A társaság elleni eljárás ezzel várhatóan elhúzódik a Fővárosi Bíróságon. A maffiaperben holnap hangzott volna el az ügyészi perbeszéd, amelyet így elhalasztanak. M. Róbert ellen tegnap belföldi, ma nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a csoport szerteágazó ügyeit tárgyaló Vaskuti András bíró. A fekete sereg ellen 2006 novemberében emelt vádat a Fővárosi Főügyészség emberölés és egy sor egyéb
*
A 29 vádlott közül csak az a három van rács mögött, akiket tavaly, nemzetközi körözés alapján külföldön vettek őrizetbe. A több éve húzódó bizonyítás azután újrakezdődött: a bíróság ismét meghallgatta a tanúk döntő részét, ismertetett minden szakvéleményt, iratot. Időközben az öttagú bírói tanács egyik ülnöke nyugdíjba ment, ami szintén hátráltatta az ügy tárgyalását.
A bűnszervezet a szakemberek, illetve a vádirat szerint az ezredforduló óta Magyarországon létrejött egyik legveszélyesebb társaság volt, szabályos hadseregként működött. M. Róbert budapesti és vidéki kapcsolatai révén ezer felfegyverzett „katonát” tudott mozgósítani s azt az ország bármely pontján bevetni. A csoport használta a konspiráció eszközeit is, a tagok nem tudhatták, hogy valójában kitől kaptak megbízást egyes bűncselekmények végrehajtására. Egymást csak beceneveiken ismerték, és nem sejtették, hogy kik állnak felettük a hierarchiában. A nyomozás adatai szerint előfordult az is, hogy a csoport olyan bűncselekményeket vállalt magára, amelyeket nem ők követtek el, hogy ezzel megosszák a hatóságok figyelmét más ügyeikben. M. Róbert számlájára írják többek között a H. Antal, alvilági nevén Ragyás Tóni ellen elkövetett merényletet, amelynek alapja vélhetőleg egy személyes nézeteltérés volt a sértettel. Ragyást nem sokkal később szitává lőtte Óbudán parkoló autójában a máig ismeretlen bérgyilkos. A társaság emellett meg akarta ölni V. János mátészalkai vállalkozót, aki cigarettacsempészettel foglalkozott az ukrán határ mentén, s többszöri nyomásra sem akarta bevenni M. Róbertéket az üzletbe. Megsebesült, de túlélte a házánál végrehajtott fegyveres támadást. Két banda került komoly tűzharcba egymással a budapesti Colosseum diszkónál 2004 nyarán. A vádirat szerint a bűncselekményt szintén a szökésben lévő vádlott szervezte meg.
M. Róbertet a társaság több tagjával együtt 2008 őszén engedték ki az előzetes letartóztatásból, mert lejárt az alkalmazható három év. A vádlottak házi őrizetbe kerültek, s többnyire meg is jelentek a kitűzött tárgyalásokon. Ezeket azonban számos körülmény hátráltatta: a terheltek sokszor nyilván színlelt betegségei és számos tanú távolmaradása, akik közül sokan vélhetőleg félelmükben nem jelentek meg a bíróság előtt.
A súlyos bűnözők kiengedésekor – 2008 őszén a diósdi kettős gyilkosság miatt indított perben is többen elhagyhatták a börtönt – Bencze József országos rendőrfőkapitány azt mondta, a jogalkotók érzékenyebben is eljárhatnának hasonló ügyekben. Bencze akkori szavai szerint nem mindegy, hogy egy autótolvajt vagy egy többszörös gyilkost engednek haza. Az előzetes letartóztatás szabályai júliustól változnak majd: súlyos bűncselekmények, illetve bűnszervezet létrehozása esetén idejét négy évben határozza majd meg a jogszabály. M. Róbertnek jó oka lehet szökésre, mert a bizonyítékok alapján életfogytig tartó szabadságvesztésre számíthat. A Magyar Televízió híradója úgy tudja, hogy a vádlott a tengerentúlra távozott.

Zacher Gábor: Tudni kell nemet mondani!