Bár pontos összeget nem közölt a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM), lapunkat úgy tájékoztatta: az esélyegyenlőségi program elkészítésének és megvalósításának költsége az önkormányzatokat terheli. A feladathoz esélyegyenlőségi szakértőt is be kell vonni, akit díj illet meg, amelynek az összege a ráfordított munkaórától vagyis az adott település méretétől függ.
Mint azt korábban megírtuk, csak a választások után, április végén készülhet előterjesztés arról a kormányrendeletről, amely a módosított egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvényt szabályozza. Mindez azért fontos, mert a végrehajtási utasításról szóló rendelet állapítja meg az esélyegyenlőségi szakértő képesítési követelményeit és a névjegyzékbe vétel szabályait, továbbá kijelöli a hatóságot vagy hatóságokat, amelyek részt vesznek az eljárásban. A dolog szépséghibája, hogy a leghátrányosabb helyzetű kistérségeknek és a húszezer lakos feletti településeknek már május elsejétől rendelkezniük kell esélyegyenlőségi programmal – a többi helyhatóságra és önkormányzati társulásra későbbi határidő vonatkozik. Ha az érintett önkormányzatok nem készítik el határidőre saját esélyegyenlőségi programjukat, akkor súlyos szankciókkal sújtják őket: sem uniós, sem hazai támogatásokra nem pályázhatnak. A minisztérium több hónapos csúszása miatt az önkormányzatok magukra maradtak a programok kidolgozásával. A helyhatóságok egy része saját erőből fogott hozzá a feladathoz, munkájukat pedig magánvállalkozások segítik, ha a települések tudnak erre áldozni.
Az SZMM azzal védekezett, hogy az esélyegyenlőségi program elkészítése nem teljesen új az önkormányzatok számára. A korábban hatályos egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény szerint ugyanis az önkormányzatok esélyegyenlőségi programot fogadhattak el. Ez a településre vonatkozó helyzetelemzésből, valamint egy intézkedési tervből áll. Ami az eddigiekhez képest újdonságot jelent – amellett, hogy kötelezővé tették a helyi esélyegyenlőségi program elkészítését –, hogy a kormány segítséget nyújt ebben egyrészt egy szempontrendszer megadásával, másrészt szakértőket is biztosít a feladat végrehajtásához. Bár az SZMM-nek nincs tájékoztatási kötelezettsége a változásról az önkormányzatok felé, a tárca szakmai tájékoztató anyagokat készít a helyhatóságok részére.
Az SZMM a jövőben nem ellenőrzi, hogy az önkormányzatok rendelkeznek-e helyi esélyegyenlőségi programmal, de a helyhatóságok elemi érdeke, hogy a törvényben előírt kötelezettségnek eleget tegyenek.
Kiderült az is, hogy az SZMM által ígért, a programok elkészítéséhez szükséges szempontrendszer szakmai előkészítése a közeli határidő ellenére még nem készült el. A tárca ígérete szerint néhány héten belül juthatnak csak el az államigazgatási egyeztetésig. Mivel a helyi esélyegyenlőségi program előkészítésébe, áttekintésébe, valamint felülvizsgálatába esélyegyenlőségi szakértőt be kell vonni, a tárcának még a szakértői névjegyzéket is létre kell hoznia, amelynek alapján a szakembereket felkereshetik a helyhatóságok.

Jön az új KRESZ: végre szabályozzák az elektromos rollereket is