A magyar fogyasztók nem állatok!

Süth Miklós főállatorvos szerint elképzelhetetlen, hogy egy vásárló a boltban öt olyan üveg mézet vegyen, amelyek közül mind az öt a fogyasztásra alkalmatlan lenne. Ha született volna erről egy fogadás, akkor a Magyar Nemzet nyert volna. Íme, a díszes csomagolású, öt üveg újabb szemét, amelyekért más fogyasztókkal együtt mézárat fizettünk.

Munkatársunktól
2010. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSZH) működéséért felelős szakállamtitkár, Süth Miklós a hitéről a Magyar Rádió hajnali műsorában vallott, azután, hogy a Hír Televíziónak a múlt heti Panaszkönyv című élő adása öt minősíthetetlen terméket mutatott be a főállatorvos legnagyobb elképedésére. Pedig nem ártana, ha a fogyasztó érdekében nem a hitére, hanem tapasztalatokra támaszkodna a főhivatalnok, és a jogszabályban rögzített céljainak megfelelően irányítaná a közpénzmilliárdokból működtetett hatósági rendszert. A „mézeivel” a műsorban szereplő, keszthelyi székhelyű Molnár Méz Kft. ugyanis nem először és nem egyszer téveszti-tévesztette meg az embereket, hanem folyamatosan. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) éves vizsgálatain már négyszer és a Magyar Nemzet által megrendelt vizsgálatokon is kiderült: elfogadhatatlan minőségű termékekkel, az élelmiszer-ellenőrzés szempontjából a legegyszerűbb hamisítványokkal látja el a kft. a piacot. Amire nem lehet mentség a Süth Miklós által előadott védekezés, amelyet elmondása szerint zalai kollégái mondtak neki, s amivel lapunknak is előhozakodott. Azzal, hogy a csomagolócéget egy idősebb asszony vezeti, és csak pár mázsa mézet hoz forgalomba. Ami ráadásul nem is lehet igaz, mert – szintén a főállatorvos adatai szerint – a Molnár Méz Kft. termékei nyolcfajta élelmiszerüzletben kaphatók, ráadásul Észtországba is exportál.
A Molnár Méz Kft.-nek a táblázatunkban vásárolt mézeit a napokban vettük egy Match áruházban, s a tekintélyes brémai laboratóriumban vizsgáltattuk meg őket. Ezek közül egyik sem származik abból a tételből, amelyeket a tv buktatott le, az eredmény azonban – hasonlóan az előzőekhez – elképesztő: minden egyes terméknek körülbelül az egyharmada hozzáadott cukor.
Süth a már említett rádióműsorban azt is elmondta, hogy a Molnár Méz Kft.-nél az elmúlt években már több vizsgálatot is folytattak, amelynek eredményeképp 2007-ben és 2008-ban pénzbírságot róttak ki rá. 2009-ben azonban a hatóság által vizsgált hat mintából mindegyik jó eredményt hozott. A gyönge és puha következmények vagy ezeknek a hiánya azonban nemhogy elriasztanák, hanem inkább arra ösztönzik a kereskedelmi láncok által szorított termelőket, a gyártókat és a csomagolókat, hogy hamisítsák az élelmiszereket, jelen esetben sokkal olcsóbb cukorral helyettesítsék a mézet, amelynek következtében mindig a gyanútlan fogyasztó károsul. A fogyasztókkal közvetlen kapcsolatba kerülő kereskedőknek ráadásul semmilyen felelősségük sincs az élelmiszerláncban, ha rossz terméket árulnak. Azaz következmények nélkül tudják egyre lejjebb szorítani a termelői árakat, és csak attól a csomagolótól vásárolni, aki a legolcsóbban adja számukra a mézet. Csakhogy van olyan szint, ami alá már nem lehet menni büntetlenül, és a folyamatot meg kell állítani. Többek között ezért tartjuk a hatóságot és Süth Miklóst, akinek erre lehetőséget ad többek között a büntető törvénykönyv is, amely alapján akár három évi szabadságvesztéssel is sújtható az, aki élelmiszer-hamisítást követ el.
Süth Miklósra visszatérve, nem gondoljuk, hogy az államtitkár annyira naiv lenne, hogy valóban azt hinné, a nyilvános vizsgálatokon állandóan megbukott Molnár Méz Kft. mézei véletlenül cukorral dúsítottak. Lapunk és a televízió által bemutatott vizsgálati eredmények fölötti hitetlenkedése inkább az általa irányított MgSZH tevékenységének eredménytelensége miatti kudarcélményeiről árulkodik. Egyrészt. Süth ugyanis kifejtette, hogy tavaly több mint hétszáz terméket vizsgáltak meg a hiteles eredményeket nem vagy csak alig produkálni képes hatósági laboratóriumokban, amelyek során azonban csupán egy-két termék akadt fent a szitán. Másrészt: a tények alapján a fogyasztók lehetnének kevésbé jóhiszeműek is Süthékkel szemben, akiknek Gráf József miniszterrel együtt szintén felvetődik a súlyos felelőssége. Hiszen a hatóság is pontosan tudja, hogy a Molnár Méz Kft. évek óta, folyamatosan lebukik az OMME és a Magyar Nemzet váratlan ellenőrzései során. Ez pedig azért lehetséges, mert az állami tehetetlenség következtében folyamatosan árulhatja a szemetet, és még egyszer sem kapott olyan büntetést, hogy mindenki felfogja egyszer s mindenkorra: senki sem nézheti állatoknak az embereket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.