Tizenegy jegyűek mától a mobilszámok

A hetek óta tartó felvilágosító kampány ellenére ma bizonyára sokan szembesülnek azzal, hogy nem sikerült felhívniuk senkit az általuk használt mobilhálózaton belül, és szöveges, fényképes küldeményeik sem érnek célba.

Bodacz Péter
2010. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megoldás: át kell írni minden telefonszámot tizenegy számjegyűre. Akiknek van számítógépük, a készülék csatlakoztatásával és a megfelelő szoftver alkalmazásával megúszhatják ezt a sziszifuszi munkát. Semmi ok tehát a kétségbeesésre, ha már ma azt tapasztaljuk, hogy nem érnek célba mobilhívásaink, szöveges és képes üzeneteink. Az éjfél óta tapasztalható jelenség oka az, hogy mától az általunk használt mobilhálózaton belül a szokásos hétjegyű hívószám elé tárcsáznunk kell a 06-os előhívót vagy a +36-os országhívót is, valamint – szolgáltatónktól függően – a 20-as, a 30-as vagy a 70-es körzetszámot. A Nemzeti Hírközlési Hatóság a mobilszolgáltatókkal – a Pannonnal, a Magyar Telekommal és a Vodafone-nal karöltve – hetek óta igyekszik felhívni a figyelmet arra, hogy a telefonszámok minden esetben hétről tizenegy számjegyűvé válnak. A felvilágosító kampány következtében a társaságok adatai szerint az elmúlt időszakban jelentősen csökkent a hétjegyű előfizetői szám megadásával indított hívások és üzenetküldések száma.
*
A Nemzeti Hírközlési Hatóság és a cégek tegnapi közleménye szerint ugyanakkor látható, hogy sokan még az eredeti formátumot használják a saját hálózatukon belül, ezért mától az ilyen hívások esetében hangbemondás figyelmezteti az ügyfeleket a helyes tárcsázásra. A hét számjeggyel indított – sikertelen – hívások ingyenesek lesznek, miként a szintén csak hét számjegy megadásával küldött, és így célba nem érő SMS-ekért és MMS-ekért sem számláznak a szolgáltatók. A készülékekben tárolt számok mellett ugyanakkor ellenőrizni kell a SIM kártyával működő autó- és lakásriasztók, liftek és egyéb berendezések, távvezérelhető kazánok tárcsázási beállításait is, hogy azok az átállás után is zavartalanul üzemeljenek.
Márton György, a hírközlési hatóság szóvivője lapunknak korábban kifejtette, a szolgáltatóknak jelenleg összesen tizenegy és fél millió szerződésük van, a SIM kártyák száma pedig az elmúlt egy évben tapasztalható visszaesés dacára később valószínűleg tovább növekszik majd. A rendelkezésre álló, kiosztható hívószámok száma már csak korlátozott volt, ezért volt szükség a vonatkozó kormányrendeletek módosítására, amelynek folytán újabb számmezők szabadulnak fel. – A hívószámok tárcsázásának változásával a mobilszolgáltatók csaknem hatmillió telefonszámmal többet oszthatnak ki az ügyfeleknek. Az új számok nullával vagy eggyel is kezdődhetnek majd, míg jelenleg csak a 2 000 000–9 999 999 közötti számtartomány használható a cégek számára. Komoly zavarokra nem számítunk, mivel a sikertelenül végződött hívások okára automata figyelmezteti majd a telefonálót, a hét számjegyre elküldött SMS-ek és MMS-ek ugyanakkor nem érnek célba – fogalmazott a hírközlési hatóság szóvivője.
Az előfizetéssel és a feltöltőkártyával rendelkező ügyfeleknek a változás következtében az a dolguk, hogy átírják a telefonkönyvükben szereplő rövid számokat, amelyek eddig a hálózaton belüli hívások esetén hibátlanul működtek. Ez – ha a készüléken egyenként végezzük el az átírásokat – igen hosszadalmas és idegőrlő munka lehet. Létezik azonban más megoldás is: az utóbbi években értékesített, modernebb készülékekhez már jár egy számítógépes szoftver is, amelyik a készülék és számítógép összekapcsolása után lehetővé teszi az adatok könnyű rendezését, pontosítását. A program a csomagban található telepítő CD-n található, vagy ingyenesen letölthető a gyártók weboldaláról is. Azoknak lesz a legegyszerűbb dolguk, akik a mobilkészülék mellé kaptak vagy később beszereztek egy adatkábelt. A számítógép USB-csatlakozójára kapcsolt telefonok jobbára automatikusan felismerik a gyártók programjait, így nem kell a készülékek párosításával bajlódni. Kábel nélkül járható út a Bluetooth-kapcsolat is: a kis hatótávolságú, telefonok szinkronizálására, vezeték nélküli egerek és billentyűzetek géphez kapcsolására kitalált eszközt ma már a legtöbb laptopba beszerelik. Az asztali gépekhez pedig néhány ezer forintért lehet venni ugyancsak az USB-bemenethez csatlakoztatható Bluetooth-modult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.