan úgy gondolják, hogy a régmúltban használt gyógyászati célok és a mai rekreációs alkalmazás összemosható, és az ártalmatlanságuk evidencia. Ez a feltételezés azonban súlyos következményekhez vezethet, különösen a várandós nők körében. A modern cannabis-fajták sokkal nagyobb koncentrációban tartalmazzák a pszichoaktív THC-t, mint például a 20-30 évvel ezelőtti szárított virágzatok. Ez a drasztikus emelkedés jelentősen fokozza a neurológiai hatásokat és ezzel együtt a kockázatokat is. 

Az orvosi marihuánát gyakran olyan panaszokra javasolják, mint a hányinger, szorongás vagy fájdalom, azonban a tudományos közösség egyre inkább hangsúlyozza, hogy az ilyen »öngyógyítás« az állapotosság idején veszélyes lehet.

 

Az orvosi célú cannabis is káros

Sok nő nem is tudja, hogy a cannabis használata kockázatos lehet a várandósság alatt, különösen ha az orvosi célú vagy „CBD-olajként” árult termékekről van szó. A CBD, azaz a cannabidiol – bár nem pszichoaktív – gyakran tartalmazhat nyomokban THC-t, különösen, ha nem szabályozott környezetből származik. További félreértés forrása, hogy az egyes termékeket – például ehető cannabisos édességeket vagy olajokat – ártalmatlannak tekintik, mivel nem járnak füsttel vagy inhalációval. 

A valóságban azonban ezek a formák is tartalmazhatnak nagy dózisú THC-t, amely a véráramon keresztül eljut a magzathoz, és befolyásolja annak idegrendszeri fejlődését.

A cannabis a hormonális változásokkal terhelt állapotban, mint amilyen a várandósság, súlyos szorongásos vagy pszichotikus epizódokat is okozhat. Ez nemcsak az anya mentális egészségére jelent veszélyt, hanem a magzat fejlődési környezetét is megterheli.

 

Az apának sem szabad drogoznia

Ezenkívül az apai viselkedés és életmód is komoly hatással van a fogantatás sikerességére, valamint az utód egészségére. Több kutatás is kimutatta, hogy 

a rendszeres cannabis-fogyasztás rontja a sperma minőségét: csökkenti a spermiumszámot, a mozgékonyságot, valamint torzítja a morfológiát.

Ennél is aggasztóbb, hogy a THC epigenetikai változásokat okozhat a spermium DNS-ében, vagyis befolyásolhatja azokat a génszabályozó mechanizmusokat, amelyek a fejlődő embriónak alapvetők, például olyan géneknél találtak módosulást, amelyek kulcsszerepet játszanak az idegrendszer fejlődésében és a daganatszabályozásban. E módosulások nem pusztán átmenetiek: bizonyos esetekben a megváltozott génműködés az utódokban is megfigyelhető volt.

Az apa THC-használata a fogantatás előtti időszakban növelheti az utódnál a viselkedési zavarok, szorongás, tanulási nehézségek és akár az autizmus-spektrumzavar előfordulását. Egy 2020-as preklinikai vizsgálat során hím egereket cannabis-vegyületekkel kezeltek, majd a hímek természetes úton párosodtak. 

Az utódoknál jelentős viselkedésbeli változások jelentkeztek, például szorongásos viselkedés, memóriazavar és fokozott stresszreakciók.

A THC csökkentheti a tesztoszteronszintet és megzavarhatja az endokrin rendszert, amelynek következménye a férfi termékenység csökkenése lehet. Ez különösen fontos a mai társadalomban, ahol a családalapítás egyre inkább kitolódik a harmincas-negyvenes évekre, vagyis olyan időszakokra, amikor a szervezet regenerációs képessége már amúgy is csökkenőben van – mutatott rá a DKI.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.