Obama az emberek pénzét követeli

Nem azért indultam az elnöki székért, hogy egy rakás bankárt kisegítsek a gödör mélyéről – vezette fel tegnap legújabb, a nagy amerikai pénzintézeteket megregulázó terveit Barack Obama. Az amerikai elnök elképzelése szerint a 2008-as pénzügyi válság kapcsán „felelősségi díjat” vetne ki a vezető bankokra, és az elkövetkező tíz év során 90 milliárd dollárt akar begyűjteni.

Balogh Roland
2010. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Globális bónuszadó? A bankmenedzsereknek juttatott nagy összegű prémiumok – brit mintára történő – egyszeri megadóztatásából 360 millió eurós bevételt remél Franciaország – közölte tegnap Christine Lagarde francia gazdasági miniszter. Így Londonhoz hasonlóan a 27500 eurót meghaladó egyéni alkalmazotti prémium után a bankoknak ötvenszázalékos egyszeri, rendkívüli illetéket kell befizetniük a költségvetésbe. A brit és francia tervekkel ellentétben a Bloomberg amerikai gazdasági hírügynökség szerint Angela Merkel viszont egyelőre nem mutat különösebb érdeklődést a bankszektor megregulázásáért. (MN)


Obszcénnek nevezte az adófizetők pénzéből megmentett amerikai hitelintézetekben történt, a tavalyi évre vonatkozó prémiumkifizetések mértékét Barack Obama. Az amerikai elnök – aki elnökké választása után mindössze egy évvel ütött meg keményebb hangot a bankokkal szemben – emellett határozottan kijelentette, vissza akarjuk kapni a pénzünket. „Az adófizetők, a kisrészvényesek és az ügyfelek helyett sokkal jobban tennék a bankok, ha a saját bónuszaikra, prémiumaikra terhelnék rá a visszakövetelt összegeket” – mondta Barack Obama. A tegnapi bejelentés értelmében, a nagy – állami tőkebevonással megmentett – hitel- és pénzintézetek előre kikalkulált 117 milliárd dolláros veszteségéből Obama tíz éven belül mintegy 90 milliárdot szeretne viszontlátni. A The Economist brit globális gazdasági hetilap információi szerint a bankoknak nyújtott 700 milliárdos segélyprogram (TARP) kapcsán, a törvény elfogadását követően a nagy bankok azonnal levelet írtak a Fehér Háznak, amelyben azt kérelmezték, csak 2013-tól kelljen visszafizetniük azokat az összegeket, amelyek nélkül többségük összeomlott volna. Elemzők ugyanakkor arra is rámutattak, hogy Obama mindezek ellenére nagyon gálánsan bánt a hitelintézetekkel, hiszen a 90 milliárd dollárt tíz évre elosztva követeli vissza. Obama bejelentése a 35 legnagyobb amerikai hátterű, valamint a 15 külföldi tulajdonban lévő bankokra, brókercégekre és biztosítókra vonatkozik. Az úgynevezett felelősségi díj programja várhatóan azonban tíz évnél tovább tart majd. Nem csak az amerikaiak idegeit borzolja az a tény, hogy a válság és a pénzügyi krach beütésében felelős pénzintézeteknél is súlyos dollármilliókat fizettek ki prémiumokra. Sőt, a nagy bankok annyira nem éreztek bűntudatot, hogy tavaly év végén több pénzt, szám szerint 46,1 milliárd dollárt fizettek ki a „jól és hatékonyan” dolgozó munkatársaiknak, mint a válság előtti 2007-es évben. A Wall Street Journal információi szerint az amerikai nagy bankok és értékpapírcégek teljes személyi költsége ugyanakkor 145 milliárd dollárra rúghatott 2009-ben. Az amerikai gazdasági napilap elemzése szerint a 38 legnagyobb pénzügyi vállalatnál összesen 18 százalékkal kereshettek többet, mint az előző évben.
Egyelőre azonban úgy tűnik, a kézzelfogható eredményekre még hónapokat kell várni, és a törvényi szabályozás nem feltétlenül jelenthet megoldásokat és garanciákat. Volt ugyanis már olyan külföldi tulajdonban lévő intézet, amelynél nemes egyszerűséggel közölték, tőkekivonással, forrásállományának csökkentésével kibújnak a visszafizetési kötelezettségek alól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.