Zuschlag János vagyonvizsgálatánál 30 millió forintos adóhiányt állapított meg a 2001-től 2005-ig tartó időszakra vonatkozó APEH-ellenőrzés, ezért további 15 millió forintos büntetést szabott ki az adóhatóság – közölte a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon folyó per tegnapi tárgyalásán Fodor Endre tanácsvezető bíró. Az elsőrendű vádlott erre kifejtette, hogy neki nincs adóhiánya, minden bevétele után adózott, a vagyonvizsgálatban pedig letartóztatása miatt nem tudott részt venni.
*
Zuschlag szerint az APEH megállapítása egyoldalú közlés, amelyre nem tudott érdemben reagálni. A vagyonosodási vizsgálatot a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség kezdeményezte 2008-ban az ügy nyomozati szakaszában. A vizsgálat megállapítása szerint Zuschlag 2004-re és 2005-re 30,5 millió forint adót nem fizetett meg. A vagyonosodási vizsgálat kiterjedt az az elsőrendű vádlott teljes vagyoni helyzetére, személygépkocsijaira, ingatlanjaira, felmérték bevételeit és kiszámították vélelmezett kiadásait is.
Vadász Iván érdeklődésünkre elmondta, hogy a bíróság az adózás rendjéről szóló törvény alapján olyan adatokat közölt, amelyek adótitoknak minősülnek. Az adószakértő furcsállja a bíróság bejelentését, bár elmondta, a részleteket nem ismeri, és ha a per szempontjából jelentőséget tulajdonítanak az APEH-vizsgálatnak, akkor felhasználhatják annak megállapításait.
Az Adótanácsadók Országos Egyesületének alelnöke mindenesetre megjegyezte, a rendelkezésre álló információk alapján valószínű, hogy az APEH csak jegyzőkönyvi megállapításokat tett, első- fokú közigazgatási határozatot még nem hozott (az eljárásrend szerint a jogerős APEH-határozatot is meg lehet támadni bíróságon). A szakember megjegyezte azt is, a vagyonosodási vizsgálatoknál nagy hibaszázalékkal dolgozik az adóhatóság. Hozzátette, ha két év alatt 30 milliós adóhiányt állapítottak meg, akkor az azt jelenti, hogy mintegy 64 millió forintnyi eltitkolt jövedelmet feltételez az APEH. Szerinte ennek lehet akár illegális, vagy nem adóköteles forrása is (a vizsgálatban egyébként a vizsgált személy kiadásai és költekezése alapján tesznek megállapításokat). A szakértő megjegyezte, a bírság mellett még késedelmi pótlékot is kiszabhatnak, amely a jegybanki alapkamat kétszerese.
Pontosítás. A Maradnak az államtitkok című cikkben tévesen írtuk, hogy Lusztig Péter a Lamperth Mónika vezette Önkormányzati Minisztériumban dolgozott. Az igazság az, hogy a volt baranyai rendőrfőkapitány 2007-ben az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium munkatársa volt, korábban pedig a Lamperth vezette Belügyminisztérium kabinetirodáját vezette. (MN)

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”