Segítség Haitinek

Már hetvenezret temettek tömegsírba a haiti földrengés áldozatai közül, akik számát legkevesebb kétszázezerre becsülik. A szigetország kormánya szükségállapotot és harmincnapos gyászt hirdetett. A segélyszállítmányokból naponta kétmillió ember élelmiszer-ellátását kéne megoldani, eközben a rendfenntartó erők képtelenek útját állni a fosztogatásnak.

MN-összeállítás
2010. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A járványveszély miatt felgyorsították a halottak elszállítását a földrengés sújtotta Haitiban, s mintegy hetvenezer holttestet temettek tömegsírba. A kormány szükségállapotot és harmincnapos gyászt hirdetett – adta hírül a BBC. Ken Keen amerikai tábornok, aki az Egyesült Államokból a szigetországba küldött segélyszállítmányok szétosztásáért felel, a CNN-nek azt mondta: minden jel arra mutat, hogy a katasztrófa kétszázezernél is több életet követelt.
Mint megírtuk, a városok utcáin eluralkodott a káosz. Fosztogatók kutatnak az üzletek vagy az épületek romjai között, s egymással is összecsapnak, hogy minél többet megszerezzenek a helikopterekről ledobott élelmiszercsomagokból. Már egy belga és egy holland mentőcsapatot is megtámadtak, ezek ezért elhagyták az országot.
Korábbi hírek szerint a közbiztonság romlásában közrejátszhat, hogy egy négyezer elítéltet őrző börtön is összedőlt, de nem valószínű, hogy ezt túlélték a rabok. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, aki vasárnap villámlátogatást tett Haitin, arra hívta a figyelmet, hogy a világ óriási kihívás előtt áll, hisz naponta kétmillió ember ellátásáról kellene gondoskodnia. Ez azonban egyelőre megoldhatatlannak látszik, ezért türelmet kért az ország lakóitól. Col Buck Elton, a haiti főváros repülőterét ellenőrző amerikai erők vezetője a BBC-nek elmondta: ottlétük óta hatszáz repülőgép fordult meg a légikikötőben, de ötvenet vissza kellett fordítani, mert nem jutott nekik hely.
Tegnap több mint kétezer tengerészgyalogos érkezett Haitiba, hogy segítse az amerikai csapatokat és az ENSZ békefenntartóit. Barack Obama amerikai elnök a mentési munkálatok felgyorsítása érdekében a tartalékos katonák mozgósítására adott utasítást – írta az AP.
A csomagok szétosztását a romba dőlt infrastruktúra is nehezíti, ezért a segély egy részét a Haitival szomszédos Dominikai Köztársaságból irányítják a térségbe. Elképzelhető, hogy a fedél nélkül maradtak egy részét a Kuba déli részén lévő Guantánamói-öbölben működő amerikai haditengerészeti bázisra viszik. Itt ideiglenesen tízezer embert helyezhetnek el sátrakban.
Gyűlnek a múlt héten felajánlott, nagy összegű pénzadományok is. Az Európai Unió a tegnapi bejelentés szerint százhuszonkétmillió euró gyorssegélyt nyújt Haitinak. A nemzetközi művészvilág és sok élsportoló is összesen több millió dollárral kívánja támogatni Haiti nélkülözőit. A térségben már több mint húsz ország vöröskeresztes társasága tevékenykedik, mobil kórházakat, gyors reagálású egységeket telepítettek. A nemzetközi szervezet már több mint 40 millió dollárt gyűjtött össze, a Magyar Vöröskereszt számlájára eddig 2,3 millió forintnyi felajánlás érkezett. Holland családok több mint száz árván maradt haiti gyermeket fogadnak örökbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.