Éppen három éve, karácsonykor történt, hogy négy, akkor a szélesebb közönség előtt még épp csak alig ismert énekesnő, Szalóki Ági, Herczku Ágnes, Palya Bea és Bognár Szilvi egy koncert erejéig összekapaszkodtak. Szép csendben járt saját útjukat félretéve összecsomózták a szálakat. A Szájról szájra produkcióból – az azonos címmel 2007-ben megjelent lemezen már Palya Bea nélkül – akkora siker lett, hogy olyannal talán még a magyar népzene újjáéledésében reménykedők sem számoltak. Valahol itt ért be az a kisebbfajta csoda, amely aztán tetőzött a Csík zenekar popsztárokat kenterbe verő közimádatával, a többek között Dresch Mihály, Both Miklós és Pál István „Szalonna” nevéhez köthető rendhagyó prímástalálkozók sikerével, és párhuzamosan az ismét egyre többeket csábító táncházakkal.
A magyar népzene az utóbbi néhány évben – új erőkkel, friss hangokkal, dzsesszel, elektronikával fűszerezve – előbújt a zeneiskolák padlásán porosodó hozományos ládikából, terjed újra, szájról szájra, néha koncerteken, máskor rádióbarát slágerré formálva. Szalóki Áginak, Herczku Ágnesnek és Bognár Szilvinek egyenként is jókora része van abban, hogy a nagy világzenei olvasztótégelyben újra saját, tiszta és friss hangja lett a magyar népzenének. Szilvi a Makámban, Ági a Besh o droM-ban és az Ökrösben, Herczku Ági a Fonó Zenekar élén és a Magyar Állami Népi Együttes szólistájaként már bőven megtette a magáét, hogy a népdal újra életre keljen. Az áttörést mégis az összekapaszkodás hozta meg. Együtt emlegetjük őket akkor is, ha idő közben már újra ki-ki a saját útját járja; nekik köszönhetően lett a magyar népzenének három etnodívája. Három boszorkányos egyéniség, három út közös forrásból, közös cél felé. És itt egy újabb állomás, egy újabb karácsony.
Szalóki Ági két gyereklemez (Téli-nyári laboda, 2004; Cipity Lőrinc, 2006) a szívszaggató Hallgató (2008) és egy Karády-dalokat feldolgozó szólóalbum (A vágy muzsikál, 2008) után igazi családi lemezt vett fel a nyáron, nőtincsi kuckójába elvonulva, álmokba, versekbe és énekekbe burkolózva. Aztán barátokkal, Somogyban, igazi családi nyaralássá kerekítve a lemezfelvételt. A december közepén megjelent Gingalló minden dala mintha versekkel ölelkezne, Weöres Sándor mondókáitól József Attilán át Tamkó Sirató Károly és Szabó T. Anna verseiig. A dalok között gyerekek mondanak rövidke rímeket, Cserhalmi György úgy meséli el a Fehérlófiát, hogy szinte életre kel a lejátszóban, s a végén altató cirógatásként Ági úgy énekli, „Megyen már a hajnalcsillag lefelé…”, hogy az embernek a szíve facsarodik bele. Az album minden percében érezni, Szalóki Ági szerelmes a gyerekekbe. Úgy énekel, ahogy örülni csak a gyerekek képesek: az egész lényével. Színtiszta örömzene.
Nikola Parov a világzenében állandó viszonyítási pont, kifogyhatatlan kincsesbánya, többek között a Szájról szájra produkció születésénél is jelen volt. Tíz éve már, hogy együtt dolgozik Herczku Ágnessel, legutóbbi közös lemezük, a Volt nékem szeretőm (2006) be is aranyozódott. Novemberben jelent meg a lemez folytatásának is beillő új közös Herczku– Parov-album, s ha a Megéred még anyaga a Nikola Parov Quartett balkáni, görög és magyar repertoárjából válogat is, Herczku Ágnes hangja által nyer ezer árnyalatot. Nyilván neki (is) szól a Nőnek című szerzemény, az egyetlen, amelyet a lemezen Parov énekel, s amely évek óta a fiók mélyén kallódott.
Bognár Szilvi pedig csodában él, ez az ő idei állomása. Párja, a Szájról szájra produkció bőgőse, Szalóki Ági állandó kísérője, Kovács Zoltán „Zotya” és lányuk, Janka, akiről Szalóki Ági írja a Gingalló borítóján; születése előtt egy héttel, 2007 decemberében ott volt édesanyja hasában, a Szájról szájra koncerten. Magzatkora óta benne él a zenében. Janka az ihletője Szilvi karácsonyi felvételeinek, annak a négydalnyi idillnek, amelyet Bognár Szilvi az advent idejére megjelent Harang csendül című szösszenetnyi lemezre rögzített. Magyar és román karácsonyi népdalok, népi imádságok, a bőgőt – ki más – Zotya pengeti. És a karácsony így lesz teljes, kerek.
(Szalóki Ági: Gingalló, FolkEurópa kiadó, 2009; Nikola Parov–Herczku Ágnes: Megéred még, Tom-Tom Records, 2009; Bognár Szilvia: Harang csendül, Gryllus Kft., 2009.)

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben