Bárhol és bárkivel is kezdünk bele a Föld jövőjéről szóló beszélgetésbe, mindig oda lyukadunk ki: a pénz mindent visz. Nekimehetnek a greenpeace-esek a japán bálnavadászhajónak, kiabálhatják a zöldek, hogy a beton alatt kihalnak az ürgék, hogy tőzegláp az, amit a „szakértő” homoknak mond, mindezek csak szépségflastromok a világ arcán. Okosak a multik. A vegyigyárak nemcsak környezetvédelmi aszfaltrajzversenyeket szponzorálnak, hanem a termékeiket vizsgáló kutatóintézeteket is. És tényleg milyen megható, hogy a bevásárlóközpontban egy forintot adnak egy visszavitt műanyag palackért. Az egész kirakat.
A közrádió lelkiismeretesen teljesíti a zöldszemlélet terjesztésének feladatát. Van a műsorban naponta Zöldövezet, hét végén Oxigén és Esti beszélgetés a Földről. Nagyon fontos, hogy a közrádióban erős maradjon a zöldlobbi, még ha hétköznaponta csupán néhány perc jut is erre a témára. Újdonságokat ugyan már nem lehet mondani, de szükséges időnként összefoglalni a tudnivalókat. A szigorú és kíméletlen tényeket. Az Esti beszélgetés a Földről szombati adásában a Kossuthon Mangel Gyöngyi és Rodics Katalin mindezt most a biodiverzitás kapcsán tette meg. Végül is mindegy, melyik végén kezdjük. Minden mindennel összefügg: a nagyberuházások és az élőlények élettere, a kapzsi politikai elit és a mohó tőke, a déli félteke és az északi, a túlfogyasztás és a globális felmelegedés. Végül eljuthatunk oda, hogy az emberiség tehetetlennek látszik jövője alakításában, és a végére nemcsak a lepke fog kihalni, hanem az ember is.
Rodics Katalin, a környezetvédelmi minisztérium biodiverzitás- osztályának helyettes vezetője onnan kezdi, hogy 2010 a biológiai sokféleség megőrzésének éve. És elmondja, hogy már van nálunk is erről szóló stratégia. Helyes. Megtudjuk, hogy Magyarország természetvédelme még jó állapotban van, valamint az európai országok ugyan célul tűzték ki, hogy megállítják a fajok számának csökkenését, de még a lassítás sem sikerült nekik. Rodics Katalin felhívja a figyelmet arra a tényre, hogy a fejlett világ kizsákmányolja a fejlődőt, annak energiaforrásaiból él, hogy a felhasználás irreális, a jövő felzabálása, és ne higgyük, hogy egymagunk kevesek vagyunk a változtatáshoz. Sok egyből lesz a tömeg. És hogy nagyon kedves a szemnek a karácsonyi díszkivilágítás, de gondoljuk el, milyen felesleges és pazarló. Azt még azért írjuk a végére, hogy naponta 140 faj pusztul ki, és hogy nemcsak a vadon élők lesznek kevesebben, hanem a kerti növények, sőt a városi verebek és galambok is. A pacsirták a mező helyett a bevásárlóközpont parkolójában dalolnak, és csipegetik a multizsömle morzsáit. Szép, új világ.
(Esti beszélgetés a Földről, Kossuth rádió.)

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek